تبلیغات
ایران مقاله - کلمبیا

ایمیل مدیر:ali_Asd314 @yahoo.com تلفن موبایل نویسنده:09373775330


Admin Logo
themebox Logoتاریخ:دوشنبه 7 تیر 1389-12:44 ب.ظ

نویسنده :علی قوامی

کلمبیا

 

درادامه مطلب

جمهوری کلمبیا
Republic of Colombia
پرچم نشان
شعار ملی: God and Federation
سرود ملی: Glory to the Brave People
پایتخت
 - مختصات جغرافیایی
بوگوتا
بزرگ‌ترین شهر بوگوتا
زبان رسمی زبان اسپانیایی
نوع حکومت جمهوری فدرالی
آلوارو اوریبه ولز
رامون کاریزالس
استقلال از اسپانیا
از کلمبیای بزرگ
به رسمیت شناختن
۵ ژوئیه ۱۸۱۱
۱۳ ژانویه ۱۸۳۰
۳۰ مارس ۱۸۴۵
مساحت
 - کل
 
 - آب‌ها (٪)
 
‪۱٬۱۴۱٬۷۴۸ km² ‫(۲۳ام)

۰٫۳۲
جمعیت
 - برآورد ۲۰۰۸
 - تراکم جمعیت
 
‪۴۴٬۷۶۰٬۶۳۰ ‫(۲۹ام)
‪۳۰٬۲/km² ‫(۱۷۳ام)
واحد پول پزو (‏COP)
منطقه زمانی
 - در تابستان (DST)
UTC (UTC+3)
دامنه اینترنتی
پیش‌شماره تلفن
+۵۷


برای دیگر کاربردها کلمبیا (ابهام‌زدایی) را ببینید.

جمهوری کلمبیا (اسپانیایی : República de Colombia پرونده) شمال‌غربی‌ترین کشور آمریکای جنوبی است. کلمبیا در جنوب با ونزوئلا، برزیل، اکوادور و پرو، در شمال از طریق دریای کارائیب با اقیانوس اطلس و از غرب با پاناما و اقیانوس آرام هم‌مرز است.

کلمبیا کشوری بزرگ و پهناور می‌باشد. کلمبیا چهارمین کشور بزرگ آمریکای جنوبی (بعد از برزیل و آرژانتین و پرو)، با مساحتی هفت برابر مساحت نیوانگلند و بیش از دو برابر مساحت فرانسه است. خاک سرزمین کلمبیا دارای شرایط فیزیکی متنوعی است و از قله‌های بلند و برفی آند تا دشت‌های گرم و مرطوب حوزه‌ی رود آمازون را شامل می‌شود. کلمبیا نه تنها از لحاظ مساحتی بزرگ است، بلکه دارای جمعیت زیادی نیز هست و بعد از برزیل دارای بیشترین جمعیت در بین کشورهای آمریکای جنوبی است. پراکندگی جمعیتی کلمبیا یکسان نیست. اغلب مردم این کشور در یک سوم کوهستانی کشور یعنی جایی که بوگوتا پایتخت کلمبیا و سایر شهرهای بزرگ آن قرار دارند زندگی می‌کنند. از آنجا که این ناحیه‌ی غربی کشور دارای آب و هوای مناسب و خاک غنی است، فعالیت‌های کشاورزی نیز اغلب در این ناحیه است.

از مشکلات حاضر کلمبیا شورش‌های کوچک، درگیری‌های مسلحانه با حضور گروه‌های شورشی و چریکی، جنگجویان شبه نظامی و قاچاقچیان مواد مخدر که حدود سال‌های ۱۹۶۴ تا ۱۹۶۶، یعنی زمانی که گروه‌های فارک و پس از آن ELN شکل گرفته و فعالیت چریکی خود را بر علیه دولت کلمبیا آغاز کردند، را می‌توان نام برد.

 پرچم کلمبیا

پرچم فعلی کلمبیا زرد، آبی و قرمز است. این پرچم برای اولین بار توسط فرانسیسکو د میراندا در هائیتی طراحی شد، زمانی که سیمون بولیوار در حال آماده شدن برای دستیابی به استقلال جمهوری بزرگ کلمبیا بود. زرد نشان دهنده‌ی غنای طلای کلمبیا است. آبی در واقع نشان دهنده‌ی دو اقیانوسی هستند که در شمال و غرب کلمبیا قرار دارند. قرمز بیانگر خون سربازانی است که برای استقلال کلمبیا جنگیده و کشته شده‌اند و همچنین نشان دهنده‌ی خون مسیح و اعتقادات مسیحی کلمبیایی‌هاست.

 ریشه‌شناسی کلمبیا

کلمه‌ی «کلمبیا» از نام کریستف کلمب (در اسپانیایی Cristóbal Colón، در پرتغالی Cristóvão Colombo، در زبان کاتالان Cristòfor Colom، در فرانسه Christophe Colomb و در زبان ایتالیایی Cristoforo Colombo) گرفته شده که فرانسیسکو د میراندای انقلابی از آن برای اشاره به دنیای جدید، خصوصا به قلمروی آمریکایی و مستعمرات ‌اسپانیایی و ‌پرتغالی استفاده کرد. این نام سپس توسط جمهوری بزرگ کلمبیا که بوسیله‌ی اتحادیه‌ی ونزوئلا، گرانادای نو و اکوادور تشکیل شده بود بکار رفت.

در سال ۱۸۳۰، زمانی که کلمبیا و اکوادور جدا شدند، ناحیه‌ی کاندینامارکا خود کشوری مستقل به نام گرانادای نو شد. در سال ۱۸۶۳ گرانادای نو رسما نام خود را به ایالات متحده کلمبیا تغییر داد و در سال ۱۸۸۶ نام کنونی را برگزید: جمهوری کلمبیا.

 تاریخ

در حدود ۱۰۰۰۰ سال قبل از میلاد، جوامع شکارچی در بوگوتای امروزی (در «ال آبراً و»تیکوئنداماً) با یکدیگر تجارت کرده و همجنین روابطی با فرهنگ‌های موجود در دره‌ی رودخانه‌ی مگدالنا داشتند. در اولین هزاره‌ی قبل از میلاد، گروه‌های سرخ‌پوست سیستم سیاسی کاسیکازگوها را ایجاد کرده که در آن در رأس هرم قدرت کاسیکها قرار داشتند. در داخل کلمبیا دو فرهنگ با سیستم بسیار پیچیده‌ی کاسیکازگو تایروناها در اقیانوس اطلس و میوسکا‌ها در ارتفاعات اطراف بوگوتا بودند که هر دو از لحاظ زبانی از خانواده‌ی زبانی چیبچا بودند. گفته می‌شود که میوسکاها بعد از اینکاها پیشرفته‌ترین نظام سیاسی را در آمریکای جنوبی داشته‌اند.

کاشفان و جستجوگران اسپانیایی در ۱۵۰۰ اولین جستجوها را در ناحیه‌ی ساحلی کارائیب توسط ردریگو د باستیداس انجام دادند. کریستف کلمب در سال ۱۵۰۲ به سفر در حوالی کارائیب پرداخت. در ۱۵۰۸ واسکو نونز دی بلبوآ به فتح این منطقه از ناحیه‌ی اورابا پرداخت. در ۱۵۱۳، وی اولین اروپایی‌ای بود که اقیانوس آرام را کشف کرد و آنرا Mar del Sur یا «دریای جنوب» نامید که در واقع راه اسپانیایی‌ها را به پرو و شیلی باز کرد. در ۱۵۲۵، اولین شهر اروپایی در قاره‌ی آمریکا ایجاد شد که «سنتا ماریا لا انتیگو دل دارین» نام داشت. امروزه در سازمان چوکو قرار دارد. عمده‌ی جمعیت این منطقه از صدها قبیله از چیبچان و «کاریب» بودند که امروزه به نام مردم کارائیبی شناخته می‌شوند که این افراد در واقع مورد حمله‌ی اسپانیایی‌ها قرار گرفتند و در نتیجه‌ی بیماری، استثمار و جنگ از لحاظ جمعیت‌شناسی کاهش شدیدی در جمعیت بومی منطقه ایجاد شد. در قرن ۱۶ اروپایی‌ها شروع به آوردن برده از آفریقا کردند.

از زمان آغاز دوره‌ی استثمار، شورش‌هایی بسیاری ضد اسپانیایی‌ها شکل گرفت که عمدتاً شکست خورده و توان تغییر اوضاع را نداشت. آخرین این شورش‌ها که خواستار استقلال کامل از اسپانیایی‌ها بود، بعد از استقلال سنت دومینگو در سال ۱۸۰۴ (که امروزه به هائیتی شناخته می‌شود) که باعث پشتیبانی از رهبران شورشی می‌شد در سال ۱۸۱۰ به وقوع پیوست: این شورش توسط سیمون بولیوار و فرانسیسکو دی سانتاندر با موفقیت انجام شد. سیمون بولیوار اولین رئیس جمهور کلمبیا و فرانسیسکو دی سانتاندر معاون رئیس‌جمهور شد و بعد از کناره‌گیری بولیوار، دی سانتاندر به عنوان دومین رئیس‌جمهور کلمبیا انتخاب شد. موفقیت کامل این شورش در سال ۱۸۱۹ اتفاق افتاد، زمانی که قلمروی سلطنتی گراندای نو جمهوری کلمبیای بزرگ شد و این کشور در واقع متحد اکوادور و ونزوئلا بود. پانامای امروزی که تا سال ۱۹۰۳ بخشی از کلمبیا بود نیز عضو این اتحادیه بود.

تقسیمات سیاسی داخلی و ارضی باعث تجزیه‌ی ونزوئلاو کیوتو (اکوادور امروزی) در سال ۱۸۳۰ شد. در این زمان «سازمان کاندینامارکا» نام «نیوا گراندا» را برگزید که این نام را تا سال ۱۸۵۶ همچنان داشت و سپس نام آن به[۱] [۲] تغییر کرد. در سال ۱۸۶۳، «ایالات متحده‌ی کلمبیاً ایجاد شد و این عنوان تا سال ۱۸۸۶ همچنان مورد استفاده بود تا اینکه این نام به جمهوری کلمبیا تغییر یافت. تقسیمات داخلی به همان صورت باقی ماند و برخی مواقع باعث بروز جنگ‌های داخلی خونین می‌شد که زمینه را برای تفکیک پاناما با حمایت ‌ایالات متحده آمریکا در سال ۱۹۰۳ آماده کرد. بلافاصله بعد ازآن کشور اندکی به ثبات سیاسی رسید، اما درگیری‌ای خونین در اواخر دهه‌ی ۱۹۴۰ و اوایل ۱۹۵۰ که به La Violencia (»وایلنس") مشهور بود اوضاع را ناآرام کرد. دلیل این درگیری افزایش تنش‌ها بین گروه‌های چریکی بود که بدلیل قتل جورج الیسر گایتان در ۹ آوریل ۱۹۴۸ برآشفته شده بودند، این درگیری که بعدها بوگوتازو نام گرفت باعث کشته شدن بیش از ۱۸۰ هزار کلمبیایی شد.

در سال ۱۹۹۱ یک قانون اساسی جدید جای قانون اساسی قبلی را که در سال ۱۸۸۶ تصویب شده بود گرفت که مجلس موسسان کلمبیا پیش‌نویس آنرا تایید کرد. این قانون اساسی دارای مفاد مهمی در ارتباط با موضوعات سیاسی، قومی، مردمی و حقوق جنسیتی بود که بتدریج به اجرا درآمد، با این وجود تضادها و موانع همچنان وجود داشتند.

در دهه‌های اخیر تأثیرات ناخوشایند قاچاق دارو، جنگ‌های چریکی و شورش‌ها مانند[۳] یا FARC و گروه‌های ضدشورش غیرقانونی و همچنین گروه‌های شبه‌نظامی مانند the Autodefensas Unidas de Colombia AUC که درگیر نبردهای مسلح بسیار خونین می‌شوند از جمله مشکلات دولت بوده‌است. صنایع قدرتمند دارویی در کلمبیا با جذب مناسب ارز خارجی خصوصا از آمریکا باعث تعادل تراز تجاری این کشور شده، اما از طرف دیگر سران دارویی باعث بی‌ثباتی دولت در دهه‌ی ۱۹۸۰ شده و آمریکا کشور همسایه پاناما را مورد حمله قرار داد.<!—بازنویسی—> در سال ۱۹۸۹، تا مانوئل نوریگا را که ارتباطاتی با قاچاق دارو داشته برکنار کند. گروه‌های شورشی مختلف اغلب با آدم ربایی و فاچاق دارو هزینه‌های خود را تامین می‌کنند و در مناطق دور و روستایی وسیع اقامت دارند و در برخی موارد مانع ارتباط مین نواحی مختلف می‌شوند. از اوایل دهه‌ی ۱۹۸۹۰، تلاش‌ها برای برقراری مصالحه بین دولت و گروه‌های شورشی مختلف آغاز شده که یا با شکست مواجه شده و یا تا حدودی توانسته جلوی این گروه‌ها را بگیرد. از جمله تلاش‌های اخیر در این زمینه در زمان ریاست جمهوری آندرس پاسترانا آرانگو بود که به مذاکره با FARC در فاصله‌ی سال‌های ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۲ پرداخت.

در اواخر دهه‌ی ۱۹۹۰، رئیس‌جمهور آندرس پاسترانا ترفندی ابتکاری بنام طرح کلمبیا رااجرا کرد که دو هدف آن اتمام نبردهای مسلح و اجرای روش‌های ضد مواد مخدر بود. عاملی که بیشترین تناقض را در این طرح داشت و هزینه‌های کمتری دربرمی‌گرفت، استراتژی ضدمخدر آن بود که شامل افزایش سم‌زنی هوایی برای از بین بردن گیاه کوکائین بود. بسیاری از بخش‌ها این فعالیت را مورد انتقاد قرار دارند که از آن جمله عنوان این مطلب بود که سم‌پاشی هوایی به سایر محصولات نیز صدمه می‌زند و بر سلامتی افرادی که در معرض این سموم ضد گیاه قرار دارند نیز آسیب وارد می‌کنند. منتقدین همچنین عنوان کردند که این طرح در واقع رویکردی نظامی به مشکلات دارد و ریشه درنابرابری‌های اجتماعی کشور دارد.

در زمان ریاست جمهوری آلوارو یورایب که قول داده بود بر FARC و سایر گروه‌های تبه‌کار فشار نظامی وارد کند، برخی شاخص‌های امنیتی بهتر شدند و آمار آدم‌ربایی کاهش یافت (از ۳ هزار ۷۰۰ در سال ۲۰۰۰ به سطح یک هزار و ۴۴۱ در سال ۲۰۰۴ رسید) و همچنین آمار آدم‌کشی نیز بین جولای ۲۰۰۲ تا می‌۲۰۰۵ بیش از ۴۸٪ کاهش داشت.عنوان شده که این عوامل باعث بهبود وضعیت اقتصادی شده‌اند. [۱]

تحلیل‌گران و منتقدان داخل کلمبیا بر این عقیده هستند که درجاتی از پیشرفت در زمینه‌های عنوان شده وجود داشته‌است، اما در مورد دلایل اصلی آن و صحت آنها برخی مواقع اختلافاتی وجود دارد. برخی مخالفین راهکارهای امنیتی دولت را مورد انتقاد قرار داده‌اند و عنوان کرده‌اند که این راهکارها برای حل مشکلات بزرگ کلمبیا کافی نیستند و در واقع محیطی مساعد را برای ادامه‌ی نقض حقوق بشر ایجاد کرده‌اند.

لازم به ذکر است که کلمبیا از لحاظ توسعه‌ی خطوط هوایی خود اولین کشور در آمریکای جنوبی و دومین در سطح جهان است. هواپیمایی ملی کلمبیا[۴] نام دارد. پس از آن، خطوط هوایی[۵] در کلمبیا ایجاد شد.

 گردشگری

Strand st marta2.jpg

کلمبیا هر روز از سال یک فستیوال دارد. اغلب در زمان مشهورترین فستیوال‌ها در کلمبیا (مانند نمایشگاه کالی، کارنیوال بارانکیولا و فستیوال تئاتر Iberoamerican و همچنین فستیوال گل‌ها) است که توریستها به این کشور سفر می‌کنند. خیلی‌ها همچنین در زمان جشن کریسمس و جشن‌های استقلال کلمبیا به این کشور سفر می‌کنند. با وجود تهدیدات موجود در سفر به کلمبیا بدلیل وجود FARC و سایر گروه‌های چریکی در این کشور، طی سال‌های اخیر تعداد گردشگران در کلمبیا افزایش داشته‌است. دلیل اصلی این شرایط رویکرد سرسختانه‌ی رئیس‌جمهور برای دور نگه داشتن گروه‌های شورشی از شهرهای بزرگ و سایر محل‌های اصلی جذب گردشگران بین‌المللی است. از زمان روی کار آمدن پرزیدنت یورایب در سال ۲۰۰۲، وی با افزایش توان نظامی دولت و افزایش حظور نیروی پلیس توانسته امنیت و ثبات را در کلمبیا بالا برد. و این شرایط نتایج بسیار مثبتی برای اقتصاد کشور بوجود آورده‌است. بر اساس گزارشات سازمان بین‌المللی گردشگری در سال ۲۰۰۴، کلمبیا در فاصله‌ی سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۴ از لحاظ رشد جذب گردشگر در آمریکای جنوبی در مکان سوم قرار داشته‌است.(۲/۹٪) تنها پرو و سورینام رشد بیشتری از کلمبیا داشته‌اند.[۲]

 وضعیت ارضی کلمبیا

کلمبیا در مقایسه با سایر مناطق هم‌اندازه در آمریکا جنوبی دارای بیشترین تنوع فیزیکی در قلمرویش است. این کشور بخشی از «حلقه‌ی آتش» اقیانوس آرام است که در واقع محلی زلزله‌خیز و در معرض آتشفشان است.

سطح ارضی کلمبیا الگوهای پیچیده‌ای دارد. یک سوم غربی کشور از این لحاظ بسیار پیچیده‌است. این ناحیه از ساحل اقیانوس آرام در غرب شروع می‌شود و با عرض جغرافیایی ۵ درجه‌ی شمالی به سمت شرق می‌رود که شامل صورت‌های گوناگونی است. در غربی‌ترین ناحیه، قسمت بسیار باریک و غیرممتد خط ساحلی اقیانوس آرام قرار دارد که در پشت آن Serranía de Baudó که کم‌پهناترین و کم‌ارتفاع‌ترین کوهستان کلمبیا است قرار دارد. بعد از آن ناحیه‌ی وسیع و پست Río Atrato / ریو سنت جوئان قرار دارد که به عنوان جایگزین کانال پاناما، به عنوان یک مسیر بین اقیانوس آرام و اطلس پیشنهاد شده‌است. منطقه‌ی کوهستانی اصلی غربی، کوردیلرا اکسیدنتال، نسبتاً مرتفع است و بلندی قله‌ی آن به ۱۳ هزار پا (۴ هزار متر) می‌رسد. دره‌ی رودخانه‌ی کائوکا[۶]، که ناحیه‌ی کشاورزی مهمی است و چندین شهر بزرگ در آن قرار دارند، ناحیه‌ی کوردیلرا اکسیدنتال را از ناحیه‌ی پهناور کوردیلرای مرکزی جدا می‌کند. چنیدن قله‌ی برفی در ناحیه‌ی کوردیلرای مرکزی وجود دارند که بلندی برخی از آنها به ۱۸ هزار پا معادل ۵ هزار و ۵۰۰ متر می‌رسد. دره‌ی برفی و گل آلود رودخانه‌ی مگدالنا که مسیر حمل و نقلی مهمی است، ناحیه‌ی کوردیلرای مرکزی را از ناحیه‌ی کوردیلرای شرقی جدا می‌سازد. قله‌های کوردیلرای شرقی نسبتاً مرتفع هستند. حدود ارتفاعات این سلسله کوه‌ها با سیار کوهستان‌های کلمبیا تفاوت دارد و فرق آن این است که در این کوهستان چندین حوزه‌ی رودخانه‌ی وسیع وجود دارد. در شرق، ناحیه‌ی کم جمعیت و مسطح تا شیبدارکه حدودا ۶۰٪ مساحت کشور را شامل می‌شوند، llanos نام گرفته‌اند.

این منطقه عرضی کلمبیا شامل دومنطقه‌ی کشور نمی‌شود: ناحیه‌ی ساحلی پست کارائیب و Sierra Nevada de Santa Marta که هر دو در شمال کشور قرار دارند. زمین‌های پست غرب اغلب باتلاقی هستند و مردم کلمبیا مرداب‌های پوشیده از علف هرز این ناحیه را ciénagas نامیده‌اند. شبه‌جزیره‌ی گوآهیرا در شرق نیمه بایر است. سیرا نوادا ناحیه‌ای مثلثی و پوشیده از صخره‌های برفی است که قسمت‌های شرقی این ناحیه را در برمی‌گیرد.

نزدیکی کلمبیا به خط استوا بر آب و هوای این کشور تأثیر کذاشته‌است. نواحی پست همیشه داغ هستند. ارتفاعات بر دما تأثیر بسیاری دارند. دما با هر ۱۰۰۰ پا افزایش ارتفاع از سطح دریا(۳۰ متر) ۵/۳ درجه‌ی فارنهایت معادل ۲ درجه‌ی سانتیگراد کاهش می‌یابد.

میزان بارش در کلمبیا در مناطق مختلف متفاوت است و به سمت جنوب کشور بارندگی بیشتر است. این قضیه خصوصا در مورد نواحی پست شرقی درست است. بطور مثال بارندگی در شبه‌جزیره‌ی گواجیرا بندرت از ۷۵ سانتیمتر در سال تجاوز می‌کند. با این حال در نواحی پر باران جنوبی معمولاً بیش از ۵۰۰ سانتیمتر بارندگی در سال وجود دارد. میزان بارندگی در سایر مناطق حدودا در میان این دو است.

ارتفاع نه تنها بر دما بلکه بر پوشش گیاهی نیز موئثر است. در واقع ارتفاع یکی از مهم‌ترین عوامل موئثر بر الگوی پوشش گیاهی در کلمبیا است. مناطق کوهستانی کشور را از لحاظ پوشش گیاهی وابسته به ارتفاع می‌توان به چندین ناحیه تقسیم کرد، با این حال محدوده‌ی ارتفاع هر ناحیه ممکن است به نسبت عرض متغیر باشد.

ناحیه‌ی سرزمین داغ[۷]، زیر ۳هزار ۳۰۰ پا (۱۰۰۰متر) ناحیه‌ی گیاهان حاره‌ای مانند موز است. ناحیه‌ی ناحیه‌ی معتدل[۸]، از ۳هزار و ۳۰۰ تا ۶ هزار و ۶۰۰ پا (۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰متر) منظقه‌ی قهوه و ذرت است. گندم و سیب‌زمینی در ناحیه‌ی ناحیه‌ی سرد[۹]، ۶ هزار و ۶۰۰ تا ۱۰ هزار و۵۰۰ پا (۲۰۰۰ تا ۳۲۰۰ متر) رشد می‌کنند. درختان برای استفاده به عنوان هیزم در مناطقی قطع شده‌اند. مراتع بی‌درخت در واقع مربوط به علف‌زارهای آلپ و páramos در ارتفاع ۱۲ هزار و ۸۰۰ تا ۱۵ هزار و ۱۰۰ پا (۳زار و ۹۰۰ تا ۴ هزارو ۶۰۰ متر) است. در ارتفاعات بالای ۱۵هزار و ۱۰۰ پا (۴۶۰۰متر) که دما زیر صفر است و tierra helada نامیده می‌شود تنها برف و یخ دیده می‌شود. {}

الگوهای بارندگی نیز بر پوشش گیاهی تأثیر می‌گذارد. جنگل‌های پوشیده از بوته و درختچه‌ها در مناطق نسبتاً کم آب شمالی قرار دارند. در جنوب پوشش گیاهی بی‌درخت (حاره‌ای) قسمت llanos در کلمبیا را پوشش داده‌است. در مناطق بارانی در جنوب شرق کلمبیا باران‌های حاره‌ای باریده می‌شود. در کوهستان‌ها، الگوهای متناوب تسریع باران در مناطق کوه آلپ در واقع الگوهای پوشش گیاهی را پیچیده کرده‌است. مناطق بارانی کوهستان‌ها ممکن است سرسبز و پر آب باشد، در حالیکه طرف دیگر که باران ندارد ممکن است بسیار خشک باشد.

مساحت وسیعی در کلمبیا برای کاشت گیاه کوکائین استفاده می‌شود. در سال ۲۰۰۴، ۱۱۴ هزار و ۱۰۰ هکتار از خاک کلمبیا زیر کاشت این گیاه بود و در واقع کلمبیا هر ساله توان تولید ۴۳۰ تن کوکائین را دارد. کشت کوکائین از جمله فعالیت‌های تجاری مهم در کلمبیا است و حتی زمین‌های دولتی نیز از جاه طلبی صاحبان و سران این تجارت در امان نمانده‌اند.

ادامه در مطلب کلمبیا2نظرات() 
http://viagrawwithoutdoctor.com/
دوشنبه 7 مرداد 1398 11:44 ب.ظ

Seriously tons of awesome knowledge!
canadian rx world pharmacy pharmacy pharmacy canada online prescriptions canadian online pharmacies reviews online pharmacies tech school canadian pharmacy no prescription canada pharmaceuticals online canadian mail order pharmacies canada medications buy drugstore online india
glanielpqqnwt
یکشنبه 6 مرداد 1398 03:49 ب.ظ
aeflbmckrjrc pharmacy for cialis [url=http://fincasg8.com/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=354931]viagra online canaden[/url] cialis no prescription <a href="http://aggeliki.triantis.com/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=11244">viagra gold canadian discount pharmacy</a>
efanielbetqqi
یکشنبه 9 تیر 1398 02:19 ق.ظ
zspyfgoujian buy viagra online [url=http://northwestpharmacyph.com/]herbal viagra alternative[/url] viagra by mail <a href="http://northwestpharmacyph.com/">free canada viagra</a>
viagra natural
http://itvilli.strikingly.com/
دوشنبه 3 تیر 1398 06:18 ق.ظ

Nicely put, Thanks!
cialis generic availability can i take cialis and ecstasy cialis 20mg preis cf cialis side effects cialis sans ordonnance 5 mg cialis pharmacie en ligne click now buy cialis brand cialis lowest price generic low dose cialis cialis therapie
we like it cialis price
یکشنبه 2 تیر 1398 02:20 ب.ظ

Seriously many of fantastic data!
cialis uk next day cialis name brand cheap cialis price in bangalore tadalafil 10 mg canada discount drugs cialis cialis kamagra levitra cialis generico milano buy generic cialis when can i take another cialis venta cialis en espaa
http://neyriodust.strikingly.com/
شنبه 1 تیر 1398 11:35 ب.ظ

Thanks! Loads of content.

cialis kaufen wo cialis generico postepay brand cialis nl purchase once a day cialis the best choice cialis woman cialis diario compra ou trouver cialis sur le net cialis 5mg buying brand cialis online order generic cialis online
http://umtelre.strikingly.com/
شنبه 1 تیر 1398 06:53 ق.ظ

Amazing many of excellent info!
cialis for sale south africa generic cialis review uk cialis pills price each cialis online non 5 mg cialis generici cialis authentique suisse cialis uk buy cialis sample pack rezeptfrei cialis apotheke cialis kaufen bankberweisung
cialis en 24 hora
جمعه 31 خرداد 1398 02:48 ب.ظ

You said it nicely.!
click here to buy cialis free cialis link for you cialis price we choice cialis uk cialis online holland cialis 30 day trial coupon cialis dosage amounts generic cialis review uk i recommend cialis generico buying cialis on internet
http://symderwmen.strikingly.com/
پنجشنبه 30 خرداد 1398 10:27 ب.ظ

Superb advice. Regards.
cialis 20 mg cost safe site to buy cialis online cilas bulk cialis cost of cialis per pill prices for cialis 50mg cuanto cuesta cialis yaho cialis tablets where to buy cialis in ontario cialis price thailand
tadalafil generic vs cialis
پنجشنبه 30 خرداد 1398 03:28 ق.ظ

Incredible many of great info!
cialis e hiv cialis 30 day trial coupon i recommend cialis generico cialis side effects brand cialis generic cialis kaufen cialis 200 dollar savings card we like it safe cheap cialis cialis 200 dollar savings card cialis for sale
overnight cialis tadalafil
چهارشنبه 29 خرداد 1398 11:23 ق.ظ

Fantastic material. Regards.
prices on cialis 10 mg cialis price thailand buy generic cialis cialis qualitat safe site to buy cialis online cost of cialis per pill cialis cuantos mg hay 40 mg cialis what if i take acheter du cialis a geneve cialis for daily use
buy cialis non prescription
سه شنبه 28 خرداد 1398 06:59 ب.ظ

Many thanks, I enjoy it.
cialis bula cialis coupons cipla cialis online canada discount drugs cialis cialis prezzo di mercato warnings for cialis cialis for sale in europa wow cialis tadalafil 100mg bulk cialis cialis lilly tadalafi
buy cialis with prescription
دوشنبه 27 خرداد 1398 06:17 ق.ظ

Good information. With thanks.
cialis en mexico precio cialis uk next day cialis italia gratis cialis kaufen where do you buy cialis we use it 50 mg cialis dose cialis 30 day sample cialis coupon how much does a cialis cost cialis 5 mg scheda tecnica
http://nimitnong.strikingly.com/
یکشنبه 26 خرداد 1398 05:02 ب.ظ

Nicely put. Regards.
prezzo di cialis in bulgaria cialis patentablauf in deutschland cialis 30 day sample cialis generico en mexico we like it cialis price cialis 5 mg effetti collateral cialis kamagra levitra buy cialis online cheapest wow cialis 20 enter site 20 mg cialis cost
wow cialis tadalafil 100mg
یکشنبه 26 خرداد 1398 02:24 ق.ظ

Information well utilized!.
cialis 50 mg soft tab cialis diario compra cialis tadalafil online cialis tablets for sale cialis 20mg preis cf cipla cialis online cialis diario compra only now cialis for sale in us cialis generico in farmacia cialis kamagra levitra
buying cialis on internet
شنبه 25 خرداد 1398 12:25 ب.ظ

Nicely put, Thanks!
cialis australia org where to buy cialis in ontario only now cialis 20 mg acheter cialis kamagra canada discount drugs cialis cialis 100mg suppliers we choice free trial of cialis safe site to buy cialis online ou trouver cialis sur le net how to buy cialis online usa
http://trosorin.strikingly.com/
جمعه 24 خرداد 1398 10:18 ب.ظ

Wow plenty of very good facts!
buy generic cialis cialis 200 dollar savings card buy original cialis cialis australian price acquisto online cialis i recommend cialis generico generic cialis levitra online prescriptions cialis sialis buying cialis overnight
http://cayterli.strikingly.com/
پنجشنبه 23 خرداد 1398 05:46 ب.ظ

Position certainly applied!!
we recommend cialis info we recommend cialis info chinese cialis 50 mg cialis soft tabs for sale cialis 20 mg effectiveness cialis uk buy name brand cialis on line cialis 100mg suppliers cialis for sale cialis pills price each
http://uriftaf.strikingly.com/
پنجشنبه 23 خرداد 1398 04:17 ق.ظ

Cheers, An abundance of stuff.

try it no rx cialis tadalafilo generic cialis in vietnam cialis name brand cheap cialis generic tadalafil buy the best site cialis tablets cialis pills in singapore if a woman takes a mans cialis low dose cialis blood pressure cheap cialis
http://obntolpup.strikingly.com/
چهارشنبه 22 خرداد 1398 02:13 ب.ظ

Good write ups. Appreciate it.
we recommend cheapest cialis we recommend cialis best buy cialis tadalafil cialis cipla best buy cialis from canada recommended site cialis kanada side effects for cialis generic for cialis cialis 200 dollar savings card click now buy cialis brand
vuanielcycimy
سه شنبه 21 خرداد 1398 11:52 ق.ظ
gsmnokgwufyn viagra buy now <a href=http://northwestpharmacyc.com/>cialis canadian</a> is a prescription needed for cialis in canada <a href="http://northwestpharmacyc.com/">viagra online from canada</a>
how long does viagra last
http://cialisvie.com/
دوشنبه 20 خرداد 1398 06:21 ق.ظ

Lovely content. Thanks a lot.
best generic drugs cialis cialis 10 doctissimo buy name brand cialis on line 5 mg cialis pharmacie en ligne are there generic cialis prix de cialis cialis with 2 days delivery we choice cialis pfizer india weblink price cialis cialis generic availability
cialisvie.com
یکشنبه 19 خرداد 1398 12:22 ق.ظ

Awesome content, Many thanks.
the best choice cialis woman cialis dosage how much does a cialis cost cialis rezeptfrei click here to buy cialis when can i take another cialis cialis mit grapefruitsaft what is cialis cialis qualitat if a woman takes a mans cialis
http://cialisvie.com/
جمعه 17 خرداد 1398 06:32 ب.ظ

Incredible a good deal of excellent material!
how to purchase cialis on line when will generic cialis be available we choice free trial of cialis cialis canada on line cialis generico en mexico legalidad de comprar cialis cialis 5 mg buy cialis price in bangalore click here take cialis cialis taglich
http://canadiantousapharmacy.com/
چهارشنبه 21 فروردین 1398 02:09 ب.ظ

Amazing facts. Cheers!
canada online pharmacies canadian rx world pharmacy northwest pharmacy canada northwest pharmacies mail order drugs for sale online canada rx canada drug global pharmacy canada canadian pharmacy uk delivery pharmacy times
buy cialis online cheap
جمعه 16 آذر 1397 12:26 ق.ظ

You made your position quite well..
cialis generico milano how to purchase cialis on line cialis pas cher paris buy cialis cheap 10 mg viagra vs cialis click now cialis from canada buy brand cialis cheap cialis tablets click now cialis from canada cialis 5 effetti collaterali
Generic cialis
پنجشنبه 15 آذر 1397 04:57 ق.ظ

This is nicely expressed. !
buying cialis in colombia cialis purchasing il cialis quanto costa we choice cialis uk miglior cialis generico cialis great britain cialis prices look here cialis cheap canada cialis pills price each cialis side effects
Cialis online
چهارشنبه 14 آذر 1397 11:07 ق.ظ

Awesome forum posts. Cheers.
cialis para que sirve look here cialis cheap canada we use it 50 mg cialis dose buy original cialis cialis 5mg cialis 10mg prix pharmaci cialis tadalafil online cialis for bph order cialis from india acquisto online cialis
Buy cialis online
سه شنبه 13 آذر 1397 11:42 ب.ظ

You have made the point.
tadalafil 5mg buying cialis overnight cialis generico postepay only now cialis 20 mg overnight cialis tadalafil cialis generico in farmacia canadian cialis cialis for bph online prescriptions cialis tadalafil 20 mg
cialis
سه شنبه 13 آذر 1397 12:42 ب.ظ

Regards. Helpful stuff.
low cost cialis 20mg cialis dosage cialis arginine interactio cialis canadian drugs generico cialis mexico cialis tablets australia cialis 20 mg best price venta de cialis canada buy cialis uk no prescription if a woman takes a mans cialis
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکرنمایش نظرات 1 تا 30