تبلیغات
ایران مقاله - عربستان سعودی2

ایمیل مدیر:ali_Asd314 @yahoo.com تلفن موبایل نویسنده:09373775330


Admin Logo
themebox Logoتاریخ:جمعه 18 تیر 1389-04:35 ب.ظ

نویسنده :علی قوامی

عربستان سعودی2

 

درادامه مطلب

تقسیمات کشوری

شهر ریاض

کشور عربستان سعودی متشکل از ۱۳ استان می‌باشد:

 مذهب

اسلام تنها دین رسمی آن کشور است,مذهب رسمی کشور عربستان حنبلی می‌باشد که یکی از مذاهب معتبر اسلامی و مذاهب اهل سنت می‌باشد. مذاهب دیگر اهل تسنن و مذهب شیعه نیز در عربستان رواج دارند. ارزش‌های دینی در عربستان سعودی، فرهنگ، و سیاست را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

 دانستنی‌ها

  • فروش سگ و گربه در این کشور ممنوع است.[۱]
  • ورود غیر مسلمان بنا به حرمت اماکن اسلامی، به مناطق حجاز(شهرهای مکه ومدینه) ممنوع است.معمار بهترین هتل مکه (هتل هیلتون) که غیر مسلمان است. مجبور شدازطریق دوربین وبرروی یکی از تپه‌های اطراف شهر پروژه ساخت هتل را نظارت وپیگیری کند.[۲]
  • سالن سینما در عربستان وجود ندارد.[۳]
  • عکسبرداری در بیشتر اماکن عمومی ممنوع است.[۴]
  • جادوگران گردن زده می‌شوند.[۵]
  • بعضی از علمای مذهبی عربستان خواهان قانونی شدن برده داری هستند.[۶]
  • در اماکن عمومی وغذاخوری‌ها جداسازی جنسیتی به شدت اجرا می‌شود.[۷]
  • براثر فشار بیش ازحد برروی زنان، آمار خودکشی زنان بالاست.[۸]
  • در عربستان مجازات اسلامی اجرا می‌شود که شامل حدودو قوانین تعزیراتی است بعنوان مثال، چهار انگشت فرد سارق بریده می‌شود.همچنین در بعضی موارد وبرای قصاص اعضای دیگر بدن نیز بریده می‌شود.[۹] در این کشور افراد مجرم در ملأ عام گردن زده می‌شوند.
  • تاکنون میلیونها کتاب مذهبی اقلیت مذهبی توقیف وآتش زده شده‌است.[۱۰][پیوند مرده]

 سیاست

از سال ۱۹۳۲ که سلطنت سعودی بنیان نهاده شد، این کشور پادشاهی مطلقه داشته‌است. در این کشور حزب سیاسی، پارلمان، و انتخابات وجود ندارد. دین از قدرتمندترین نهادهای جامعه‌است و نظام قضایی وابسته به دولت ونیروی انتظامی(شرطه) آن کشورموظف به اجرای قوانین امربه معروف ونهی از منکر است. خانوادهٔ سلطنتی خواستار سلطهٔ کامل سیاسی بر عربستان بوده‌اند. هم اکنون نیز قدرت در عربستان سعودی در دو قطب کبارالعلما و پادشاه متمرکز است. عربستان به لحاظ نوع کنترل سیستم اجرایی، یک سرزمین مستقل به شمار می‌آید. این کشور از ۱۳ ایالت یا استان تشکیل شده که در راس هرکدام از آن‌ها، یکی از شاهزادگان سعودی حکومت می‌کند که از اختیارات تام برخوردار است. در عربستان در رأس حکومت مرکزی، پادشاه قرار دارد که ریاست قوه مجریه به عنوان اصلی‌ترین قوه کشور، در اختیار اوست. میزان کنترل حکومت مرکزی بر تمامی سرزمین عربستان به دلیل حضور شاهزادگان سعودی در امیری استان‌ها، یکسان است. در این کشور از فعالیت سیاسی مخالفان به شدت جلوگیری می‌شود. مطبوعات در این کشور به طور کامل زیرنظر دولت است و آنان در حقیقت، بازگو کننده خط فکری و سیاست حاکم بر کشور هستند و خط مشی دولت را تبلیغ می‌کنند. در رأس نظام سیاسی، خاندان سلطنتی قرار دارد که جایگاه آن از سال ۱۹۳۲.م با به قدرت رسیدن «ملک فیصل» در نظام بین‌الملل برجسته شد. دیگر اعضای بلندپایه خاندان، پست‌های مهم حکومتی، از جمله وزارت و امیری مناطق، استان‌ها و شهرهای عمده را برعهده دارند.

نظام سیاسی بسته عربستان به شکلی طراحی شده‌است که ثبات را تضمین می‌کند.http://www.ettelaat.com/new/index.asp?fname=2010%5C06%5C06-22%5C14-55-11.htm&storytitle=%D3%C7%CE%CA%C7%D1%20%D3%ED%C7%D3%ED%20%DC%20%C7%CC%CA%E3%C7%DA%ED%20%DA%D1%C8%D3%CA%C7%E4%20%E6%20%C7%DE%E1%ED%CA%9D%E5%C7%ED%20%CF%ED%E4%ED


 حکومت

نوع حکومت در این کشور به صورت پادشاهی در دست خاندان آل سعود است. پادشاه باید برای اغلب تصمیم‌هایی که می‌گیرد تأیید علما و رهبران دینی کشور را کسب کند. پادشاه مسؤول حفظ و حراست مسجدالحرام در مکه و مسجد النبی در مدینه (معروف به حرمین شریفین) است.

در عربستان سعودی زعما و مدرسان طراز اول دین اسلام، همواره نقش مهمی در کشور ایفا کرده‌اند و قدرت سیاسی نامحدودی دارند. علمای عربستان سعودی شامل دانشمندان دینی، قضات، وکلا، مدرسان، و پیش‌نمازان هستند. در عربستان سعودی، شورای علمای اعظم قدرت عزل و نصب پادشاه را دارند. این گروه به صورت هفتگی با شاه ملاقات می‌کنند. در بسیاری از موارد حکومتی، شاه با علما مشورت می‌کند. اغلب علمای عربستان سعودی به خاندان بزرگ الشیخ تعلق دارند که از نوادگان محمد بن عبدالوهاب بنیانگذار فرقهٔ وهابیت هستند. این علما، با خانوادهٔ سلطنتی پیوند نزدیکی دارند.

 اقتصاد

اقتصاد عربستان، موفق و مبتنی بر نفت است. دولت بر فعالیت‌های عمدهٔ اقتصادی کنترل دقیق دارد. حدود ۳۵ درصد محصولات عمدهٔ داخلی به بخش خصوصی تعلق دارد. تقریباً ۴میلیون کارگر خارجی در اقتصاد عربستان، به خصوص در بخش نفت و خدمات، نقش مهمی ایفا می‌کنند. کاهش شدید قیمت نفت در سال ۱۹۹۸ ضربهٔ شدیدی بر اقتصاد عربستان بود که سبب شد محصولات عمدهٔ داخلی به میزان ۱۱ درصد کاهش یابد و کسری بودجه به ۳/۱۲ میلیارد دلار برسد. در سال ۱۹۹۹ به دلیل قیمت کم نفت، دولت برنامه‌هایی را برای کاهش هزینه اعلام کرد و قسمت بیش تری را از اقتصاد به بخش خصوصی سپرد. کمبود آب و رشد سریع جمعیت تلاش‌های دولت را برای خوداتکایی در زمینهٔ کشاورزی محدود کرده‌است. عربستان با تورم ۵/۱ درصدی کم ترین میزان تورم در خاورمیانه را داراست. عربستان در تولید نفت خام، پالایش نفت، پتروشیمی، سیمان، فولاد، کودشیمیایی و پلاستیک صنعت موفقی داشته‌است.

عمده ترین محصولات کشاورزی عربستان عبارت‌اند از گندم، جو، گوجه فرنگی هندوانه خرما، لیمو، تخم مرغ، شیر

عربستان از عمده ترین قطب‌های گردشگری مذهبی است.به دلیل واقع شدن خانهٔ کعبه، در این کشور، بسیاری از مسلمانان جهان، به عربستان سفر می‌کنند. عمده ترین بازارهای جهانگردی عربستان، اندونزی، مصر، ایران و پاکستان است.

عربستان برای بازسازی لبنان در سال ۱۹۹۰، ۱۰۰ میلیون دلار کمک اقتصادی نموده‌است. هم چنین از سال ۱۹۹۳، ۲۰۸ میلیون دلار را برای کمک به مسلمانان فلسطین اختصاص داده‌است.

واحد پول این کشور ریال سعودی است. هر دلار آمریکا برابر با ۷۴/۳ ریال عربستان است. این نرخ از سال ۱۹۸۵ تا کنون ثابت مانده‌است.

سطح فزاینده بیکاری شهروندان عربستان (حدود ۳۲ درصد) می‌تواند چالش‌ جدی را برای سازگار شدن اقلیت‌ها با جامعه به وجود آورد. به ویژه توسعه سیاسی بسیار فرتوت و کند این کشور، در حالی که در کشورهایی چون قطر و بحرین این توسعه روند رو به رشدی داشته، از سطح انتظارات مردم عربستان عقب است.http://www.ettelaat.com/new/index.asp?fname=2010\06\06-27\14-00-56.htm&storytitle=موانع تضمین حقوق برابر در جامعه ناهمگون عربستان


 وضع زنان

بحران هویت زنان سعودی

پس از چندین دهه بررسی و به دنبال به وجود آمدن مشکلات مربوط به هویت، وزارت کشور عربستان در آوریل ۲۰۰۵ با حق زنان سعودی برای داشتن کارت شناسایی در صورت درخواست خود آنها موافقت کرد.

بسیاری از زنان تصمیم گرفتند از داشتن کارت شناسایی صرف نظر کنند نه به این دلیل که آنها نمی‌خواستند کارت شناسایی داشته باشند، بلکه این محرومیت به این دلیل بود که پدر، همسر یا برادر آن‌ها به دلیل چاپ عکس زنان بر روی کارت شناسایی، با اعطای کارت شناسایی به زنان مخالفت می‌کردند. این مخالفت با تکیه بر این اصل اسلامی که مردان سرپرست زنان هستند و در نتیجه آنها به داشتن هویت رسمی نیاز ندارند، توجیه می‌شد.[۱۱][پیوند مرده]

در هرحال، امروزه زنان بسیاری دارای کارت شناسایی هستند. واقعیت این است که بخش‌های دولتی بسیاری وجود دارند که کارت شناسایی را نمی‌پذیرند.

این ادارات دولتی برای شناسایی فرد (زنان) کارت شناسایی خانوادگی یا دو شاهد برای تأیید هویت زنان درخواست می‌کنند.

در واقع، یکی از بخش‌هایی که گفته می‌شود با کارت شناسایی زنان مخالفت می‌کند، دستگاه قضایی است.


رانندگی برای زنان سعودی

رانندگی زنان در عربستان سعودی ممنوع است و با وجود برخی تلاشهای انجام شده برای لغو این ممنوعیت، به دلیل مخالفت مقامات روحانی این کشور، این تلاشها به نتیجه نرسیده‌است.

در ۲۴ اوت ۲۰۰۶ یکی از نمایندگان مجلس مشورتی عربستان در مورد اعطای حق رانندگی به زنان این کشور رد شد. رییس مجلس این کشور در این مورد گفت: موضوع رانندگی زنان بر اساس فتوای مقامات مذهبی کشور ممنوع است و مجلس حق دخالت در این مورد را ندارد. آل زلفه، نماینده‌ای که موضوع لزوم اعطای حق رانندگی به زنان را مطرح کرده بود، می‌گوید:چنانچه زنان حق رانندگی داشته باشند مجبور به استخدام مردان خارجی به عنوان راننده نیستند و این مسئله علاوه بر حل مشکلات اجتماعی به اقتصاد خانواده نیز کمک می‌کند.

در سال ‪ ۱۹۹۰‬میلادی چهار زن آلمانی الاصل مقیم سعودی با نادیده گرفتن این ممنوعیت اقدام به رانندگی در سطح شهر ریاض کردند که بلافاصله توسط پلیس دستگیر شدند. روزنامه‌های محلّی مطلب توهین آمیزی علیه آنان انتشار دادند و خواستار اخراج آن‌ها از شهر شدند.

علمای عربستان نیز بر حرام بودن رانندگی زنان به دلیل ایجاد فساد و آسیب رساندن به عفت پافشاری کردند.[۱۲]

از سوی دیگر، سازمان رانندگی عربستان اعلام کرد که علّت ممنوعیت رانندگی زنان این است که زنان اگر نقاب را رعایت کنند، به سختی می‌توانند رانندگی کنند و این احتمال تصادفات را افزایش خواهد داد.


حق رای برای زنان سعودی

دولت عربستان اعلام کرده که زنان نمی‌توانند در نخستین انتخابات سراسری این کشور که انتخابات شورای شهر است رای‌دهند. علما این تصمیم دولت را تایید و رای دادن زنان را موجب فساد و خلاف عفت دانستند. عمر هیاج الزین به عنوان رییس دولت اعلام کرد که زنان فاقد صلاحیت لازم برای قضاوت دربارهٔ کاندیداهای انتخاباتی هستند. هر چند برخی دیگر اعلام این ممنوعیت را مشکل هویت زنان می‌دانستند و این که اکثر زنان کارت شناسایی ندارند.


تحصیلات و آموزش

با این که دولت سعودی دختران را از آموزش منع نکرده‌است، و حتی آموزش رایگان نیز برای ایشان در نظر گرفته‌است، حضور دختران در آموزشگاه‌ها و مدارس بسیار محدود است. طبق آمار رسمی دولت سعودی ۵۵ درصد دانش آموزان ابتدایی، ۷۹ درصد دانش آموزان متوسطه و ۸۱ درصد دانش آموزان دبیرستان پسر هستند. دیدگاه‌های سنتی در عربستان باعث شده‌است که بسیاری از دختران در سنین پایین مدرسه را ترک می‌گویند. در عربستان، مدارس و دانشگاه‌های متفاوت برای دختران و پسران وجود دارد و هیچ مدرسهٔ مختلطی در آن جا یافت نمی‌شود. با این حال بسیاری معتقدند، مدارس و دانشگاه‌های مربوط به زنان از کیفیت آموزشی پایین تری برخوردارند. تحصیل زنان در کلیهٔ رشته‌های فنی و مهندسی، و نیز رشتهٔ حقوق ممنوع می‌باشد.[۱۳]


فعالیت اقتصادی برای زنان

در قوانین سعودی، اشتغال زنان به هر کاری جز تدریس و پرستاری ممنوع گشته‌است.

تدریس برای زنان محدود به کلاس‌های دختران می‌شود و آن‌ها حق تدریس برای پسران را ندارند. با این حال باز هم شرکت زنان در مشاغل بسیار محدود است و برای این کارها نیز اجازهٔ رسمی شوهر یا ولی شرط محسوب می‌شود.[۱۴]

علما اشتغال زن به هر کاری که باعث همکاری و ارتباط با مردان نامحرم می‌شود، را حرام اعلام کرده‌اند.


جداسازی زنان و مردان

ورود زنان بدون همراهمی محرم به بسیاری از اماکن عمومی سعودی از جمله بانک‌ها، رستوران‌ها، فروشگاه‌ها ممنوع است.

رستوران‌های سعودی معمولاً دو بخش جدا برای مجردها و خانواده‌ها دارند. بخش خانوادگی رستوران‌ها به غرفه‌های کوچک تنظیم شده‌است که زنان می‌توانند در آن نقاب را برداشته و غذا بخورند، بدون این که مرد نامحرمی وارد شود.[۷]

شرکت زنان در مجامع عمومی حتی در مسجد بسیار محدود است.

از زنان سعودی انتظار می‌رود هنگام خروج از خانه، حتماٌ با مرد محرم همراه باشند.


حق سفر

علمای حنبلی سفر زنان را بدون همراهی مردی از محارمش ممنوع می‌دانند. در عربستان سعودی این قانون به دقت اجرا می‌شود و به زنانی که محرم به همراه ندارند، اجازهٔ خروج داده نمی‌شود. این قانون هم در سفرهای درون کشور و هم در سفرهای برون کشوری صادق است.[۱۵]

بقیه این مطلب در عربستان سعودی3نظرات() 
http://viagrawwithoutdoctor.com/
دوشنبه 7 مرداد 1398 11:40 ب.ظ

You actually said this superbly!
online pharmacies india drugs for sale online canadian drugstore drugs for sale in canada canadian medications buy viagra online usa canada medications buy canadian prescription drugstore buy vistagra usa pharmacy canada best
bxanielczlsuf
چهارشنبه 12 تیر 1398 10:59 ق.ظ
xzapbfwtyhir viagra price [url=http://northwestpharmacyph.com/]buy viagra no prescription[/url] viagra tablets <a href="http://northwestpharmacyph.com/">viagra generic canada</a>
generic brand viagra
cialis italia gratis
دوشنبه 3 تیر 1398 06:17 ق.ظ

Regards. I appreciate this!
chinese cialis 50 mg prix cialis once a da cialis price in bangalore generico cialis mexico viagra or cialis non 5 mg cialis generici buying cialis on internet buy cialis online cheapest cialis 5 mg funziona cialis online holland
http://trimtonuck.strikingly.com/
یکشنبه 2 تیر 1398 02:18 ب.ظ

Whoa quite a lot of useful information.
cheap cialis legalidad de comprar cialis tadalafil 20mg cipla cialis online click now cialis from canada where cheapest cialis rezeptfrei cialis apotheke only now cialis for sale in us buy cheap cialis in uk cialis 5 mg
http://blabersnowh.strikingly.com/
شنبه 1 تیر 1398 06:51 ق.ظ

Seriously a lot of amazing knowledge!
compare prices cialis uk cialis pills boards tadalafil tablets dosagem ideal cialis cialis 5mg billiger cost of cialis cvs cialis alternative cialis 30 day trial coupon 5 mg cialis pharmacie en ligne prices for cialis 50mg
Online cialis
جمعه 31 خرداد 1398 02:47 ب.ظ

Incredible many of great tips!
cialis 5mg generic cialis pro sublingual cialis online generic cialis soft gels cialis online holland legalidad de comprar cialis how does cialis work cialis 5 mg get cheap cialis price cialis per pill
http://blacenac.strikingly.com/
پنجشنبه 30 خرداد 1398 10:25 ب.ظ

Very well voiced certainly! !
cialis 30 day sample cialis farmacias guadalajara cialis for sale tesco price cialis safe dosage for cialis cialis 50 mg soft tab best generic drugs cialis cialis farmacias guadalajara cialis prices 40 mg cialis what if i take
Buy cialis
پنجشنبه 30 خرداد 1398 03:27 ق.ظ

You explained this effectively.
cialis 100 mg 30 tablet cialis great britain brand cialis nl prescription doctor cialis cialis super acti canadian drugs generic cialis overnight cialis tadalafil we choice cialis pfizer india how to purchase cialis on line cialis 30 day trial coupon
Cialis prices
چهارشنبه 29 خرداد 1398 11:20 ق.ظ

This is nicely said. !
when will generic cialis be available are there generic cialis cialis australia org 5 mg cialis pharmacie en ligne cialis coupon cialis en 24 hora 5 mg cialis pharmacie en ligne we use it 50 mg cialis dose cialis kaufen where cheapest cialis
http://roasmatduff.strikingly.com/
سه شنبه 28 خرداد 1398 06:57 ب.ظ

Cheers! Quite a lot of facts.

cialis for sale south africa we recommend cialis info cialis pills cialis professional from usa cialis 5mg effetti del cialis buy cheap cialis in uk cialis 20 mg cialis wir preise compare prices cialis uk
http://ovinhu.strikingly.com/
دوشنبه 27 خرداد 1398 06:16 ق.ظ

Nicely put. Kudos!
cialis venta a domicilio click here cialis daily uk cialis 5 mg scheda tecnica cialis for sale south africa cialis professional yohimbe interactions for cialis cialis generico en mexico precios cialis peru cialis for daily use generic cialis tadalafil
http://reiphipo.strikingly.com/
شنبه 25 خرداد 1398 12:22 ب.ظ

Nicely put. Thanks a lot!
cialis 20 mg cost we recommend cialis best buy buy cialis online cheapest cialis coupon side effects of cialis cialis dosage cialis price in bangalore prezzo cialis a buon mercato cialis online holland cialis preise schweiz
http://checkpintill.strikingly.com/
جمعه 24 خرداد 1398 10:16 ب.ظ

Regards, Quite a lot of material!

pastillas cialis y alcoho enter site 20 mg cialis cost purchase once a day cialis buy brand cialis cheap compare prices cialis uk cialis generico lilly try it no rx cialis safe dosage for cialis cialis generico in farmacia effetti del cialis
Cialis canada
جمعه 24 خرداد 1398 08:07 ق.ظ

Amazing stuff. Many thanks!
cialis in sconto cialis great britain cialis en 24 hora cialis professional from usa click here to buy cialis free generic cialis cialis baratos compran uk we choice cialis uk we use it 50 mg cialis dose where to buy cialis in ontario
http://tomsdake.strikingly.com/
پنجشنبه 23 خرداد 1398 05:44 ب.ظ

You actually revealed that perfectly!
cialis 30 day trial coupon tadalafil 5mg when can i take another cialis comprar cialis navarr how much does a cialis cost buy cialis online cheapest cialis per paypa cialis generic tadalafil buy cialis prezzo di mercato we use it 50 mg cialis dose
veanielbxbivq
پنجشنبه 23 خرداد 1398 04:35 ق.ظ
uqemkzwfwnap canadianpharmacy <a href=http://northwestpharmacyc.com/>100mg viagra</a> does viagra work for women <a href="http://northwestpharmacyc.com/">can canadian pharmacy ship viagra to usa</a>
generic viagra reviews
http://sidebel.strikingly.com/
پنجشنبه 23 خرداد 1398 04:15 ق.ظ

You explained it wonderfully!
cialis coupons cialis tadalafil calis generic cialis at the pharmacy only now cialis 20 mg can i take cialis and ecstasy 200 cialis coupon tadalafil generic rezeptfrei cialis apotheke cialis from canada
cialisvie.com
دوشنبه 20 خرداد 1398 06:18 ق.ظ

Thanks a lot, I like this.
cialis 20 mg effectiveness cialis manufacturer coupon we recommend cialis info where cheapest cialis cialis therapie cialis australian price trusted tabled cialis softabs precios cialis peru achat cialis en suisse click here take cialis
http://cialisvie.com/
یکشنبه 19 خرداد 1398 12:18 ق.ظ

Thanks a lot! Numerous data.

dosagem ideal cialis cialis therapie purchase once a day cialis generic cialis soft gels tadalafil generic cialis efficacit compare prices cialis uk i recommend cialis generico buy cialis online cheapest 5 mg cialis coupon printable
cialisvie.com
جمعه 17 خرداد 1398 06:28 ب.ظ

Very good information, Regards!
cialis diario compra viagra vs cialis vs levitra cialis from canada acquistare cialis internet cialis preise schweiz usa cialis online cialis 5 effetti collaterali cialis online holland viagra or cialis generic cialis soft gels
https://www.willpowerinstitute.com/master-teacher/
جمعه 30 فروردین 1398 09:24 ق.ظ
ブランドコピー 代引き 国内発送スーパーコピーブランド
http://tumorzentrum-zwickau.de/inhalt/geschichte
جمعه 30 فروردین 1398 09:24 ق.ظ
当店は業界超人気のスーパーコピーブランド激安通販専門店。日本人最も好きなスーパーブランドを提供しますレプリカ。
https://www.kidsupfrontvancouver.com/programs/cibc-theatre-for-all/
چهارشنبه 28 فروردین 1398 06:01 ب.ظ
?安心のDiorバッグコピー格安,激安Diorバッグブランドコピー優良店
https://www.wiegersmadrachten.nl/sponsoring/
چهارشنبه 28 فروردین 1398 06:00 ب.ظ
ブランドコピー 代引き/韓国 ブランドコピー/ブランドコピー専門店
http://ukcanadianpharmacy.com/
چهارشنبه 21 فروردین 1398 02:02 ب.ظ

You expressed it effectively!
trust pharmacy of canada drugs for sale on internet canadian drugstore pharmacy canadian medications drugstore online shopping reviews buy vistagra online safe buy viagrow pro canada drug pharmacy canada pharmacies online prescriptions
buy tadalafil pills
جمعه 16 آذر 1397 12:23 ق.ظ

Wonderful advice. Kudos!
female cialis no prescription cialis daily dose generic canadian discount cialis cialis rckenschmerzen tadalafil generic acheter du cialis a geneve cialis 5 mg schweiz cialis for bph cialis for sale south africa discount cialis
buy cialis pills
پنجشنبه 15 آذر 1397 04:55 ق.ظ

You definitely made the point.
cialis rezeptfrei sterreich cialis uk cialis for sale enter site natural cialis fast cialis online cialis soft tabs for sale compare prices cialis uk tadalafil 20 mg viagra vs cialis trusted tabled cialis softabs
buy cialis without a doctor's prescription
چهارشنبه 14 آذر 1397 11:05 ق.ظ

Nicely put. Thank you.
cialis price thailand tadalafil 10 mg cialis generico postepay cialis 30 day sample cialis uk cialis wir preise look here cialis cheap canada generic cialis in vietnam are there generic cialis overnight cialis tadalafil
buy generic cialis
سه شنبه 13 آذر 1397 11:41 ب.ظ

Thanks a lot. Numerous advice!

free generic cialis cialis daily cialis price thailand cialis italia gratis recommended site cialis kanada free generic cialis no prescription cialis cheap when will generic cialis be available chinese cialis 50 mg generic cialis pro
buy cialis online no prescription
سه شنبه 13 آذر 1397 12:40 ب.ظ

You have made your stand pretty nicely!!
generic cialis with dapoxetine tadalafil 20 mg buy cialis online legal cialis cuantos mg hay cialis super acti cialis 10mg prix pharmaci cialis side effects cialis generique only best offers 100mg cialis cialis per paypa
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکرنمایش نظرات 1 تا 30