تبلیغات
ایران مقاله - فرار از زندان (فارسی1 یا شبکه های ...)

ایمیل مدیر:ali_Asd314 @yahoo.com تلفن موبایل نویسنده:09373775330


Admin Logo
themebox Logoتاریخ:دوشنبه 7 تیر 1389-12:09 ب.ظ

نویسنده :علی قوامی

فرار از زندان (فارسی1 یا شبکه های ...)

 

درادامه مطلب

فرار از زندان
Prison Break S3intro-1-.jpg
قالب درام
جنایی
مجموعه تلویزیونی
بازیگران ونتورت میلر
دامینیک پرسل
وید ویلیامز
سارا وین کالایز
رابرت نپر
ویلیام فیچنر
کشور آمریکا
زبان(ها) انگلیسی
فارسی
شمار قسمت‌ها 81
تولید
تهیه‌کننده(ها) پائول شیورینگ
مدت هر قسمت ۴۲ دقیقه
پخش کننده
کانال اصلی شبکه رسانه‌ای فاکس


سریال فرار از زندان (به انگلیسی: Prison Break) محصول ایالات متحده آمریکا بود و حق انحصار پخش آن در اختیار کمپانی شبکه رسانه‌ای فاکس بود.

کمپانی فاکس این سریال را به شبکه‌های بسیاری در سراسر دنیا فروخت و همچنین تمامی قسمت‌های این سریال را بر روی DVD نیز عرضه کرد. این سریال از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۹ پخش می‌شد. در سال ۲۰۰۱ شبکه رسانه‌ای فاکس، با توجه به این که مجموعه های ۲۴ (مجموعه تلویزیونی) و لاست(گمشدگان) را تا این حد موفق دید که در صدد رقابت با آن ها درآید، در سال ۲۰۰۴ با پیشنهاد پائول شیورینگ که سالها در بایگانی خاک خورده بود موافقت کرد و شیورینگ هم سناریوی قسمت هایی از آن را نوشت و کمپانی شروع به جمع کردن گروه فیلمبرداری، تجهیزات و انتخاب بازیگران کرد. شیکاگو به عنوان محل فیلم برداری انتخاب شد و زندان جولیت به عنوان زندان خود داستان (فاکس ریور) قرار داده شد.پس از مدتی این سریال به عنوان محبوب ترین سریال جهان مشهور شد.

 داستان سریال

داستان این مجموعهٔ تلویزیونی در مورد دو برادر است که یکی از آنها برای قتلی که انجام نداده به اعدام محکوم شده و برادرش خود را به زندان می‌اندازد تا با استفاده از نقشه‌ای بسیار حرفه‌ای او را از حکم اعدام فراری دهد. برادر قاتل ؛ مایکل اسکوفیلد نام دارد که در کالج مدرک مهندسی سازه گرفته و دارای هوش فوق العاده‌ای است. تمامی داستان اصلی سریال به فرار این دو برادر مربوط است که با اتفاقاتی که رخ می‌دهد جذاب تر می‌شود. البته فرار کردن تم اصلی این سریال، در تمام قسمت‌های آن است و حتی بعد از گریختن از زندان نیز آنها به عنوان مجرمین تحت تعقیب باز هم فرار می‌کنند. به همین سبب مشهورترین دایالوگ این سریال Lets get hell out of here شده‌است.

فصل اول

در فصل اول سریال مایکل اسکوفیلد برای نجات برادرش لینکلن باروز از زندان، که قربانی توطئه شرکت‌های مافیایی شده‌است، اقدام به سرقت از بانک می‌کند تا به جرم سرقت به زندان بیفتد. وی با درخواست وکیلش خود را به زندان فاکس ریور انتقال می‌دهند که همان زندانی است که باروز در آن زندانی است.

مایکل اسکوفیلد که از قبل نقشه تاسیسات زندان را تهیه کرده بوده و به شکلی خاص روی بدنش خالکوبی کرده بود، سرانجام موفق می‌شود با ترفندهای جالب و هوش فوق العاده‌اش برادر خود را از زندان فراری دهد، اما برای این کار مجبور می‌شود تعدادی دیگر از زندانی‌ها را نیز در نقشه فرار شریک کند.

 فصل دوم

فصل دوم مربوط به داستان فرار هر یک از این زندانی‌ها از جمله مایکل و برادرش پس از رهایی از زندان است.از هشت فراری زندان سه نفر كشته می شوند و یکی به پلیس پناه می برد. چهار نفر باقی مانده که قهرمانان سریال جز آنها هستند هم به پاناما می گریزند. بعد از گذراندن ماجراهایی در آخر مایکل به جرم آدمکشی به زندانی به نام سونا در پاناما می‌افتد.

 فصل سوم

در فصل سوم مایکل اسکوفیلد در سونا یک نقشه فرار را طراحی می‌کند و از زندان پاناما با چندین تن از زندانیان دیگر فرار می‌کند، ولی او که نمی‌خواهد خلاف کاران سابقه دار دوباره آزادانه در جامعه رها شوند ترفندی می‌بیند تا آنها نتوانند همراهش بیایند. با این حال مشخص می‌شود که نقشه زندانی کردن او در زندان پاناما کار همان شرکت‌های مافیایی است و قصد آن‌ها این بوده که مایکل مجبور شود که شخص دیگری که مورد نظر آن‌ها است را با خود از زندان آزاد کند.دو پلیس هم در زندان پاناما حضور دارند.

 فصل چهارم

در فصل چهارم مایکل به دنبال خونخواهی معشوقه خود سارا می‌باشد و پس از رویارویی با عوامل کمپانی در می‌یابد که سارا زنده‌است. با این حال مایکل مجبور می‌شود که در ازای آزادی خود و دوستانش به عده‌ای در بر اندازی شرکت‌های مافیایی کمک کند. شرکت مافیایی اطلاعاتی مربوط به یک پروژه عظیم در ارتباط با انرژی را روی یک وسیله دیجیتال به نام «سیلا» ذخیره کرده و مایکل پی می‌برد رقبای این شرکت هم به دنبال سیلا هستند. در پایان مایکل متوجه زنده بودن مادر خود می‌شود و پی می‌برد که مادرش نیز در جرگهٔ افرادی است که می‌خواهند سیلا را به دست آورند. در نهایت گروهی که از طرف سازمان ملل حمایت می‌شوند به کمک مایکل می‌آیند و او و تمام افرادی که با وی از فاکس ریور فرار کرده و جان سالم به در برده بودند (به جز یک نفر، تئودور بگ‌ول) به خاطر همکاری با این گروه که منجر به از هم پاشیدن شرکت مافیایی و دستگیری رئیس آن می‌شود، مورد بخشش قرار می‌گیرند.

در دو قسمت پایانی سریال، مشخص می‌شود که مایکل که از بیماری مهلکی در خود آگاه بوده، در آخرین تلاش‌هایش با فراری دادن سارا که به اتهام کشتن مادر مایکل به زندان افتاده بود می‌میرد. سارا که در آن زمان باردار بوده، اسم فرزندش را مایکل می‌گذارد.

 عوامل تولید

فیلمنامهٔ این سریال را ۱۱ نویسنده نوشتند و ۱۶ کارگردان آنرا ساختند. همچنین بیش از ۲۷۰ نفر به عنوان بازیگر در این سریال ایفای نقش کردند.

موسیقی

رامین جوادی آهنگساز سریال پریزن بریک است. در آگوست سال ۲۰۰۷، این ساندترک منتشر شد. به علاوه جوادی با همکاری فری کورستن Ferry Corsten، نسخه میکس شده‌ای از موسیقی متن پریزن بریک را در سال ۲۰۰۶ منتشر کرده‌اند. اما در مورد سریال پریزن بریک، جالب است بدانید که شبکه تلویزیونی M۶ فرانسه به جای تم آغازین اصلی سریال پریزن بریک، ترانه‌ای از یک خواننده رپ به نام Faf Larage را پخش می‌کند، نام این ترانه Pas le temps است.

در آلمان و بلژیک هم ترانه‌ای شاخته شده به وسیله آزاد Azad و عادل تعویل Adel Tawil و همچنین ترانه‌ای با اجرای Leki به نام Over the Rainbow پخش می‌شود. همچنین اعظم علی خواننده ایرانی نیز آواز متن سریال را خوانده است.[نیازمند منبع]

 فرار از زندان در ایران

بعضی مخاطبین به تهیه سریال‌های خارجی در بازار سیاه روی آوردها ند. كه فراراززندان یکی از انها ست. این سریال یه صوزت دوبله از طریق شبکه ویدئو خانگی رسمی کشور (شرکت جوانه پویا) پخش می‌شود.
.
همچنین این سریال از فارسی۱ و شبکه ی pdf و mellitv نیز پخش می گردد.

 شبکه مجاز ویدئویی

این سریال در اوایل سال ۸۸ به صورت دوبله و به صورت مجاز در اختیار مردم قرار گرفت که اولین تجربه ی توزیع یک سریال خارجی از طریقی به جز تلویزیون به شمار می رود.این مجموعه توسط دوبلورهای برجسته كشور دوبله شده است و هم اكنون در فروشگاه های عرضه محصولات فرهنگی موجود است. این سریال یه صورت دوبله از طریق شبکه ویدئو خانگی رسمی کشور پخش می‌شود.

دوبله «فرار از زندان» به سرپرستی عباس نباتی انجام شد. علیرضا باشكندی به جای نقش (مایكل)، ناصر نظامی (رئیس)، ظفرگرایی (ال جی)، سعید مقدم منش (فرناندو)، محمد عبادی (لینكون)، شهروز ملك آرایی (تی بگ)، فاطمه نیرومند (معاون رئیس جمهور)، نرگس فولادوند (ورونیكا)، مریم رادپور (دكتر ساراتانکردی) از جمله دوبلورهایی هستند كه در این مجموعه نقش گویی كرده اند.

فصل اول ۱۶cd تعداد۲۲قسمت ۶دی وی دی
فصل دوم ۱۶cd تعداد۲۲قسمت
فصل سوم ۱۲cd تعداد۱۳قسمت
فصل چهارم 16cd تعداد 24 قسمت

 شبکه سوم

همزمان با دوبله شرکت جوانه ی پویا، شبکه سوم سیما اقدام به دوبله ی قسمتهای ابتدایی آن کرد که پس از مدتی دوبله متوقف شد.

 شبکه فارسی 1

شبکه فارسی 1 نیز به تازگی پخش این سریال را با دوبله فارسی آغاز کرده است.

 پشت پرده

با وجود جذابیت‌های فراوان این سریال و ایده ی البته نه چندان جدید آن، این سریال در دنیا هرگز به رتبه‌ای بهتر از قرار گرفتن در ۲۰۰۰ سریال برتر نائل نیامد. بیشترین عامل شکست این سریال ضعف‌های شدید کارگردانی بود. زیرا تقریبا هر فصل از این سریال را چندین کارگردان متفاوت ساخته‌اند. با وجود موفقیت‌های فصل نخست سریال که حاکی از گذاشتن وقت مناسب جهت تهیه آن بود، فصل آخر حتی ۵۰ درصد مخاطبین فصل نخست را نداشت. مشکل آنجایی بود که همه می‌دانستند مایکل قرار نیست بمیرد حتی اگر تمام دنیا کشته شود. این مشکل باعث لوث شدن سریال گردید. از سوی دیگر سولات بسیاری در ذهن بیننده همواره بی پاسخ رها می‌شدند.

فرار از زندان رتبه ۱/۹ از ۱۰ در سایت IMDB به دست آورد و تعداد بی شمار بینندگان این مجموعه مهیج گواهی بر این ادعاست. فرار از زندان تا كنون نامزد دریافت جوایزی هم چون Golden Globe و Emmy شده است. برای فیلم برداری این مجموعه در محل های مشخص شده و هزینه استفاده از آن ها ۲ میلیون دلار برای هر قسمت خرج شده است و تصویر برداری، تدوین، نور پردازی و در مجموع جلوه های تصویری و صوتی در خور توجه هستند. بازی های حساب شده و آگاهانه بازیگران پر تعداد و یا نام های آشنا و بزرگ آن ها و کارگردانی خوب دلیل تفاوت این مجموعه است. اما عامل مهمی كه مجموعه فرار از زندان را به اثری در خور توجه تبدیل کرده است داستان و ظرافت های موجود در آن اثر است؛ مواردی مثل این که «مایکل» نقشه زندان را روی تمام بدن خود آن هم به شکل تصویری به طور كامل نامربوط خال کوبی کرده است، یا در رابطه پیچیده ای که او با بعضی از زندانیان دارد پی گیری بعضی از برنامه های آن ها در خارج از زندان و خیلی قبل از ورود مایکل به زندان صورت گرفته است تا در زمان مناسب از آن ها استفاده شود در نهایت تقطیع نماهای فوق العاده موفق و به جایی که از داخل به خارج از زندان و یا بالعکس صورت می گیرد، از محصور شدن دوربین در چارچوب زندان و افت ریتم اثر و به تبع آن خستگی بیننده جلوگیری می کند.

 بازیگران و نقشها

ونتورث میلر در نقش مایکل اسکوفیلد قهرمان باهوش و البته مهربان داستان .


دامینیک پرسل در نقش لینکلن باروز (برادر مایکل)که فردی خلافکار خورد است که گرفتار توطئه می شود. اما قلبی مهربان دارد.

پائول ادلستین در نقش پل کلرمن بازیگر ۳۹ ساله ، قاتل بی وجدان وابسته به سازمان که بسیاری از شخصیت های اصلی خوب داستان به دست او کشته می شوند.

رابرت نپر در نقش تئودور بگ ول (تی بگ، یک منحرف جنسی و هم زندانی مایکل و لینک). در طول داستان افراد زیادی به دست او به قتل می رسند.

آمائوری نولاسکو در نقش فرناندو سوکره (هم سلولی مایک و بهترین دوست او در تمام مدت سریال). او متهم به سرقت مسلحانه است و به خاطر معشوق خود چنین کاری کرده است . در آستانه ازدواج معشوقه خود ، مجبور به فرار از زندان می شود

سارا وین کالایز در نقش دکتر سارا تانکردی دکتر بهداری زندان، معشوقه مایکل و دختر فرماندار . در فرار از زندان به مایکل کمک می کند ولی خیلی زود متوجه می شود خودش و پدرش هم هدف سازمان هستند.

وید ویلیامز در نقش براد بلیک (افسر ارشد زندان)در ابتدا زندانیان را آزار می دهد. در فصل دوم او که از زندان اخراج شده به دنبال فراریان می افتد و با یک پاپوش خودش به زندان می افتد.

ویلیام فیکنر در نقش آلکس ماهون (افسر FBI)یک پلیس بی رحم که زندانیان را به جای دستگیری به قتل می رساند

رابرت ویتسون در نقش لچرو زندانی ارشد زندان سونا و قاچاقچی مواد مخدر.

پیتر استرمر در نقش جان آبروزی زندانی ارشد و یکی از هشت فراری و عضو یک گروه مافیایی که سر انجام توسط آلکس ماهون کشته می شود.

گریس وانس در نقش جیمز ویسلر او کسی است که در فصل 3 سازمان دستور نجات او را از زندان سونا به مایکل می دهد.


دانای گارسیا در نقش سوفیا همسر جیمز ویسلر که زن بسیار خوبی است.

راکموند دانبار در نقش بنجمین فرانکلین هم زندانی مایکل و لینک)که بسیار به خانواده خود علاقه دارد.

جودی لین اوکیف در نقش گرچن مورگان یکی از اعضای کمپانی که قاتلی بی رحم ، باهوش و غیر قابل اعتماد است.


مارشال آل من در نقش ال جی باروز (پسر لینکلن باروز)

جف تری در نقش ترنس استیدمن، برادر معاون رییس جمهور

رابین تونی در نقش ورونیکا دان وان، وکیل لینکلن باروز که در قسمت ابتدایی فصل ۲ وقتی پی می برد جف تری زنده است ، توسط عوامل سازمان کشته می شود.

سیلاس وایر میشلدر نقش های وایر، هم اتاقی دوم مایل اسکوفیلد که یک بیمار روانی است . اما حافظه فوق العاده ای دارد. او یکی از هشت فراری زندان فکس ریور است که هنگام بازداشت توسط آلکس ماهون تحریک می شود و خودکشی می کند.

فرانک گریلو در نقش نیک ساورین، وکیل لینکن باروز که با تهدید دوستان جان آبروزی به او کمک می کند ولی بعدا پشیمان می شود و همراه پدرش توسط افراد او به قتل می رسند.

موسا واتسون در نقش چارلز وستورلند، مردی که متهم به سرقت یک و نیم میلیون دلار پول بوده و به خاطر بیماری دخترش تصمیم به فرار می گیرد اما توسط بلیک هنگام فرار زخمی می شود و به قتل می رسد.

آنتونی عزیزی بازیگر ایرانی الاصل در نقش فرزند سفیر هند.[نیازمند منبع]، در فصل چهارم در قسمتهای 17 و 18 حضور دارد

مایکل راتاپورت در نقش دان سلف پلیسی که به مایکل و دیگران در فصل چهارم گفته بود که باید شما یک چیز مهم را به نام سیلا را پیدا کنید.نظرات() 
raguellandi.hatenablog.com
جمعه 30 تیر 1396 03:25 ق.ظ
Hi there, this weekend is good for me, since this point in time i am reading this wonderful informative
piece of writing here at my residence.
http://upbeathardware674.exteen.com
چهارشنبه 28 تیر 1396 08:53 ق.ظ
A motivating discussion is definitely worth comment.
I believe that you should publish more on this issue, it might not be
a taboo subject but generally folks don't discuss these subjects.
To the next! Many thanks!!
hugh4blackwell9.snack.ws
چهارشنبه 28 تیر 1396 08:48 ق.ظ
Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog and wished
to say that I've truly enjoyed surfing around your blog posts.
After all I'll be subscribing to your feed and I hope you
write again very soon!
lisasheridan.hatenablog.com
چهارشنبه 28 تیر 1396 06:56 ق.ظ
You can certainly see your expertise in the article you write.
The arena hopes for even more passionate writers such as you who aren't afraid to say
how they believe. All the time follow your heart.
keragladwell.hatenablog.com
دوشنبه 26 تیر 1396 10:39 ق.ظ
Hey there just wanted to give you a quick heads up and let you know a few
of the pictures aren't loading properly. I'm not sure why but
I think its a linking issue. I've tried it in two different internet browsers and
both show the same results.
http://lindsayavshdzbfii.jimdo.com
یکشنبه 25 تیر 1396 09:11 ق.ظ
Hey! I know this is kind of off topic but I was wondering if you knew where I could
find a captcha plugin for my comment form? I'm using the same blog platform as
yours and I'm having difficulty finding one? Thanks a lot!
plaza.rakuten.co.jp
جمعه 22 اردیبهشت 1396 06:57 ق.ظ
Hi there I am so thrilled I found your website, I really found you by mistake, while
I was looking on Bing for something else, Anyways I am here now
and would just like to say thanks a lot for a marvelous post and a all
round interesting blog (I also love the theme/design), I don't
have time to read it all at the minute but I have bookmarked it and also added
in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the fantastic work.
BHW
سه شنبه 29 فروردین 1396 07:36 ب.ظ
Howdy! I know this is kinda off topic however , I'd figured I'd ask.
Would you be interested in trading links or maybe guest authoring a blog article or vice-versa?
My site addresses a lot of the same subjects as yours and I believe we could greatly benefit from each other.

If you might be interested feel free to send me an email.
I look forward to hearing from you! Excellent blog by the way!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر