تبلیغات
ایران مقاله - برزیل

ایمیل مدیر:ali_Asd314 @yahoo.com تلفن موبایل نویسنده:09373775330


Admin Logo
themebox Logoتاریخ:چهارشنبه 16 تیر 1389-12:54 ب.ظ

نویسنده :علی قوامی

برزیل

 

درادامه مطلب

جمهوری فدرال برزیل
República Federativa do Brasil
پرچم نشان
شعار ملی: Order and Progress
سرود ملی: National Anthem of Brazil
پایتخت
 - مختصات جغرافیایی
برازیلیا
بزرگ‌ترین شهر سائوپائولو
زبان رسمی زبان پرتغالی
نوع حکومت جمهوری
لولا داسیلوا
تشکیل
 جمهوری

۷ سپتامبر ۱۸۲۲
۲۹ اوت ۱۸۲۵
۱۵ نوامبر ۱۸۸۹
مساحت
 - کل
 
 - آب‌ها (٪)
 
‪۸٬۵۱۴٬۸۷۷ km² ‫(۵ام)

۰,۶۵
جمعیت
 - برآورد ۲۰۰۵
 - تراکم جمعیت
 
‪۱۸۷٬۳۹۳٬۹۱۸ ‫(۵ام)
‪۲۲/km² ‫(۱۸۲ام)
واحد پول رئال $R (‏BRL)
منطقه زمانی
 - در تابستان (DST)
UTC (UTC)
دامنه اینترنتی
.br
پیش‌شماره تلفن
+۵۵


جمهوری فدراتیو برزیل بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین کشور آمریکای جنوبی است. پایتخت آن برازیلیا و زبان رسمی آن پرتغالی است.

برزیل که منطقه وسیعی را بین مرکز آمریکای جنوبی و اقیانوس اطلس در بر می‌گیرد، شرقی‌ترین کشور قاره آمریکاست و با کشورهای اروگوئه، آرژانتین، پاراگوئه، بولیوی، پرو، کلمبیا، ونزوئلا، گویان، سورینام و گویان فرانسه هم‌مرز است. در حقیقت، برزیل به جز اکوادور و شیلی با تمامی دیگر کشورهای آمریکای جنوبی مرز مشترک دارد.

برزیل دارای زمین‌های کشاورزی گسترده و جنگل‌های استوایی است. و با داشتن منابع طبیعی گسترده و نیروی کاری غنی قدرتمندترین اقتصاد آمریکای جنوبی است.

برزیل مستعمره پرتغال بود و این کشور تنها کشور قاره آمریکاست که مردم آن به زبان پرتغالی سخن می‌گویند. برزیل کشوری چندملتی است و جمعیت آن متشکل از نژادهای اروپایی، سرخ‌پوستان آمریکا، آفریقائیان و نیز آسیائیان است. مذهب اصلی این کشور کاتولیک کلیسای روم است.

 نام

زبان پرتغالی برزیل فاقد هر گونه استاندارد رسمی در مورد تلفظ است، و با توجه به هر منطقه ممکن است تلفظ‌ها تغییر کند. تلفظ نام رسمی برزیل در پرتغالی اروپا به نحو ذیل است: [ʁɛ.'pu.âli.ka fɨ.ðɨ.ɾɐ.'ti.vɐ du bɾɐ.'ziɫ].

عموماً بر این اعتقاد هستند که نام این کشور برگرفته از pau-brasil است، نوعی درخت که مهاجران اولیه برای آن ارزش بسیاری قائل بوده‌اند، گرچه برخی بر این باورند که نام برزیل برگرفته از نام جزیره اسطوره‌ای برزیل است که در قرون وسطی در اروپا از آن بسیار یاد شده است.

 تاریخ

نوشتار اصلی: تاریخ برزیل


از حدود ده‌هزار سال قبل اقوام نیمه مهاجر در برزیل زندگی می‌کردند. با ورود پرتغالی‌ها در سال ۱۵۰۰، برزیل مستعمره شد. پرتغالی‌ها بردگانی از نقاط دیگر قاره آمریکا بدانجا اوردند. بعدها بیشتر بردگانی که به برزیل آمدند از آفریقا بودند.

 تقسیمات کشوری

برزیل یک فدراسیون است که از ۲۶ ایالت و یک منطقه فدرال تشکیل شده، که در مجموع ۲۷ واحد فدرال را تشکیل می‌دهند.

ایالت ها

نوشتار اصلی: ایالت‌های برزیل

ایالات برزیل استقلال چشمگیری از دولت در نظام قانون‌گذاری، تامین اجتماعی دولتی و نظام مالیاتی دولتی دارند. رهبری دولت هر ایالت را فرماندار در اختیار دارد که توسط آرای عمومی انتخاب شده و نیز هر ایالت دارای مجلس خاص خود نیز هست.

هر ایالت دارای شهرداری‌های خاص خود است که شهرداری‌ها نیز شورای قانون‌گذاری و شهردار خاص خود را دارند، که دارای استقلال بوده و از دولت فدرال و دولت ایالتی نیز مستقل هستند. یک شهرداری ممکن است چندین شهرک را نیز در بر بگیرد، اما این شهرک‌ها فاقد دولتی مستقل هستند.

قوه قضائیه در سطح ایالتی و فدرال در مناطق سازمان‌دهی یافته و «کومارکاس» نامیده می‌شود. هر "کومارکاً ممکن است شامل چندین شهرداری باشد.

بزرگ راه‌های سائوپائولو

 شهرهای مهم

 جغرافیا

آبشار ایگواچو
جنگل‌های بارانی آمازون یکی از ثروتمند ترین نواحی دنیا از نظر منابع طبیعی
نوشتار اصلی: جغرافیای برزیل

برزیل محدوده‌ای وسیع از سواحل شرقی آمریکای جنوبی را اشغال کرده‌است و همچنین شامل مناطق بسیاری از مرکز این قاره نیز می‌شود. و با کشورهای اروگوئه در جنوب و آرژانتین و پاراگوئه در جنوب غربی همچنین با بولیوی و پرو در غرب و با کلمبیا در شمال شرقی همسایه‌است و با ونزوئلا و سورینام و گویان و در آنطرف آب با گویان فرانسه نیز در شمال مرز مشترک دارد. این کشور از شمال به نیمکره جنوبی کشیده شده‌است.

عواملی چون اندازه و آب و هوا و منابع طبیعی غنی این کشور را متمایز کرده‌است. برزیل پنجمین کشور از لحاظ وسعت در جهان بعد از کشورهای روسیه ٬ کانادا٬ چین و آمریکا است. و در قاره آمریکا(شمالی و جنوبی) سومین کشور از لحاظ وسعت می‌باشد. وسعت این کشور ۸٫۵۱۱٫۹۶۵ کیلومتر است که ۵۵٫۴۵۵ کیلومتر آن را آب شامل می‌شود.

عوارض زمین در برزیل نیز تنوع بسیار زیادی دارد که شامل تپه‌ها، کوهها،جلگه‌های پست کوه‌هاو زمینهای بایر است. ارتفاع بیشتر مناطق برزیل بین ۲۰۰ تا ۸۰۰ متر است. مناطق مرتفع اصلی بیشتر در قسمت جنوبی کشور قرار دارند و کلا بخش جنوبی کشور ناهموارتر است. از دیگر ویژگی‌های جغرافیایی برزیل وجود رود آمازون در این کشور است که بزرگترین و پر آب‏ترین رود دنیا و دومین رود طویل جهان است. این رود به اقیانوس اطلس میریزد.

 آب و هوا

گردباد کاترینا در سال ۲۰۰۴

تنوع آب و هوایی زیادی در برزیل وجود دارد اما بخش بزرگی از آن گرمسیری است و پوشیده از جنگلهای بارانی آمازون که در حوضه آب ریز رود آمازون بوجود آمده‌اند.با این حال برزیل دارای پنج آب و هواست که عبارتند از گرمسیری در مرکز ٬ کوهستانی ٬ نیمه خشک در شمال شرقی ٬ استوایی در شمال و معتدل در جنوب. آب و هوای استوایی به صورت بسیار بارز در شمال این کشور دیده می‌شود این مناطق به صورت واقعی فصل خشک نداند و در واقع فصل خشک آنجا تنها کمتر از فصل بارانی بارش دارد اما آن میزان بارش هم قابل توجه‌است.

 حیات وحش

طوطی دم بلند از پرندگان مختص برزیل
نوشتار اصلی: حیات وحش برزیل

برزیل اکوسیستم متنوعی دارد و تنوع زیستی جانوری و گیاهی در این کشور بسیار زیاد است به طوری که کارشناسان انواع گیاهان و جانوران در این کشور را بالغ بر ۲ میلیون نوع تخمین زده‌اند. پستانداران بزرگ در این کشور شامل جگوار ٬ لئو پارت که هر دو نوعی پلنگ هستند و خوکهای وحشی ٬ خوکان خرطوم دار ٬ مورچه خوارها ٬ تنبلها ٬ روباه‏ها ٬ اپوسوم و گورکن هستند.گوزن در جنوب برزیل به وفور یافت می‌شود و میمونها نیز در جنگلهای پر باران شمالی زیست می‌کنند.اما در سالیان اخیر بسیاری از عوامل انسانی و اقدامات مانند ساخت بزرگراه ٬ قطع درختان برای مصرف چوب آنها ٬ کشاورزی و زراعت ٬ استخراج معادن و ساخت سد که باعث زیر آب رفتن بخشی از دره‌ها شده‌است این اکوسیستم غنی را تهدید می‌کند.

 اقتصاد

رئیس جمهور برزیل و رئیس جمهور آمریکا در بازدید از تاسیسات پتروبراس

برزیل با در اختیار داشتن بخش‌های گسترده و توسعه‌یافته کشاورزی، معدن، تولید، خدمات و نیز نیروی کار، دارای تولید ناخالص داخلی (برابری قدرت خرید) بیش از سایر کشورهای آمریکای لاتین است و این امر برزیل را تبدیل به قدرت اقتصادی منطقه کرده‌است. برزیل در حال گسترش حضور خود در بازارهای جهانی است. مهم‌ترین صادرات برزیل را هواپیمای دارای بال ثابت، قهوه، وسایط نقلیه، سویا، سنگ معدن آهن، آب پرتقال، فولاد، منسوجات، کفش، گوشت و تجهیزات برقی تشکیل داده‌است.

بر اساس گزارش صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی، برزیل نهمین اقتصاد بزرگ جهان از نظر برابری قدرت خرید و یازدهمین قدرت اقتصادی جهان از نظر نرخ مبادلات بازار است. برزیل دارای اقتصاد متنوع درآمد متوسط است و نیز دارای تنوع از نظر سطح توسعه‌است. بیشتر بخش صنعتی این کشور در بخش‌های جنوب و جنوب شرقی این کشور تجمع یافته‌است. منطقه شمال شرقی فقیرترین منطقه برزیل است، اما این منطقه نیز در حال جذب سرمایه‌گذاری‌های جدید است.

برزیل دارای پیشرفته‌ترین بخش صنعتی در آمریکای لاتین است. صنایع برزیل که یک سوم تولید ناخالص داخلی این کشور را به خود اختصاص داده‌است، از صنایع خودروسازی تا صنایع فولاد، پتروشیمی، رایانه، هواپیما، و نیز کالاهای مصرفی بادوام را شامل می‌شود. با توجه به افزایش ثبات اقتصادی که ماحصل اجرای طرح رئال است، بخش‌های تجاری برزیل و نیز واحدهای تجاری چند ملیتی سرمایه‌گذاری گسترده‌ای در تجهیزات و فناوری جدید کرده‌اند، که بخش عمده آن از شرکت‌های آمریکای شمالی خریداری شده‌است. پتروبراس بزرگترین شرکت نفتی برزیل است.

برزیل دارای صنعت گسترده و پیچیده خدمات نیز هست. در اوایل دهه ۱۹۹۰، بخش بانکداری ۱۶ درصد از تولید ناخالص داخلی برزیل را به خود اختصاص داد. صنایع خدمات مالی برزیل گرچه با تحول عمده‌ای روبرو شده‌است، اما این صنعت محصولات متنوعی در اختیار واحدهای تجاری محلی قرار داده و در حال جذب شرکت‌های جدید بسیاری از جمله شرکت‌های مالی ایالات متحده آمریکاست. بورس اوراق بهادار سائوپائولو و ریودو ژانیرو در حال ادغام هستند.


 مردم

نوشتار اصلی: مردم برزیل
Cheiro-de-paixao-en-obera.JPG

برزیل دارای تنوع زیستی بسیار زیادی است، و بسیاری از نژادها و گروه‌های قومی را درخود جای داده‌است. در کل، برزیلی‌ها نوادگان چهار گروه مهاجر هستند:

 • سرخ‌پوستان آمریکا، بومیان برزیل، که نوادگان گروه‌های انسانی هستند که در حدود ۹۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح، از سیبری به سمت برزیل مهاجرت کردند و با عبور از تنگه برینگ به برزیل رسیدند.
 • استعمارگران پرتغالی، که از زمان کشف برزیل در سال ۱۵۰۰ تا زمان استقلال این کشور در سال ۱۸۲۲به این کشور مهاجرت کردند.
 • بردگان آفریقایی که از سال ۱۵۳۰ تا پایان دوران انتقال برده در سال ۱۸۵۰ به برزیل وارد شدند.
 • گروه‌های متنوع مهاجران از اروپا، آسیا و خاورمیانه که در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم به برزیل پا گذاشتند.


 فرهنگ

کارناوال در ریودوژانیرو
نوشتار اصلی: فرهنگ در برزیل

موسیقی برزیل مانند مردمانش متنوع است. مشهورترین نوع موسیقی برزیل سامبا است. در دهه ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ نوعی موسیقی به نام بوسانوا در ساحل‌های ریو دو ژانیرو شکل گرفت. نوازندگانی مانند استن گتز با بردن این موسیقی به آمریکا آن را جهان‌گیر کردند. آهنگ «دختری از ایپانما» ساخته آنتونیو کارلوس ژوبیم معروف‌ترین بوسانوای برزیل است و به آهنگی استاندارد تبدیل شده‌است.

هایتور ویا-لوبوس آهنگساز برزیلی نیز با آمیختن نغمه‌های محلی برزیل با روش‌های موسیقی کلاسیک معروف‌ترین آهنگساز موسیقی مدرن برزیل است. چند چیز بریل را در دنیا به شهرت رسانده‌است: یکی در فوتبال که تیم ملی این کشور با داشتن نوابغی مانند «پله» تا «رونالدینیو«و پنج دوره قهرمانی در جام جهانی، دنیا را محو هنر ستارگان بی مانند خود کرده‌است. دیگری قهوه برزیل. که این کشور بزرگ‌ترین تولید کننده و صادر کننده انواع و اقسام قهوه به تمام دنیا می‌باشد. در ضمن جشن کارناوال برزیل که همه ساله در ایام نخستین سال جدید میلادی در شهرهای این کشور بوسیله گروههای مختلف اجرا می‌شود بسیار مشهور می‌باشد.

 مذهب

تندیس مسیح ناجی در ریودوژانیرو مهم‌ترین بنا در برزیل است.

بر اساس سرشماری IGBE[۱]

 • ۷۴ درصد از مردم برزیل کاتولیک هستند. برزیل دارای بیشترین شمار کاتولیک‌ها در بین کشورهای جهان است.
 • شمار پیروان مذهب پروتستان در حال افزایش است، این شمار در سال ۱۳۸۸ خورشیدی به ۴/۱۵ درصد می‌رسید.
 • ۴/۷ درصد از جمعیت برزیل خود را منکر وجود خدا، کافر یا بی‌دین می‌دانند.
 • روح‌گرایان ۳/۱ درصد از جمعیت برزیل را تشکیل می‌دهند (حدود ۳/۲ میلیون نفر).
 • ۸/۱ درصد طرفداران دیگر مذاهب هستند. برخی از این مذاهب عبارت‌اند از کلیسای قدیسان روز اخیر (۹۰۰٬۰۰۰ نفر)، شاهدان یهوه (۶۰۰٬۰۰۰ نفر)، بوداگرایی (۲۱۵٬۰۰۰ نفر)، یهودیت ۲۳۰٬۰۰۰ نفر، و اسلام ۲۷٬۰۰۰ نفر.[۲]
 • ۰/۳ درصد از مذاهب سنتی آفریقا همچون کاندومبله، ماکومبا، و اومباندا.
 • برخی به ترکیبی از مذاهب مختلف، همچون کاتولیک، کاندومبل، و مذهب بومیان آمریکا اعتقاد دارند.

 ورزش

Parapan-Volei.JPG

محبوبت‌ترین ورزش در برزیل فوتبال است، و برزیل شهرت بسیاری به خاطر فوتبالیست‌های مشهور خود دارد. ازجمله آنان می‌توان این افراد را نام برد: پله، گارینچا، جیرزینیو، ریولینو، کارلوس آلبرتو تورس، زیکو، ساکرتیس، روماریو، رونالدو، ریوالدو، روبرتو کارلوس، جونینیو، آدریانو، دیگو، روبینو، رونالدینیو و پسر طلایی فوتبال برزیل کاکا. تیم ملی فوتبال برزیل «سلکائو»، پنج بار تا کنون جام جهانی فوتبال را از آن خود کرده‌است. در حال حاضر سائوپائولو قهرمان دسته یک باشگاه‌های برزیل است.

برزیل در دیگر ورزش‌هی بین‌المللی نیز به موفقیت‌هایی دست یافته‌است، که مهم‌ترین آنان عبارت‌اند از والیبال، بسکتبال، تنیس، ژیمناستیک و مسابقات اتومبیل‌رانی.

 • فوتبال ساحلی، که در سواحل ریودوژانیرو پای گرفته‌است.
 • بوسابال، ترکیبی از والیبا، فوتبال و کاپوئیرا، که بر روی پلاستیک یا تور انجام می‌شود.
 • فوتوالی، ترکیبی از فوتبال و والیبال، که بر روی شن نیز آن را بازی می‌کنند.
 • جیو-جیتسوی برزیل، که یک شاخه از جودوی ژاپن است.
 • وال تودو، یک ورزش رزمی
 • کاپوئیرا، یک هنر رزمی برگرفته از ورزش‌های آفریقا.
 • بریبول، یک نوع والیبال آبی
 • فوتسال، یا فوتبال سالنی، گونه رسمی فوتبال داخل سالن.

 سیاست

لولا داسیلوا رئیس جمهور برزیل با جوانان موزامبیکی صحبت می‌کند.
نوشتار اصلی: سیاست در برزیل

تا قبل از ۱۹۶۴ دوازده حزب موجود بود که به‌وسیله حکومت دیکتاتوری برانکو ممنوع از فعالیت شدند. حزب کارگر در قبل از آن هم یعنی در دهه ۱۹۳۰ و ۱۹۴۰ وضعیت خوبی نداشت. آن زمان حکومت نیمه فاشیستی وارگاش و ونوو قانونچه کوربوراتیویستی را بر آن حزب تحمیل کرد. به هر حال در ۱۹۶۴ دو حزب اتحاد ملی و جنبش دمکراتیک ملی رسما از طرف دولت اعلام شد.

 دانش و فناوری

برخی از کانون‌های فناوری برزیل در سائو خوزه دوس کومپوس، کامپیناس، سائو کارلوس، ریودوژانیرو، کوریتیبا، پورتو آلگر، بلو هوریزونته، ریسایف و سائوپائولو واقع شده است.

فناوری اطلاعات در برزیل یکی از پیشرفته‌ترین انواع خود در جهان است. فناوری اطلاعات در برزیل با توجه به بازار داخلی، به عنوان پیشرو خدمات مالی، صنایع دفاعی، مدیریت روابط مشتری، دولت الکترونیک، و مراقبت بهداشتی در نظر گرفته می‌شود.

دولت برزیل در حال تلاش برای انتقال از نرم‌افزارهای انحصاری به نرم‌افزارها و سیستم‌عامل‌های رایگان است اما تا کنون موفقیت چندانی در این زمینه به دست نیاورده استنظرات() 
http://viagrawwithoutdoctor.com/
دوشنبه 7 مرداد 1398 11:35 ب.ظ

Nicely put, Thank you!
canadian prescriptions online serc 24 mg canadian viagra canadian prescriptions online serc 24 mg canadian pharmacies-24h drugs for sale in canada online pharmacies of canada canadian pharmaceuticals companies canada viagra canada medications buy Northwest Pharmacy
http://polipa.strikingly.com/
دوشنبه 3 تیر 1398 06:13 ق.ظ

Nicely put, Thank you!
cialis online deutschland cialis 20mg preis cf cialis daily reviews cialis kaufen wo cialis et insomni cialis canada on line buy name brand cialis on line where do you buy cialis tarif cialis france dosagem ideal cialis
http://burrmerta.strikingly.com/
یکشنبه 2 تیر 1398 02:15 ب.ظ

Cheers. Helpful stuff.
prices on cialis 10 mg online prescriptions cialis cialis arginine interactio cialis herbs cialis vs viagra venta de cialis canada cialis for sale in europa cialis para que sirve cialis coupons printable cialis daily new zealand
Cialis pills
شنبه 1 تیر 1398 11:31 ب.ظ

Superb posts. Thanks a lot.
cialis daily new zealand prices for cialis 50mg cialis in sconto cialis savings card buying brand cialis online cialis et insomni buy original cialis cialis uk cialis prices in england cialis authentique suisse
cialis coupon free trial
شنبه 1 تیر 1398 06:48 ق.ظ

Thanks a lot! Plenty of stuff.

cialis arginine interactio cialis et insomni cialis cuantos mg hay canadian discount cialis online prescriptions cialis generic cialis 20mg tablets side effects for cialis prix cialis once a da cialis for sale in europa 5 mg cialis pharmacie en ligne
http://milgeode.strikingly.com/
جمعه 31 خرداد 1398 02:44 ب.ظ

Seriously lots of very good tips.
prices on cialis 10 mg the best choice cialis woman are there generic cialis cialis daily reviews precios de cialis generico generic cialis review uk we like it safe cheap cialis cialis wir preise cialis online deutschland precios cialis peru
Cialis pills
پنجشنبه 30 خرداد 1398 10:21 ب.ظ

Regards! I appreciate it!
5 mg cialis pharmacie en ligne order generic cialis online import cialis tarif cialis france cialis 5mg cialis pills in singapore cialis patent expiration online prescriptions cialis does cialis cause gout tadalafil tablets
buy cialis online without prescription
پنجشنبه 30 خرداد 1398 03:24 ق.ظ

Whoa many of terrific material.
price cialis best tadalafil generic brand cialis generic cialis y deporte cialis lilly tadalafi buying cialis overnight cialis australian price non 5 mg cialis generici cialis herbs cialis prezzo al pubblico
http://subjoypo.strikingly.com/
چهارشنبه 29 خرداد 1398 11:17 ق.ظ

Nicely put. Regards.
side effects of cialis cialis 20mg click now buy cialis brand 200 cialis coupon buying cialis overnight canadian cialis we recommend cialis info prix cialis once a da side effects for cialis acheter du cialis a geneve
http://ciomindsing.strikingly.com/
سه شنبه 28 خرداد 1398 06:53 ب.ظ

Kudos, I appreciate this.
cialis super kamagra try it no rx cialis cialis taglich can i take cialis and ecstasy side effects of cialis how does cialis work buy brand cialis cheap venta cialis en espaa acquisto online cialis buying cialis on internet
http://backteeti.strikingly.com/
یکشنبه 26 خرداد 1398 04:58 ب.ظ

Thank you! Valuable stuff.
cialis et insomni cialis soft tabs for sale cialis pills boards cialis generico lilly buy cialis online cheapest cialis 20 mg cost tadalafil tablets cialis dosage recommendations canadian discount cialis cialis dosage amounts
http://inexfe.strikingly.com/
یکشنبه 26 خرداد 1398 02:21 ق.ظ

Whoa quite a lot of very good advice!
low dose cialis blood pressure how to buy cialis online usa cialis 5mg billiger cialis 50 mg soft tab cost of cialis per pill prezzo di cialis in bulgaria tarif cialis france chinese cialis 50 mg prices for cialis 50mg cialis tablets for sale
http://beamesa.strikingly.com/
جمعه 24 خرداد 1398 10:14 ب.ظ

Truly plenty of awesome material!
cialis generico milano cialis with 2 days delivery sialis cialis patent expiration cialis pills prix cialis once a da 40 mg cialis what if i take india cialis 100mg cost female cialis no prescription best generic drugs cialis
Cialis canada
جمعه 24 خرداد 1398 08:03 ق.ظ

You made your position very well.!
cialis 100 mg 30 tablet cialis herbs buy cialis where do you buy cialis cialis dosage amounts low cost cialis 20mg cialis vs viagra cialis ahumada cialis 100 mg 30 tablet discount cialis
http://aseedgrin.strikingly.com/
پنجشنبه 23 خرداد 1398 05:41 ب.ظ

Truly plenty of useful facts.
cialis generic availability acquisto online cialis tadalafil 5mg cialis tablets australia generic cialis tadalafil cialis en 24 hora cialis generique 5 mg buy cheap cialis in uk rx cialis para comprar cialis canada on line
where to buy cialis in ontario
پنجشنبه 23 خرداد 1398 04:12 ق.ظ

Thanks a lot. Ample write ups!

enter site natural cialis cialis generico are there generic cialis viagra vs cialis only best offers 100mg cialis cialis without a doctor's prescription cialis 20 mg best price 5 mg cialis pharmacie en ligne order cialis from india 200 cialis coupon
safe dosage for cialis
چهارشنبه 22 خرداد 1398 02:09 ب.ظ

You mentioned this well!
venta de cialis canada bulk cialis if a woman takes a mans cialis tadalafil cialis generic acheter cialis meilleur pri acheter cialis kamagra buy brand cialis cheap chinese cialis 50 mg cialis daily dose generic
cialisvie.com
دوشنبه 20 خرداد 1398 06:13 ق.ظ

Seriously a lot of wonderful knowledge!
tadalafil 10 mg tadalafil bulk cialis i recommend cialis generico cialis purchasing best generic drugs cialis ou acheter du cialis pas cher enter site very cheap cialis when will generic cialis be available ou trouver cialis sur le net
cialisvie.com
جمعه 17 خرداد 1398 06:24 ب.ظ

You actually reported it superbly.
interactions for cialis cialis wir preise cialis dosage callus achat cialis en itali look here cialis cheap canada cialis purchasing cialis online napol cialis 5 mg schweiz cialis 20 mg
http://canadianpharmacyes.com/
چهارشنبه 21 فروردین 1398 01:51 ب.ظ

You suggested this well.
canadian pharcharmy online canada online pharmacies aarp recommended canadian online pharmacies canadian pharmaceuticals reviews drugs for sale in canada buy vistagra online safe drugstore online canada medication list online pharmacies in usa canadian drugs
Cialis pills
جمعه 16 آذر 1397 12:20 ق.ظ

You actually revealed that fantastically!
wow cialis tadalafil 100mg cialis 5 mg schweiz cialis 05 low cost cialis 20mg cialis prices in england enter site 20 mg cialis cost cialis australia org cialis professional yohimbe cialis baratos compran uk when will generic cialis be available
Buy cialis online
پنجشنبه 15 آذر 1397 04:51 ق.ظ

Thanks a lot. I enjoy this.
cuanto cuesta cialis yaho cialis generico in farmacia look here cialis cheap canada buy generic cialis generic cialis pill online cialis daily dose generic cialis cost cialis authentique suisse order a sample of cialis cialis manufacturer coupon
Generic cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 11:03 ق.ظ

Very good postings. Thanks a lot!
generic low dose cialis generic cialis we like it safe cheap cialis we use it 50 mg cialis dose cialis uk cialis preise schweiz cialis pills in singapore how much does a cialis cost brand cialis nl generic cialis soft gels
buy cialis online
سه شنبه 13 آذر 1397 11:39 ب.ظ

Beneficial data. Many thanks!
can i take cialis and ecstasy 5 mg cialis coupon printable prezzo di cialis in bulgaria cialis 5mg billiger buying cialis in colombia cialis tadalafil online prices on cialis 10 mg click now buy cialis brand generic cialis in vietnam cialis uk next day
Cialis generic
سه شنبه 13 آذر 1397 12:38 ب.ظ

Nicely put, With thanks.
i recommend cialis generico tadalafil 20mg effetti del cialis cialis kaufen wo cialis 05 cialis e hiv cialis 5 mg buy cialis 10 doctissimo cialis 20 mg best price cialis 20 mg effectiveness
Buy generic cialis
سه شنبه 13 آذر 1397 01:08 ق.ظ

Reliable write ups. Appreciate it.
cialis reviews buying cialis overnight i recommend cialis generico if a woman takes a mans cialis rx cialis para comprar 40 mg cialis what if i take cialis 5 mg scheda tecnica cialis official site venta de cialis canada prescription doctor cialis
Buy cialis online
دوشنبه 12 آذر 1397 12:07 ب.ظ

Truly a lot of valuable tips!
cialis 20 mg effectiveness cialis daily dose generic cialis patent expiration cialis coupons printable cialis side effects trusted tabled cialis softabs import cialis online prescriptions cialis wow look it cialis mexico achat cialis en suisse
buy tadalafil pills
دوشنبه 12 آذر 1397 12:47 ق.ظ

Amazing posts. Many thanks.
cuanto cuesta cialis yaho cialis preise schweiz ou acheter du cialis pas cher when will generic cialis be available wow cialis tadalafil 100mg cialis 5mg prix buy brand cialis cheap i recommend cialis generico cialis venta a domicilio cialis 30 day trial coupon
buy cheap cialis on line
یکشنبه 11 آذر 1397 11:38 ق.ظ

Kudos, Loads of material.

non 5 mg cialis generici generic cialis in vietnam tesco price cialis cialis manufacturer coupon only best offers 100mg cialis prices on cialis 10 mg tesco price cialis cialis generico in farmacia when will generic cialis be available cialis for daily use
Generic cialis
یکشنبه 11 آذر 1397 12:42 ق.ظ

Point effectively used..
cialis price thailand cialis bula click now buy cialis brand generic cialis cialis canada cialis kaufen bankberweisung cialis uk cialis daily cialis online holland we recommend cheapest cialis
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکرنمایش نظرات 1 تا 30