تبلیغات
ایران مقاله - کلمبیا

ایمیل مدیر:ali_Asd314 @yahoo.com تلفن موبایل نویسنده:09373775330


Admin Logo
themebox Logoتاریخ:دوشنبه 7 تیر 1389-11:44 ق.ظ

نویسنده :علی قوامی

کلمبیا

 

درادامه مطلب

جمهوری کلمبیا
Republic of Colombia
پرچم نشان
شعار ملی: God and Federation
سرود ملی: Glory to the Brave People
پایتخت
 - مختصات جغرافیایی
بوگوتا
بزرگ‌ترین شهر بوگوتا
زبان رسمی زبان اسپانیایی
نوع حکومت جمهوری فدرالی
آلوارو اوریبه ولز
رامون کاریزالس
استقلال از اسپانیا
از کلمبیای بزرگ
به رسمیت شناختن
۵ ژوئیه ۱۸۱۱
۱۳ ژانویه ۱۸۳۰
۳۰ مارس ۱۸۴۵
مساحت
 - کل
 
 - آب‌ها (٪)
 
‪۱٬۱۴۱٬۷۴۸ km² ‫(۲۳ام)

۰٫۳۲
جمعیت
 - برآورد ۲۰۰۸
 - تراکم جمعیت
 
‪۴۴٬۷۶۰٬۶۳۰ ‫(۲۹ام)
‪۳۰٬۲/km² ‫(۱۷۳ام)
واحد پول پزو (‏COP)
منطقه زمانی
 - در تابستان (DST)
UTC (UTC+3)
دامنه اینترنتی
پیش‌شماره تلفن
+۵۷


برای دیگر کاربردها کلمبیا (ابهام‌زدایی) را ببینید.

جمهوری کلمبیا (اسپانیایی : República de Colombia پرونده) شمال‌غربی‌ترین کشور آمریکای جنوبی است. کلمبیا در جنوب با ونزوئلا، برزیل، اکوادور و پرو، در شمال از طریق دریای کارائیب با اقیانوس اطلس و از غرب با پاناما و اقیانوس آرام هم‌مرز است.

کلمبیا کشوری بزرگ و پهناور می‌باشد. کلمبیا چهارمین کشور بزرگ آمریکای جنوبی (بعد از برزیل و آرژانتین و پرو)، با مساحتی هفت برابر مساحت نیوانگلند و بیش از دو برابر مساحت فرانسه است. خاک سرزمین کلمبیا دارای شرایط فیزیکی متنوعی است و از قله‌های بلند و برفی آند تا دشت‌های گرم و مرطوب حوزه‌ی رود آمازون را شامل می‌شود. کلمبیا نه تنها از لحاظ مساحتی بزرگ است، بلکه دارای جمعیت زیادی نیز هست و بعد از برزیل دارای بیشترین جمعیت در بین کشورهای آمریکای جنوبی است. پراکندگی جمعیتی کلمبیا یکسان نیست. اغلب مردم این کشور در یک سوم کوهستانی کشور یعنی جایی که بوگوتا پایتخت کلمبیا و سایر شهرهای بزرگ آن قرار دارند زندگی می‌کنند. از آنجا که این ناحیه‌ی غربی کشور دارای آب و هوای مناسب و خاک غنی است، فعالیت‌های کشاورزی نیز اغلب در این ناحیه است.

از مشکلات حاضر کلمبیا شورش‌های کوچک، درگیری‌های مسلحانه با حضور گروه‌های شورشی و چریکی، جنگجویان شبه نظامی و قاچاقچیان مواد مخدر که حدود سال‌های ۱۹۶۴ تا ۱۹۶۶، یعنی زمانی که گروه‌های فارک و پس از آن ELN شکل گرفته و فعالیت چریکی خود را بر علیه دولت کلمبیا آغاز کردند، را می‌توان نام برد.

 پرچم کلمبیا

پرچم فعلی کلمبیا زرد، آبی و قرمز است. این پرچم برای اولین بار توسط فرانسیسکو د میراندا در هائیتی طراحی شد، زمانی که سیمون بولیوار در حال آماده شدن برای دستیابی به استقلال جمهوری بزرگ کلمبیا بود. زرد نشان دهنده‌ی غنای طلای کلمبیا است. آبی در واقع نشان دهنده‌ی دو اقیانوسی هستند که در شمال و غرب کلمبیا قرار دارند. قرمز بیانگر خون سربازانی است که برای استقلال کلمبیا جنگیده و کشته شده‌اند و همچنین نشان دهنده‌ی خون مسیح و اعتقادات مسیحی کلمبیایی‌هاست.

 ریشه‌شناسی کلمبیا

کلمه‌ی «کلمبیا» از نام کریستف کلمب (در اسپانیایی Cristóbal Colón، در پرتغالی Cristóvão Colombo، در زبان کاتالان Cristòfor Colom، در فرانسه Christophe Colomb و در زبان ایتالیایی Cristoforo Colombo) گرفته شده که فرانسیسکو د میراندای انقلابی از آن برای اشاره به دنیای جدید، خصوصا به قلمروی آمریکایی و مستعمرات ‌اسپانیایی و ‌پرتغالی استفاده کرد. این نام سپس توسط جمهوری بزرگ کلمبیا که بوسیله‌ی اتحادیه‌ی ونزوئلا، گرانادای نو و اکوادور تشکیل شده بود بکار رفت.

در سال ۱۸۳۰، زمانی که کلمبیا و اکوادور جدا شدند، ناحیه‌ی کاندینامارکا خود کشوری مستقل به نام گرانادای نو شد. در سال ۱۸۶۳ گرانادای نو رسما نام خود را به ایالات متحده کلمبیا تغییر داد و در سال ۱۸۸۶ نام کنونی را برگزید: جمهوری کلمبیا.

 تاریخ

در حدود ۱۰۰۰۰ سال قبل از میلاد، جوامع شکارچی در بوگوتای امروزی (در «ال آبراً و»تیکوئنداماً) با یکدیگر تجارت کرده و همجنین روابطی با فرهنگ‌های موجود در دره‌ی رودخانه‌ی مگدالنا داشتند. در اولین هزاره‌ی قبل از میلاد، گروه‌های سرخ‌پوست سیستم سیاسی کاسیکازگوها را ایجاد کرده که در آن در رأس هرم قدرت کاسیکها قرار داشتند. در داخل کلمبیا دو فرهنگ با سیستم بسیار پیچیده‌ی کاسیکازگو تایروناها در اقیانوس اطلس و میوسکا‌ها در ارتفاعات اطراف بوگوتا بودند که هر دو از لحاظ زبانی از خانواده‌ی زبانی چیبچا بودند. گفته می‌شود که میوسکاها بعد از اینکاها پیشرفته‌ترین نظام سیاسی را در آمریکای جنوبی داشته‌اند.

کاشفان و جستجوگران اسپانیایی در ۱۵۰۰ اولین جستجوها را در ناحیه‌ی ساحلی کارائیب توسط ردریگو د باستیداس انجام دادند. کریستف کلمب در سال ۱۵۰۲ به سفر در حوالی کارائیب پرداخت. در ۱۵۰۸ واسکو نونز دی بلبوآ به فتح این منطقه از ناحیه‌ی اورابا پرداخت. در ۱۵۱۳، وی اولین اروپایی‌ای بود که اقیانوس آرام را کشف کرد و آنرا Mar del Sur یا «دریای جنوب» نامید که در واقع راه اسپانیایی‌ها را به پرو و شیلی باز کرد. در ۱۵۲۵، اولین شهر اروپایی در قاره‌ی آمریکا ایجاد شد که «سنتا ماریا لا انتیگو دل دارین» نام داشت. امروزه در سازمان چوکو قرار دارد. عمده‌ی جمعیت این منطقه از صدها قبیله از چیبچان و «کاریب» بودند که امروزه به نام مردم کارائیبی شناخته می‌شوند که این افراد در واقع مورد حمله‌ی اسپانیایی‌ها قرار گرفتند و در نتیجه‌ی بیماری، استثمار و جنگ از لحاظ جمعیت‌شناسی کاهش شدیدی در جمعیت بومی منطقه ایجاد شد. در قرن ۱۶ اروپایی‌ها شروع به آوردن برده از آفریقا کردند.

از زمان آغاز دوره‌ی استثمار، شورش‌هایی بسیاری ضد اسپانیایی‌ها شکل گرفت که عمدتاً شکست خورده و توان تغییر اوضاع را نداشت. آخرین این شورش‌ها که خواستار استقلال کامل از اسپانیایی‌ها بود، بعد از استقلال سنت دومینگو در سال ۱۸۰۴ (که امروزه به هائیتی شناخته می‌شود) که باعث پشتیبانی از رهبران شورشی می‌شد در سال ۱۸۱۰ به وقوع پیوست: این شورش توسط سیمون بولیوار و فرانسیسکو دی سانتاندر با موفقیت انجام شد. سیمون بولیوار اولین رئیس جمهور کلمبیا و فرانسیسکو دی سانتاندر معاون رئیس‌جمهور شد و بعد از کناره‌گیری بولیوار، دی سانتاندر به عنوان دومین رئیس‌جمهور کلمبیا انتخاب شد. موفقیت کامل این شورش در سال ۱۸۱۹ اتفاق افتاد، زمانی که قلمروی سلطنتی گراندای نو جمهوری کلمبیای بزرگ شد و این کشور در واقع متحد اکوادور و ونزوئلا بود. پانامای امروزی که تا سال ۱۹۰۳ بخشی از کلمبیا بود نیز عضو این اتحادیه بود.

تقسیمات سیاسی داخلی و ارضی باعث تجزیه‌ی ونزوئلاو کیوتو (اکوادور امروزی) در سال ۱۸۳۰ شد. در این زمان «سازمان کاندینامارکا» نام «نیوا گراندا» را برگزید که این نام را تا سال ۱۸۵۶ همچنان داشت و سپس نام آن به[۱] [۲] تغییر کرد. در سال ۱۸۶۳، «ایالات متحده‌ی کلمبیاً ایجاد شد و این عنوان تا سال ۱۸۸۶ همچنان مورد استفاده بود تا اینکه این نام به جمهوری کلمبیا تغییر یافت. تقسیمات داخلی به همان صورت باقی ماند و برخی مواقع باعث بروز جنگ‌های داخلی خونین می‌شد که زمینه را برای تفکیک پاناما با حمایت ‌ایالات متحده آمریکا در سال ۱۹۰۳ آماده کرد. بلافاصله بعد ازآن کشور اندکی به ثبات سیاسی رسید، اما درگیری‌ای خونین در اواخر دهه‌ی ۱۹۴۰ و اوایل ۱۹۵۰ که به La Violencia (»وایلنس") مشهور بود اوضاع را ناآرام کرد. دلیل این درگیری افزایش تنش‌ها بین گروه‌های چریکی بود که بدلیل قتل جورج الیسر گایتان در ۹ آوریل ۱۹۴۸ برآشفته شده بودند، این درگیری که بعدها بوگوتازو نام گرفت باعث کشته شدن بیش از ۱۸۰ هزار کلمبیایی شد.

در سال ۱۹۹۱ یک قانون اساسی جدید جای قانون اساسی قبلی را که در سال ۱۸۸۶ تصویب شده بود گرفت که مجلس موسسان کلمبیا پیش‌نویس آنرا تایید کرد. این قانون اساسی دارای مفاد مهمی در ارتباط با موضوعات سیاسی، قومی، مردمی و حقوق جنسیتی بود که بتدریج به اجرا درآمد، با این وجود تضادها و موانع همچنان وجود داشتند.

در دهه‌های اخیر تأثیرات ناخوشایند قاچاق دارو، جنگ‌های چریکی و شورش‌ها مانند[۳] یا FARC و گروه‌های ضدشورش غیرقانونی و همچنین گروه‌های شبه‌نظامی مانند the Autodefensas Unidas de Colombia AUC که درگیر نبردهای مسلح بسیار خونین می‌شوند از جمله مشکلات دولت بوده‌است. صنایع قدرتمند دارویی در کلمبیا با جذب مناسب ارز خارجی خصوصا از آمریکا باعث تعادل تراز تجاری این کشور شده، اما از طرف دیگر سران دارویی باعث بی‌ثباتی دولت در دهه‌ی ۱۹۸۰ شده و آمریکا کشور همسایه پاناما را مورد حمله قرار داد.<!—بازنویسی—> در سال ۱۹۸۹، تا مانوئل نوریگا را که ارتباطاتی با قاچاق دارو داشته برکنار کند. گروه‌های شورشی مختلف اغلب با آدم ربایی و فاچاق دارو هزینه‌های خود را تامین می‌کنند و در مناطق دور و روستایی وسیع اقامت دارند و در برخی موارد مانع ارتباط مین نواحی مختلف می‌شوند. از اوایل دهه‌ی ۱۹۸۹۰، تلاش‌ها برای برقراری مصالحه بین دولت و گروه‌های شورشی مختلف آغاز شده که یا با شکست مواجه شده و یا تا حدودی توانسته جلوی این گروه‌ها را بگیرد. از جمله تلاش‌های اخیر در این زمینه در زمان ریاست جمهوری آندرس پاسترانا آرانگو بود که به مذاکره با FARC در فاصله‌ی سال‌های ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۲ پرداخت.

در اواخر دهه‌ی ۱۹۹۰، رئیس‌جمهور آندرس پاسترانا ترفندی ابتکاری بنام طرح کلمبیا رااجرا کرد که دو هدف آن اتمام نبردهای مسلح و اجرای روش‌های ضد مواد مخدر بود. عاملی که بیشترین تناقض را در این طرح داشت و هزینه‌های کمتری دربرمی‌گرفت، استراتژی ضدمخدر آن بود که شامل افزایش سم‌زنی هوایی برای از بین بردن گیاه کوکائین بود. بسیاری از بخش‌ها این فعالیت را مورد انتقاد قرار دارند که از آن جمله عنوان این مطلب بود که سم‌پاشی هوایی به سایر محصولات نیز صدمه می‌زند و بر سلامتی افرادی که در معرض این سموم ضد گیاه قرار دارند نیز آسیب وارد می‌کنند. منتقدین همچنین عنوان کردند که این طرح در واقع رویکردی نظامی به مشکلات دارد و ریشه درنابرابری‌های اجتماعی کشور دارد.

در زمان ریاست جمهوری آلوارو یورایب که قول داده بود بر FARC و سایر گروه‌های تبه‌کار فشار نظامی وارد کند، برخی شاخص‌های امنیتی بهتر شدند و آمار آدم‌ربایی کاهش یافت (از ۳ هزار ۷۰۰ در سال ۲۰۰۰ به سطح یک هزار و ۴۴۱ در سال ۲۰۰۴ رسید) و همچنین آمار آدم‌کشی نیز بین جولای ۲۰۰۲ تا می‌۲۰۰۵ بیش از ۴۸٪ کاهش داشت.عنوان شده که این عوامل باعث بهبود وضعیت اقتصادی شده‌اند. [۱]

تحلیل‌گران و منتقدان داخل کلمبیا بر این عقیده هستند که درجاتی از پیشرفت در زمینه‌های عنوان شده وجود داشته‌است، اما در مورد دلایل اصلی آن و صحت آنها برخی مواقع اختلافاتی وجود دارد. برخی مخالفین راهکارهای امنیتی دولت را مورد انتقاد قرار داده‌اند و عنوان کرده‌اند که این راهکارها برای حل مشکلات بزرگ کلمبیا کافی نیستند و در واقع محیطی مساعد را برای ادامه‌ی نقض حقوق بشر ایجاد کرده‌اند.

لازم به ذکر است که کلمبیا از لحاظ توسعه‌ی خطوط هوایی خود اولین کشور در آمریکای جنوبی و دومین در سطح جهان است. هواپیمایی ملی کلمبیا[۴] نام دارد. پس از آن، خطوط هوایی[۵] در کلمبیا ایجاد شد.

 گردشگری

Strand st marta2.jpg

کلمبیا هر روز از سال یک فستیوال دارد. اغلب در زمان مشهورترین فستیوال‌ها در کلمبیا (مانند نمایشگاه کالی، کارنیوال بارانکیولا و فستیوال تئاتر Iberoamerican و همچنین فستیوال گل‌ها) است که توریستها به این کشور سفر می‌کنند. خیلی‌ها همچنین در زمان جشن کریسمس و جشن‌های استقلال کلمبیا به این کشور سفر می‌کنند. با وجود تهدیدات موجود در سفر به کلمبیا بدلیل وجود FARC و سایر گروه‌های چریکی در این کشور، طی سال‌های اخیر تعداد گردشگران در کلمبیا افزایش داشته‌است. دلیل اصلی این شرایط رویکرد سرسختانه‌ی رئیس‌جمهور برای دور نگه داشتن گروه‌های شورشی از شهرهای بزرگ و سایر محل‌های اصلی جذب گردشگران بین‌المللی است. از زمان روی کار آمدن پرزیدنت یورایب در سال ۲۰۰۲، وی با افزایش توان نظامی دولت و افزایش حظور نیروی پلیس توانسته امنیت و ثبات را در کلمبیا بالا برد. و این شرایط نتایج بسیار مثبتی برای اقتصاد کشور بوجود آورده‌است. بر اساس گزارشات سازمان بین‌المللی گردشگری در سال ۲۰۰۴، کلمبیا در فاصله‌ی سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۴ از لحاظ رشد جذب گردشگر در آمریکای جنوبی در مکان سوم قرار داشته‌است.(۲/۹٪) تنها پرو و سورینام رشد بیشتری از کلمبیا داشته‌اند.[۲]

 وضعیت ارضی کلمبیا

کلمبیا در مقایسه با سایر مناطق هم‌اندازه در آمریکا جنوبی دارای بیشترین تنوع فیزیکی در قلمرویش است. این کشور بخشی از «حلقه‌ی آتش» اقیانوس آرام است که در واقع محلی زلزله‌خیز و در معرض آتشفشان است.

سطح ارضی کلمبیا الگوهای پیچیده‌ای دارد. یک سوم غربی کشور از این لحاظ بسیار پیچیده‌است. این ناحیه از ساحل اقیانوس آرام در غرب شروع می‌شود و با عرض جغرافیایی ۵ درجه‌ی شمالی به سمت شرق می‌رود که شامل صورت‌های گوناگونی است. در غربی‌ترین ناحیه، قسمت بسیار باریک و غیرممتد خط ساحلی اقیانوس آرام قرار دارد که در پشت آن Serranía de Baudó که کم‌پهناترین و کم‌ارتفاع‌ترین کوهستان کلمبیا است قرار دارد. بعد از آن ناحیه‌ی وسیع و پست Río Atrato / ریو سنت جوئان قرار دارد که به عنوان جایگزین کانال پاناما، به عنوان یک مسیر بین اقیانوس آرام و اطلس پیشنهاد شده‌است. منطقه‌ی کوهستانی اصلی غربی، کوردیلرا اکسیدنتال، نسبتاً مرتفع است و بلندی قله‌ی آن به ۱۳ هزار پا (۴ هزار متر) می‌رسد. دره‌ی رودخانه‌ی کائوکا[۶]، که ناحیه‌ی کشاورزی مهمی است و چندین شهر بزرگ در آن قرار دارند، ناحیه‌ی کوردیلرا اکسیدنتال را از ناحیه‌ی پهناور کوردیلرای مرکزی جدا می‌کند. چنیدن قله‌ی برفی در ناحیه‌ی کوردیلرای مرکزی وجود دارند که بلندی برخی از آنها به ۱۸ هزار پا معادل ۵ هزار و ۵۰۰ متر می‌رسد. دره‌ی برفی و گل آلود رودخانه‌ی مگدالنا که مسیر حمل و نقلی مهمی است، ناحیه‌ی کوردیلرای مرکزی را از ناحیه‌ی کوردیلرای شرقی جدا می‌سازد. قله‌های کوردیلرای شرقی نسبتاً مرتفع هستند. حدود ارتفاعات این سلسله کوه‌ها با سیار کوهستان‌های کلمبیا تفاوت دارد و فرق آن این است که در این کوهستان چندین حوزه‌ی رودخانه‌ی وسیع وجود دارد. در شرق، ناحیه‌ی کم جمعیت و مسطح تا شیبدارکه حدودا ۶۰٪ مساحت کشور را شامل می‌شوند، llanos نام گرفته‌اند.

این منطقه عرضی کلمبیا شامل دومنطقه‌ی کشور نمی‌شود: ناحیه‌ی ساحلی پست کارائیب و Sierra Nevada de Santa Marta که هر دو در شمال کشور قرار دارند. زمین‌های پست غرب اغلب باتلاقی هستند و مردم کلمبیا مرداب‌های پوشیده از علف هرز این ناحیه را ciénagas نامیده‌اند. شبه‌جزیره‌ی گوآهیرا در شرق نیمه بایر است. سیرا نوادا ناحیه‌ای مثلثی و پوشیده از صخره‌های برفی است که قسمت‌های شرقی این ناحیه را در برمی‌گیرد.

نزدیکی کلمبیا به خط استوا بر آب و هوای این کشور تأثیر کذاشته‌است. نواحی پست همیشه داغ هستند. ارتفاعات بر دما تأثیر بسیاری دارند. دما با هر ۱۰۰۰ پا افزایش ارتفاع از سطح دریا(۳۰ متر) ۵/۳ درجه‌ی فارنهایت معادل ۲ درجه‌ی سانتیگراد کاهش می‌یابد.

میزان بارش در کلمبیا در مناطق مختلف متفاوت است و به سمت جنوب کشور بارندگی بیشتر است. این قضیه خصوصا در مورد نواحی پست شرقی درست است. بطور مثال بارندگی در شبه‌جزیره‌ی گواجیرا بندرت از ۷۵ سانتیمتر در سال تجاوز می‌کند. با این حال در نواحی پر باران جنوبی معمولاً بیش از ۵۰۰ سانتیمتر بارندگی در سال وجود دارد. میزان بارندگی در سایر مناطق حدودا در میان این دو است.

ارتفاع نه تنها بر دما بلکه بر پوشش گیاهی نیز موئثر است. در واقع ارتفاع یکی از مهم‌ترین عوامل موئثر بر الگوی پوشش گیاهی در کلمبیا است. مناطق کوهستانی کشور را از لحاظ پوشش گیاهی وابسته به ارتفاع می‌توان به چندین ناحیه تقسیم کرد، با این حال محدوده‌ی ارتفاع هر ناحیه ممکن است به نسبت عرض متغیر باشد.

ناحیه‌ی سرزمین داغ[۷]، زیر ۳هزار ۳۰۰ پا (۱۰۰۰متر) ناحیه‌ی گیاهان حاره‌ای مانند موز است. ناحیه‌ی ناحیه‌ی معتدل[۸]، از ۳هزار و ۳۰۰ تا ۶ هزار و ۶۰۰ پا (۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰متر) منظقه‌ی قهوه و ذرت است. گندم و سیب‌زمینی در ناحیه‌ی ناحیه‌ی سرد[۹]، ۶ هزار و ۶۰۰ تا ۱۰ هزار و۵۰۰ پا (۲۰۰۰ تا ۳۲۰۰ متر) رشد می‌کنند. درختان برای استفاده به عنوان هیزم در مناطقی قطع شده‌اند. مراتع بی‌درخت در واقع مربوط به علف‌زارهای آلپ و páramos در ارتفاع ۱۲ هزار و ۸۰۰ تا ۱۵ هزار و ۱۰۰ پا (۳زار و ۹۰۰ تا ۴ هزارو ۶۰۰ متر) است. در ارتفاعات بالای ۱۵هزار و ۱۰۰ پا (۴۶۰۰متر) که دما زیر صفر است و tierra helada نامیده می‌شود تنها برف و یخ دیده می‌شود. {}

الگوهای بارندگی نیز بر پوشش گیاهی تأثیر می‌گذارد. جنگل‌های پوشیده از بوته و درختچه‌ها در مناطق نسبتاً کم آب شمالی قرار دارند. در جنوب پوشش گیاهی بی‌درخت (حاره‌ای) قسمت llanos در کلمبیا را پوشش داده‌است. در مناطق بارانی در جنوب شرق کلمبیا باران‌های حاره‌ای باریده می‌شود. در کوهستان‌ها، الگوهای متناوب تسریع باران در مناطق کوه آلپ در واقع الگوهای پوشش گیاهی را پیچیده کرده‌است. مناطق بارانی کوهستان‌ها ممکن است سرسبز و پر آب باشد، در حالیکه طرف دیگر که باران ندارد ممکن است بسیار خشک باشد.

مساحت وسیعی در کلمبیا برای کاشت گیاه کوکائین استفاده می‌شود. در سال ۲۰۰۴، ۱۱۴ هزار و ۱۰۰ هکتار از خاک کلمبیا زیر کاشت این گیاه بود و در واقع کلمبیا هر ساله توان تولید ۴۳۰ تن کوکائین را دارد. کشت کوکائین از جمله فعالیت‌های تجاری مهم در کلمبیا است و حتی زمین‌های دولتی نیز از جاه طلبی صاحبان و سران این تجارت در امان نمانده‌اند.

ادامه در مطلب کلمبیا2نظرات() 
canada viagra
شنبه 31 شهریور 1397 03:42 ب.ظ

Incredible tons of good material.
drugs for sale in canada drugs for sale in uk north west pharmacies canada drugs for sale in uk pharmacy canada online prescriptions canadian pharmacy viagra brand canadian drug canadian drugstore discount canadian pharmacies northwest pharmacy canada
http://viagravipsale.com/
چهارشنبه 28 شهریور 1397 05:27 ب.ظ

Effectively expressed indeed. !
cialis 50 mg soft tab cialis en mexico precio cialis 20mg generic cialis 20mg uk import cialis cialis dosage canada discount drugs cialis cialis therapie generic cialis with dapoxetine cialis canada
viagravonline.com
سه شنبه 27 شهریور 1397 02:16 ب.ظ

Thank you. Loads of tips.

cialis uk next day cialis prices cialis price in bangalore best generic drugs cialis brand cialis nl sialis where to buy cialis in ontario price cialis per pill cialis lowest price cialis coupon
canadian online pharmacies legal
سه شنبه 13 شهریور 1397 06:17 ب.ظ

You actually mentioned this superbly.
best canadian mail order pharmacies canada online pharmacy is trust pharmacy in canada legitimate pharmacy canada online prescriptions Northwest Pharmacy canada pharmacies canada drug canadian government approved pharmacies canadian medications online buy vistagra online safe
http://withoutadoctorsprescriptions.com/
سه شنبه 13 شهریور 1397 03:09 ق.ظ

Thank you! I appreciate it.
buy cheap viagra online next day delivery where can i buy viagra uk buy tadalafil uk online viagra buy viagra canada online buy viagra where order viagra online without prescription buy viagra in store where to buy viagra without prescription buying online viagra
Cialis online
دوشنبه 12 شهریور 1397 07:34 ب.ظ

You made your position very well..
cialis tadalafil online cialis daily new zealand cialis 100mg suppliers precios de cialis generico cialis y deporte comprar cialis navarr cialis coupons printable cialis tablets for sale achat cialis en europe canadian discount cialis
cialissv.com
دوشنبه 12 شهریور 1397 01:03 ق.ظ

Regards! A good amount of data.

buying brand cialis online weblink price cialis venta cialis en espaa cialis 5 mg scheda tecnica tadalafil 5mg cialis farmacias guadalajara cialis usa cost import cialis we use it 50 mg cialis dose generic cialis in vietnam
viagraessale.com
یکشنبه 11 شهریور 1397 12:09 ب.ظ

Lovely forum posts, Appreciate it!
cialis kaufen wo cialis great britain cialis savings card safe site to buy cialis online buying brand cialis online buying brand cialis online walgreens price for cialis cialis coupon cialis vs viagra we choice cialis uk
viabiovit.com/de-beste-canadese-apotheek-online.html
سه شنبه 23 مرداد 1397 02:56 ق.ظ

Amazing quite a lot of beneficial facts.
sildenafil buy online uk buy viagra with paypal buy viagra online overnight delivery buy cheap viagra generic online kamagra can you buy viagra at walgreens cheap viagra with prescription buy viagra nz where can i buy viagra online how to get cheap viagra
Generic cialis
یکشنبه 21 مرداد 1397 10:17 ب.ظ

You actually said that wonderfully.
cipla cialis online we like it safe cheap cialis online prescriptions cialis trusted tabled cialis softabs cialis canadian drugs generic cialis with dapoxetine cialis uk next day enter site natural cialis cialis venta a domicilio we like it safe cheap cialis
Cialis generic
دوشنبه 7 خرداد 1397 02:05 ق.ظ

You said it nicely..
cialis 30 day sample prices for cialis 50mg cialis cuantos mg hay are there generic cialis try it no rx cialis cialis for sale south africa miglior cialis generico tadalafil tablets cialis without a doctor's prescription achat cialis en suisse
Buy cialis online
پنجشنبه 20 اردیبهشت 1397 03:28 ق.ظ

Well spoken without a doubt. .
cialis preise schweiz cialis farmacias guadalajara venta cialis en espaa generic cialis order cialis from india buy cialis cheap 10 mg where to buy cialis in ontario generic cialis with dapoxetine opinioni cialis generico cialis 50 mg soft tab
Buy generic cialis
جمعه 7 اردیبهشت 1397 06:42 ب.ظ

Whoa all kinds of fantastic facts.
cialis rezeptfrei buy cialis uk no prescription try it no rx cialis cialis prezzo al pubblico cialis daily dose generic cialis for bph cialis authentique suisse warnings for cialis pastillas cialis y alcoho cialis generique
Viagra generico online
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 03:16 ق.ظ

Many thanks. An abundance of postings.

generic viagra buy online buying viagra online legal buy viagra online online buying viagra online legal buy generic viagra uk viagra with prescription online viagra viagra buy viagra canadian pharmacy viagra buy generic sildenafil buy prescription viagra
Buy cialis online
جمعه 3 فروردین 1397 03:16 ب.ظ

Nicely put, Cheers.
buy cialis online cialis price in bangalore cialis e hiv we choice cialis uk prezzo di cialis in bulgaria calis 40 mg cialis what if i take dose size of cialis legalidad de comprar cialis online prescriptions cialis
Can you have an operation to make you taller?
شنبه 18 شهریور 1396 07:42 ب.ظ
It's really a great and helpful piece of info.
I am happy that you shared this helpful info with us.
Please keep us informed like this. Thank you for sharing.
Foot Problems
دوشنبه 16 مرداد 1396 05:18 ب.ظ
Very good blog! Do you have any tips for aspiring writers?
I'm planning to start my own website soon but
I'm a little lost on everything. Would you suggest starting
with a free platform like Wordpress or go for a paid option? There
are so many choices out there that I'm completely confused ..
Any tips? Thanks a lot!
std testing near me
جمعه 2 تیر 1396 06:55 ب.ظ
قلب از خود نوشتن در حالی که ظاهر
شدن دلنشین در آغاز آیا نه نشستن خوب با
من پس از برخی از زمان. جایی
در سراسر جملات شما در واقع قادر
به من مؤمن اما تنها برای while.

من با این حال مشکل خود را با فراز در مفروضات و یک خواهد را سادگی
به کمک پر کسانی که شکاف.
در این رویداد شما که می توانید انجام من می قطعا تا پایان در گم.
Roseann
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 07:54 ق.ظ
What's up mates, how is all, and what you want to say on the topic of this piece of writing, in my view its actually amazing in support of me.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر