تبلیغات
ایران مقاله - عربستان سعودی2

ایمیل مدیر:ali_Asd314 @yahoo.com تلفن موبایل نویسنده:09373775330


Admin Logo
themebox Logoتاریخ:جمعه 18 تیر 1389-03:35 ب.ظ

نویسنده :علی قوامی

عربستان سعودی2

 

درادامه مطلب

تقسیمات کشوری

شهر ریاض

کشور عربستان سعودی متشکل از ۱۳ استان می‌باشد:

 مذهب

اسلام تنها دین رسمی آن کشور است,مذهب رسمی کشور عربستان حنبلی می‌باشد که یکی از مذاهب معتبر اسلامی و مذاهب اهل سنت می‌باشد. مذاهب دیگر اهل تسنن و مذهب شیعه نیز در عربستان رواج دارند. ارزش‌های دینی در عربستان سعودی، فرهنگ، و سیاست را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

 دانستنی‌ها

  • فروش سگ و گربه در این کشور ممنوع است.[۱]
  • ورود غیر مسلمان بنا به حرمت اماکن اسلامی، به مناطق حجاز(شهرهای مکه ومدینه) ممنوع است.معمار بهترین هتل مکه (هتل هیلتون) که غیر مسلمان است. مجبور شدازطریق دوربین وبرروی یکی از تپه‌های اطراف شهر پروژه ساخت هتل را نظارت وپیگیری کند.[۲]
  • سالن سینما در عربستان وجود ندارد.[۳]
  • عکسبرداری در بیشتر اماکن عمومی ممنوع است.[۴]
  • جادوگران گردن زده می‌شوند.[۵]
  • بعضی از علمای مذهبی عربستان خواهان قانونی شدن برده داری هستند.[۶]
  • در اماکن عمومی وغذاخوری‌ها جداسازی جنسیتی به شدت اجرا می‌شود.[۷]
  • براثر فشار بیش ازحد برروی زنان، آمار خودکشی زنان بالاست.[۸]
  • در عربستان مجازات اسلامی اجرا می‌شود که شامل حدودو قوانین تعزیراتی است بعنوان مثال، چهار انگشت فرد سارق بریده می‌شود.همچنین در بعضی موارد وبرای قصاص اعضای دیگر بدن نیز بریده می‌شود.[۹] در این کشور افراد مجرم در ملأ عام گردن زده می‌شوند.
  • تاکنون میلیونها کتاب مذهبی اقلیت مذهبی توقیف وآتش زده شده‌است.[۱۰][پیوند مرده]

 سیاست

از سال ۱۹۳۲ که سلطنت سعودی بنیان نهاده شد، این کشور پادشاهی مطلقه داشته‌است. در این کشور حزب سیاسی، پارلمان، و انتخابات وجود ندارد. دین از قدرتمندترین نهادهای جامعه‌است و نظام قضایی وابسته به دولت ونیروی انتظامی(شرطه) آن کشورموظف به اجرای قوانین امربه معروف ونهی از منکر است. خانوادهٔ سلطنتی خواستار سلطهٔ کامل سیاسی بر عربستان بوده‌اند. هم اکنون نیز قدرت در عربستان سعودی در دو قطب کبارالعلما و پادشاه متمرکز است. عربستان به لحاظ نوع کنترل سیستم اجرایی، یک سرزمین مستقل به شمار می‌آید. این کشور از ۱۳ ایالت یا استان تشکیل شده که در راس هرکدام از آن‌ها، یکی از شاهزادگان سعودی حکومت می‌کند که از اختیارات تام برخوردار است. در عربستان در رأس حکومت مرکزی، پادشاه قرار دارد که ریاست قوه مجریه به عنوان اصلی‌ترین قوه کشور، در اختیار اوست. میزان کنترل حکومت مرکزی بر تمامی سرزمین عربستان به دلیل حضور شاهزادگان سعودی در امیری استان‌ها، یکسان است. در این کشور از فعالیت سیاسی مخالفان به شدت جلوگیری می‌شود. مطبوعات در این کشور به طور کامل زیرنظر دولت است و آنان در حقیقت، بازگو کننده خط فکری و سیاست حاکم بر کشور هستند و خط مشی دولت را تبلیغ می‌کنند. در رأس نظام سیاسی، خاندان سلطنتی قرار دارد که جایگاه آن از سال ۱۹۳۲.م با به قدرت رسیدن «ملک فیصل» در نظام بین‌الملل برجسته شد. دیگر اعضای بلندپایه خاندان، پست‌های مهم حکومتی، از جمله وزارت و امیری مناطق، استان‌ها و شهرهای عمده را برعهده دارند.

نظام سیاسی بسته عربستان به شکلی طراحی شده‌است که ثبات را تضمین می‌کند.http://www.ettelaat.com/new/index.asp?fname=2010%5C06%5C06-22%5C14-55-11.htm&storytitle=%D3%C7%CE%CA%C7%D1%20%D3%ED%C7%D3%ED%20%DC%20%C7%CC%CA%E3%C7%DA%ED%20%DA%D1%C8%D3%CA%C7%E4%20%E6%20%C7%DE%E1%ED%CA%9D%E5%C7%ED%20%CF%ED%E4%ED


 حکومت

نوع حکومت در این کشور به صورت پادشاهی در دست خاندان آل سعود است. پادشاه باید برای اغلب تصمیم‌هایی که می‌گیرد تأیید علما و رهبران دینی کشور را کسب کند. پادشاه مسؤول حفظ و حراست مسجدالحرام در مکه و مسجد النبی در مدینه (معروف به حرمین شریفین) است.

در عربستان سعودی زعما و مدرسان طراز اول دین اسلام، همواره نقش مهمی در کشور ایفا کرده‌اند و قدرت سیاسی نامحدودی دارند. علمای عربستان سعودی شامل دانشمندان دینی، قضات، وکلا، مدرسان، و پیش‌نمازان هستند. در عربستان سعودی، شورای علمای اعظم قدرت عزل و نصب پادشاه را دارند. این گروه به صورت هفتگی با شاه ملاقات می‌کنند. در بسیاری از موارد حکومتی، شاه با علما مشورت می‌کند. اغلب علمای عربستان سعودی به خاندان بزرگ الشیخ تعلق دارند که از نوادگان محمد بن عبدالوهاب بنیانگذار فرقهٔ وهابیت هستند. این علما، با خانوادهٔ سلطنتی پیوند نزدیکی دارند.

 اقتصاد

اقتصاد عربستان، موفق و مبتنی بر نفت است. دولت بر فعالیت‌های عمدهٔ اقتصادی کنترل دقیق دارد. حدود ۳۵ درصد محصولات عمدهٔ داخلی به بخش خصوصی تعلق دارد. تقریباً ۴میلیون کارگر خارجی در اقتصاد عربستان، به خصوص در بخش نفت و خدمات، نقش مهمی ایفا می‌کنند. کاهش شدید قیمت نفت در سال ۱۹۹۸ ضربهٔ شدیدی بر اقتصاد عربستان بود که سبب شد محصولات عمدهٔ داخلی به میزان ۱۱ درصد کاهش یابد و کسری بودجه به ۳/۱۲ میلیارد دلار برسد. در سال ۱۹۹۹ به دلیل قیمت کم نفت، دولت برنامه‌هایی را برای کاهش هزینه اعلام کرد و قسمت بیش تری را از اقتصاد به بخش خصوصی سپرد. کمبود آب و رشد سریع جمعیت تلاش‌های دولت را برای خوداتکایی در زمینهٔ کشاورزی محدود کرده‌است. عربستان با تورم ۵/۱ درصدی کم ترین میزان تورم در خاورمیانه را داراست. عربستان در تولید نفت خام، پالایش نفت، پتروشیمی، سیمان، فولاد، کودشیمیایی و پلاستیک صنعت موفقی داشته‌است.

عمده ترین محصولات کشاورزی عربستان عبارت‌اند از گندم، جو، گوجه فرنگی هندوانه خرما، لیمو، تخم مرغ، شیر

عربستان از عمده ترین قطب‌های گردشگری مذهبی است.به دلیل واقع شدن خانهٔ کعبه، در این کشور، بسیاری از مسلمانان جهان، به عربستان سفر می‌کنند. عمده ترین بازارهای جهانگردی عربستان، اندونزی، مصر، ایران و پاکستان است.

عربستان برای بازسازی لبنان در سال ۱۹۹۰، ۱۰۰ میلیون دلار کمک اقتصادی نموده‌است. هم چنین از سال ۱۹۹۳، ۲۰۸ میلیون دلار را برای کمک به مسلمانان فلسطین اختصاص داده‌است.

واحد پول این کشور ریال سعودی است. هر دلار آمریکا برابر با ۷۴/۳ ریال عربستان است. این نرخ از سال ۱۹۸۵ تا کنون ثابت مانده‌است.

سطح فزاینده بیکاری شهروندان عربستان (حدود ۳۲ درصد) می‌تواند چالش‌ جدی را برای سازگار شدن اقلیت‌ها با جامعه به وجود آورد. به ویژه توسعه سیاسی بسیار فرتوت و کند این کشور، در حالی که در کشورهایی چون قطر و بحرین این توسعه روند رو به رشدی داشته، از سطح انتظارات مردم عربستان عقب است.http://www.ettelaat.com/new/index.asp?fname=2010\06\06-27\14-00-56.htm&storytitle=موانع تضمین حقوق برابر در جامعه ناهمگون عربستان


 وضع زنان

بحران هویت زنان سعودی

پس از چندین دهه بررسی و به دنبال به وجود آمدن مشکلات مربوط به هویت، وزارت کشور عربستان در آوریل ۲۰۰۵ با حق زنان سعودی برای داشتن کارت شناسایی در صورت درخواست خود آنها موافقت کرد.

بسیاری از زنان تصمیم گرفتند از داشتن کارت شناسایی صرف نظر کنند نه به این دلیل که آنها نمی‌خواستند کارت شناسایی داشته باشند، بلکه این محرومیت به این دلیل بود که پدر، همسر یا برادر آن‌ها به دلیل چاپ عکس زنان بر روی کارت شناسایی، با اعطای کارت شناسایی به زنان مخالفت می‌کردند. این مخالفت با تکیه بر این اصل اسلامی که مردان سرپرست زنان هستند و در نتیجه آنها به داشتن هویت رسمی نیاز ندارند، توجیه می‌شد.[۱۱][پیوند مرده]

در هرحال، امروزه زنان بسیاری دارای کارت شناسایی هستند. واقعیت این است که بخش‌های دولتی بسیاری وجود دارند که کارت شناسایی را نمی‌پذیرند.

این ادارات دولتی برای شناسایی فرد (زنان) کارت شناسایی خانوادگی یا دو شاهد برای تأیید هویت زنان درخواست می‌کنند.

در واقع، یکی از بخش‌هایی که گفته می‌شود با کارت شناسایی زنان مخالفت می‌کند، دستگاه قضایی است.


رانندگی برای زنان سعودی

رانندگی زنان در عربستان سعودی ممنوع است و با وجود برخی تلاشهای انجام شده برای لغو این ممنوعیت، به دلیل مخالفت مقامات روحانی این کشور، این تلاشها به نتیجه نرسیده‌است.

در ۲۴ اوت ۲۰۰۶ یکی از نمایندگان مجلس مشورتی عربستان در مورد اعطای حق رانندگی به زنان این کشور رد شد. رییس مجلس این کشور در این مورد گفت: موضوع رانندگی زنان بر اساس فتوای مقامات مذهبی کشور ممنوع است و مجلس حق دخالت در این مورد را ندارد. آل زلفه، نماینده‌ای که موضوع لزوم اعطای حق رانندگی به زنان را مطرح کرده بود، می‌گوید:چنانچه زنان حق رانندگی داشته باشند مجبور به استخدام مردان خارجی به عنوان راننده نیستند و این مسئله علاوه بر حل مشکلات اجتماعی به اقتصاد خانواده نیز کمک می‌کند.

در سال ‪ ۱۹۹۰‬میلادی چهار زن آلمانی الاصل مقیم سعودی با نادیده گرفتن این ممنوعیت اقدام به رانندگی در سطح شهر ریاض کردند که بلافاصله توسط پلیس دستگیر شدند. روزنامه‌های محلّی مطلب توهین آمیزی علیه آنان انتشار دادند و خواستار اخراج آن‌ها از شهر شدند.

علمای عربستان نیز بر حرام بودن رانندگی زنان به دلیل ایجاد فساد و آسیب رساندن به عفت پافشاری کردند.[۱۲]

از سوی دیگر، سازمان رانندگی عربستان اعلام کرد که علّت ممنوعیت رانندگی زنان این است که زنان اگر نقاب را رعایت کنند، به سختی می‌توانند رانندگی کنند و این احتمال تصادفات را افزایش خواهد داد.


حق رای برای زنان سعودی

دولت عربستان اعلام کرده که زنان نمی‌توانند در نخستین انتخابات سراسری این کشور که انتخابات شورای شهر است رای‌دهند. علما این تصمیم دولت را تایید و رای دادن زنان را موجب فساد و خلاف عفت دانستند. عمر هیاج الزین به عنوان رییس دولت اعلام کرد که زنان فاقد صلاحیت لازم برای قضاوت دربارهٔ کاندیداهای انتخاباتی هستند. هر چند برخی دیگر اعلام این ممنوعیت را مشکل هویت زنان می‌دانستند و این که اکثر زنان کارت شناسایی ندارند.


تحصیلات و آموزش

با این که دولت سعودی دختران را از آموزش منع نکرده‌است، و حتی آموزش رایگان نیز برای ایشان در نظر گرفته‌است، حضور دختران در آموزشگاه‌ها و مدارس بسیار محدود است. طبق آمار رسمی دولت سعودی ۵۵ درصد دانش آموزان ابتدایی، ۷۹ درصد دانش آموزان متوسطه و ۸۱ درصد دانش آموزان دبیرستان پسر هستند. دیدگاه‌های سنتی در عربستان باعث شده‌است که بسیاری از دختران در سنین پایین مدرسه را ترک می‌گویند. در عربستان، مدارس و دانشگاه‌های متفاوت برای دختران و پسران وجود دارد و هیچ مدرسهٔ مختلطی در آن جا یافت نمی‌شود. با این حال بسیاری معتقدند، مدارس و دانشگاه‌های مربوط به زنان از کیفیت آموزشی پایین تری برخوردارند. تحصیل زنان در کلیهٔ رشته‌های فنی و مهندسی، و نیز رشتهٔ حقوق ممنوع می‌باشد.[۱۳]


فعالیت اقتصادی برای زنان

در قوانین سعودی، اشتغال زنان به هر کاری جز تدریس و پرستاری ممنوع گشته‌است.

تدریس برای زنان محدود به کلاس‌های دختران می‌شود و آن‌ها حق تدریس برای پسران را ندارند. با این حال باز هم شرکت زنان در مشاغل بسیار محدود است و برای این کارها نیز اجازهٔ رسمی شوهر یا ولی شرط محسوب می‌شود.[۱۴]

علما اشتغال زن به هر کاری که باعث همکاری و ارتباط با مردان نامحرم می‌شود، را حرام اعلام کرده‌اند.


جداسازی زنان و مردان

ورود زنان بدون همراهمی محرم به بسیاری از اماکن عمومی سعودی از جمله بانک‌ها، رستوران‌ها، فروشگاه‌ها ممنوع است.

رستوران‌های سعودی معمولاً دو بخش جدا برای مجردها و خانواده‌ها دارند. بخش خانوادگی رستوران‌ها به غرفه‌های کوچک تنظیم شده‌است که زنان می‌توانند در آن نقاب را برداشته و غذا بخورند، بدون این که مرد نامحرمی وارد شود.[۷]

شرکت زنان در مجامع عمومی حتی در مسجد بسیار محدود است.

از زنان سعودی انتظار می‌رود هنگام خروج از خانه، حتماٌ با مرد محرم همراه باشند.


حق سفر

علمای حنبلی سفر زنان را بدون همراهی مردی از محارمش ممنوع می‌دانند. در عربستان سعودی این قانون به دقت اجرا می‌شود و به زنانی که محرم به همراه ندارند، اجازهٔ خروج داده نمی‌شود. این قانون هم در سفرهای درون کشور و هم در سفرهای برون کشوری صادق است.[۱۵]

بقیه این مطلب در عربستان سعودی3نظرات() 
buy tadalafil pills
جمعه 16 آذر 1397 12:23 ق.ظ

Wonderful advice. Kudos!
female cialis no prescription cialis daily dose generic canadian discount cialis cialis rckenschmerzen tadalafil generic acheter du cialis a geneve cialis 5 mg schweiz cialis for bph cialis for sale south africa discount cialis
buy cialis pills
پنجشنبه 15 آذر 1397 04:55 ق.ظ

You definitely made the point.
cialis rezeptfrei sterreich cialis uk cialis for sale enter site natural cialis fast cialis online cialis soft tabs for sale compare prices cialis uk tadalafil 20 mg viagra vs cialis trusted tabled cialis softabs
buy cialis without a doctor's prescription
چهارشنبه 14 آذر 1397 11:05 ق.ظ

Nicely put. Thank you.
cialis price thailand tadalafil 10 mg cialis generico postepay cialis 30 day sample cialis uk cialis wir preise look here cialis cheap canada generic cialis in vietnam are there generic cialis overnight cialis tadalafil
buy generic cialis
سه شنبه 13 آذر 1397 11:41 ب.ظ

Thanks a lot. Numerous advice!

free generic cialis cialis daily cialis price thailand cialis italia gratis recommended site cialis kanada free generic cialis no prescription cialis cheap when will generic cialis be available chinese cialis 50 mg generic cialis pro
buy cialis online no prescription
سه شنبه 13 آذر 1397 12:40 ب.ظ

You have made your stand pretty nicely!!
generic cialis with dapoxetine tadalafil 20 mg buy cialis online legal cialis cuantos mg hay cialis super acti cialis 10mg prix pharmaci cialis side effects cialis generique only best offers 100mg cialis cialis per paypa
Buy generic cialis
سه شنبه 13 آذر 1397 01:11 ق.ظ

Thank you, Loads of material!

miglior cialis generico cialis coupons printable buy generic cialis click now buy cialis brand only here cialis pills acheter cialis kamagra cialis pas cher paris tadalafilo click here cialis daily uk where do you buy cialis
buy generic cialis
دوشنبه 12 آذر 1397 12:09 ب.ظ

Nicely put. Thanks.
order cialis from india only here cialis pills buy cialis cheap 10 mg prezzo cialis a buon mercato we like it cialis price cialis price thailand warnings for cialis buy name brand cialis on line cialis cost price cialis wal mart pharmacy
buy cialis with no prescription
دوشنبه 12 آذر 1397 12:50 ق.ظ

You actually mentioned this wonderfully!
cialis daily new zealand buy generic cialis does cialis cause gout cialis taglich click here cialis daily uk cialis arginine interactio buy cialis online nz cialis 20 mg cut in half achat cialis en europe cialis ahumada
buy cialis online no prescription
یکشنبه 11 آذر 1397 11:41 ق.ظ

Whoa all kinds of useful knowledge.
chinese cialis 50 mg cialis generico lilly cost of cialis per pill cialis 5 mg funziona online prescriptions cialis only now cialis 20 mg i recommend cialis generico interactions for cialis does cialis cause gout cialis et insomni
Online cialis
یکشنبه 11 آذر 1397 12:44 ق.ظ

You actually stated it exceptionally well!
buy name brand cialis on line click here take cialis we choice cialis pfizer india cialis price in bangalore cialis daily dose generic cialis coupon buy original cialis cialis kamagra levitra click here take cialis cialis official site
buy cialis uk
شنبه 10 آذر 1397 11:31 ق.ظ

Point certainly regarded!!
cialis et insomni cialis cipla best buy cialis generic availability buy cialis online nz no prescription cialis cheap cialis rckenschmerzen cialis venta a domicilio cialis generika in deutschland kaufen look here cialis cheap canada cialis 5 mg
Cialis pills
شنبه 10 آذر 1397 12:16 ق.ظ

Nicely put, Many thanks.
canada discount drugs cialis cialis flussig cialis qualitat cialis price thailand cialis et insomni cialis 5mg buy original cialis cialis australian price generico cialis mexico cialis professional from usa
Cialis 20 mg
جمعه 9 آذر 1397 12:44 ب.ظ

Nicely put. Thank you!
overnight cialis tadalafil cialis tablets for sale cialis professional yohimbe warnings for cialis we choice cialis pfizer india order cialis from india cialis 30 day trial coupon buying cialis on internet buying cialis overnight price cialis wal mart pharmacy
buy cheap cialis coupon
جمعه 9 آذر 1397 01:09 ق.ظ

You said it adequately..
cialis dosage recommendations walgreens price for cialis cialis 5 mg cialis generico en mexico price cialis wal mart pharmacy generic cialis pro cialis kaufen no prescription cialis cheap the best choice cialis woman brand cialis generic
buy cialis online us pharmacy
پنجشنبه 8 آذر 1397 01:48 ب.ظ

Seriously lots of useful knowledge!
we choice cialis uk buy online cialis 5mg cialis rezeptfrei sterreich prices for cialis 50mg cialis 20 mg cost brand cialis generic discount cialis warnings for cialis cialis 5 mg schweiz cialis australian price
Cialis prices
پنجشنبه 8 آذر 1397 01:29 ق.ظ

Wow a good deal of awesome info!
only here cialis pills order cialis from india order generic cialis online are there generic cialis canada discount drugs cialis cialis online napol generic cialis at the pharmacy cialis 5 mg ou trouver cialis sur le net cialis online
Cialis canada
چهارشنبه 7 آذر 1397 01:04 ب.ظ

You actually reported that terrifically.
cialis tadalafil precios de cialis generico chinese cialis 50 mg cialis generico cialis kaufen bankberweisung wow look it cialis mexico cialis alternative cialis generika in deutschland kaufen tadalafil 10 mg opinioni cialis generico
buy cials online
چهارشنبه 7 آذر 1397 01:04 ق.ظ

Thank you. I like this.
cialis daily if a woman takes a mans cialis prices for cialis 50mg cialis cuantos mg hay cialis alternative fast cialis online estudios de cialis genricos cialis daily new zealand cialis prices cialis patent expiration
levitra 10 mg kopen
پنجشنبه 19 مهر 1397 03:35 ق.ظ

You said it perfectly..
levitra without a doctor prescription vardenafil generic levitra buy 10 mg levitra levitra online buy levitra buy generic levitra levitra 20 mg bayer prezzo buy levitra generic levitra 10 mg kopen
buy cialis usa
سه شنبه 10 مهر 1397 02:45 ق.ظ

Regards! Terrific stuff.
recommended site cialis kanada cialis purchasing cialis 20 mg cialis prezzo in linea basso cialis 50 mg soft tab achat cialis en itali cialis therapie cost of cialis per pill tadalafil generic warnings for cialis
Cialis canada
یکشنبه 8 مهر 1397 12:27 ق.ظ

Point clearly applied!!
tarif cialis france cialis 20 mg cost cialis kaufen bankberweisung acquistare cialis internet how do cialis pills work cialis italia gratis non 5 mg cialis generici the best site cialis tablets cost of cialis per pill cialis super acti
http://cialisonla.com/
شنبه 7 مهر 1397 09:06 ب.ظ

Regards, Lots of data!

cialis e hiv dosagem ideal cialis how to buy cialis online usa low dose cialis blood pressure cialis kaufen generic cialis review uk usa cialis online cialis 100mg suppliers how do cialis pills work achat cialis en suisse
canadian online pharmacy
شنبه 31 شهریور 1397 03:38 ب.ظ

Appreciate it! Ample postings.

trusted pharmacy canada canadian pharmacy viagra drugstore online india canada vagra drugs for sale usa canadian pharmacies that are legit canada online pharmacy online canadian pharmacies drugs for sale online canada medication cost
http://cialisvonline.com/
چهارشنبه 28 شهریور 1397 05:24 ب.ظ

Seriously tons of good tips.
cialis dose 30mg side effects for cialis cialis online holland cialis tadalafil cialis 5 mg schweiz cialis online cialis canada on line order a sample of cialis pastillas cialis y alcoho online cialis
joma jewellery exeter
شنبه 24 شهریور 1397 12:05 ق.ظ
Girls started to collect earrings and with the quantity of
styles provided the alternatives had been undoubtedly nearly countless.
joma jewellery heart necklace
جمعه 23 شهریور 1397 08:32 ب.ظ
Other frequent caratages of gold jewellery alloys are 10 kt and 14 kt.

And if they lasted 50 years, gold was their reward.
https://i.imgur.com/l7Zk2xt.jpg
جمعه 23 شهریور 1397 05:13 ب.ظ
Overall, its a great destination to work and eat.
Joma Jewellery Sale
جمعه 23 شهریور 1397 08:10 ق.ظ
If you're mostly interested in silver, you'll gravitate towards incorporating silver in your work.
joma jewellery thank you
جمعه 23 شهریور 1397 07:54 ق.ظ
Moreover, it's best to avoid piercing in summer time, as a result of in summer season we are going to sweat more, a bit
of neglect will cause irritation to ears.
Joma Jewellery a little
جمعه 23 شهریور 1397 07:14 ق.ظ
You might need to know why you shouldn't omit this type from
your list. It's because the ring is a reflection of nice things in a relationship.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکرنمایش نظرات 1 تا 30