تبلیغات
ایران مقاله - عربستان سعودی2

ایمیل مدیر:ali_Asd314 @yahoo.com تلفن موبایل نویسنده:09373775330


Admin Logo
themebox Logoتاریخ:جمعه 18 تیر 1389-03:35 ب.ظ

نویسنده :علی قوامی

عربستان سعودی2

 

درادامه مطلب

تقسیمات کشوری

شهر ریاض

کشور عربستان سعودی متشکل از ۱۳ استان می‌باشد:

 مذهب

اسلام تنها دین رسمی آن کشور است,مذهب رسمی کشور عربستان حنبلی می‌باشد که یکی از مذاهب معتبر اسلامی و مذاهب اهل سنت می‌باشد. مذاهب دیگر اهل تسنن و مذهب شیعه نیز در عربستان رواج دارند. ارزش‌های دینی در عربستان سعودی، فرهنگ، و سیاست را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

 دانستنی‌ها

  • فروش سگ و گربه در این کشور ممنوع است.[۱]
  • ورود غیر مسلمان بنا به حرمت اماکن اسلامی، به مناطق حجاز(شهرهای مکه ومدینه) ممنوع است.معمار بهترین هتل مکه (هتل هیلتون) که غیر مسلمان است. مجبور شدازطریق دوربین وبرروی یکی از تپه‌های اطراف شهر پروژه ساخت هتل را نظارت وپیگیری کند.[۲]
  • سالن سینما در عربستان وجود ندارد.[۳]
  • عکسبرداری در بیشتر اماکن عمومی ممنوع است.[۴]
  • جادوگران گردن زده می‌شوند.[۵]
  • بعضی از علمای مذهبی عربستان خواهان قانونی شدن برده داری هستند.[۶]
  • در اماکن عمومی وغذاخوری‌ها جداسازی جنسیتی به شدت اجرا می‌شود.[۷]
  • براثر فشار بیش ازحد برروی زنان، آمار خودکشی زنان بالاست.[۸]
  • در عربستان مجازات اسلامی اجرا می‌شود که شامل حدودو قوانین تعزیراتی است بعنوان مثال، چهار انگشت فرد سارق بریده می‌شود.همچنین در بعضی موارد وبرای قصاص اعضای دیگر بدن نیز بریده می‌شود.[۹] در این کشور افراد مجرم در ملأ عام گردن زده می‌شوند.
  • تاکنون میلیونها کتاب مذهبی اقلیت مذهبی توقیف وآتش زده شده‌است.[۱۰][پیوند مرده]

 سیاست

از سال ۱۹۳۲ که سلطنت سعودی بنیان نهاده شد، این کشور پادشاهی مطلقه داشته‌است. در این کشور حزب سیاسی، پارلمان، و انتخابات وجود ندارد. دین از قدرتمندترین نهادهای جامعه‌است و نظام قضایی وابسته به دولت ونیروی انتظامی(شرطه) آن کشورموظف به اجرای قوانین امربه معروف ونهی از منکر است. خانوادهٔ سلطنتی خواستار سلطهٔ کامل سیاسی بر عربستان بوده‌اند. هم اکنون نیز قدرت در عربستان سعودی در دو قطب کبارالعلما و پادشاه متمرکز است. عربستان به لحاظ نوع کنترل سیستم اجرایی، یک سرزمین مستقل به شمار می‌آید. این کشور از ۱۳ ایالت یا استان تشکیل شده که در راس هرکدام از آن‌ها، یکی از شاهزادگان سعودی حکومت می‌کند که از اختیارات تام برخوردار است. در عربستان در رأس حکومت مرکزی، پادشاه قرار دارد که ریاست قوه مجریه به عنوان اصلی‌ترین قوه کشور، در اختیار اوست. میزان کنترل حکومت مرکزی بر تمامی سرزمین عربستان به دلیل حضور شاهزادگان سعودی در امیری استان‌ها، یکسان است. در این کشور از فعالیت سیاسی مخالفان به شدت جلوگیری می‌شود. مطبوعات در این کشور به طور کامل زیرنظر دولت است و آنان در حقیقت، بازگو کننده خط فکری و سیاست حاکم بر کشور هستند و خط مشی دولت را تبلیغ می‌کنند. در رأس نظام سیاسی، خاندان سلطنتی قرار دارد که جایگاه آن از سال ۱۹۳۲.م با به قدرت رسیدن «ملک فیصل» در نظام بین‌الملل برجسته شد. دیگر اعضای بلندپایه خاندان، پست‌های مهم حکومتی، از جمله وزارت و امیری مناطق، استان‌ها و شهرهای عمده را برعهده دارند.

نظام سیاسی بسته عربستان به شکلی طراحی شده‌است که ثبات را تضمین می‌کند.http://www.ettelaat.com/new/index.asp?fname=2010%5C06%5C06-22%5C14-55-11.htm&storytitle=%D3%C7%CE%CA%C7%D1%20%D3%ED%C7%D3%ED%20%DC%20%C7%CC%CA%E3%C7%DA%ED%20%DA%D1%C8%D3%CA%C7%E4%20%E6%20%C7%DE%E1%ED%CA%9D%E5%C7%ED%20%CF%ED%E4%ED


 حکومت

نوع حکومت در این کشور به صورت پادشاهی در دست خاندان آل سعود است. پادشاه باید برای اغلب تصمیم‌هایی که می‌گیرد تأیید علما و رهبران دینی کشور را کسب کند. پادشاه مسؤول حفظ و حراست مسجدالحرام در مکه و مسجد النبی در مدینه (معروف به حرمین شریفین) است.

در عربستان سعودی زعما و مدرسان طراز اول دین اسلام، همواره نقش مهمی در کشور ایفا کرده‌اند و قدرت سیاسی نامحدودی دارند. علمای عربستان سعودی شامل دانشمندان دینی، قضات، وکلا، مدرسان، و پیش‌نمازان هستند. در عربستان سعودی، شورای علمای اعظم قدرت عزل و نصب پادشاه را دارند. این گروه به صورت هفتگی با شاه ملاقات می‌کنند. در بسیاری از موارد حکومتی، شاه با علما مشورت می‌کند. اغلب علمای عربستان سعودی به خاندان بزرگ الشیخ تعلق دارند که از نوادگان محمد بن عبدالوهاب بنیانگذار فرقهٔ وهابیت هستند. این علما، با خانوادهٔ سلطنتی پیوند نزدیکی دارند.

 اقتصاد

اقتصاد عربستان، موفق و مبتنی بر نفت است. دولت بر فعالیت‌های عمدهٔ اقتصادی کنترل دقیق دارد. حدود ۳۵ درصد محصولات عمدهٔ داخلی به بخش خصوصی تعلق دارد. تقریباً ۴میلیون کارگر خارجی در اقتصاد عربستان، به خصوص در بخش نفت و خدمات، نقش مهمی ایفا می‌کنند. کاهش شدید قیمت نفت در سال ۱۹۹۸ ضربهٔ شدیدی بر اقتصاد عربستان بود که سبب شد محصولات عمدهٔ داخلی به میزان ۱۱ درصد کاهش یابد و کسری بودجه به ۳/۱۲ میلیارد دلار برسد. در سال ۱۹۹۹ به دلیل قیمت کم نفت، دولت برنامه‌هایی را برای کاهش هزینه اعلام کرد و قسمت بیش تری را از اقتصاد به بخش خصوصی سپرد. کمبود آب و رشد سریع جمعیت تلاش‌های دولت را برای خوداتکایی در زمینهٔ کشاورزی محدود کرده‌است. عربستان با تورم ۵/۱ درصدی کم ترین میزان تورم در خاورمیانه را داراست. عربستان در تولید نفت خام، پالایش نفت، پتروشیمی، سیمان، فولاد، کودشیمیایی و پلاستیک صنعت موفقی داشته‌است.

عمده ترین محصولات کشاورزی عربستان عبارت‌اند از گندم، جو، گوجه فرنگی هندوانه خرما، لیمو، تخم مرغ، شیر

عربستان از عمده ترین قطب‌های گردشگری مذهبی است.به دلیل واقع شدن خانهٔ کعبه، در این کشور، بسیاری از مسلمانان جهان، به عربستان سفر می‌کنند. عمده ترین بازارهای جهانگردی عربستان، اندونزی، مصر، ایران و پاکستان است.

عربستان برای بازسازی لبنان در سال ۱۹۹۰، ۱۰۰ میلیون دلار کمک اقتصادی نموده‌است. هم چنین از سال ۱۹۹۳، ۲۰۸ میلیون دلار را برای کمک به مسلمانان فلسطین اختصاص داده‌است.

واحد پول این کشور ریال سعودی است. هر دلار آمریکا برابر با ۷۴/۳ ریال عربستان است. این نرخ از سال ۱۹۸۵ تا کنون ثابت مانده‌است.

سطح فزاینده بیکاری شهروندان عربستان (حدود ۳۲ درصد) می‌تواند چالش‌ جدی را برای سازگار شدن اقلیت‌ها با جامعه به وجود آورد. به ویژه توسعه سیاسی بسیار فرتوت و کند این کشور، در حالی که در کشورهایی چون قطر و بحرین این توسعه روند رو به رشدی داشته، از سطح انتظارات مردم عربستان عقب است.http://www.ettelaat.com/new/index.asp?fname=2010\06\06-27\14-00-56.htm&storytitle=موانع تضمین حقوق برابر در جامعه ناهمگون عربستان


 وضع زنان

بحران هویت زنان سعودی

پس از چندین دهه بررسی و به دنبال به وجود آمدن مشکلات مربوط به هویت، وزارت کشور عربستان در آوریل ۲۰۰۵ با حق زنان سعودی برای داشتن کارت شناسایی در صورت درخواست خود آنها موافقت کرد.

بسیاری از زنان تصمیم گرفتند از داشتن کارت شناسایی صرف نظر کنند نه به این دلیل که آنها نمی‌خواستند کارت شناسایی داشته باشند، بلکه این محرومیت به این دلیل بود که پدر، همسر یا برادر آن‌ها به دلیل چاپ عکس زنان بر روی کارت شناسایی، با اعطای کارت شناسایی به زنان مخالفت می‌کردند. این مخالفت با تکیه بر این اصل اسلامی که مردان سرپرست زنان هستند و در نتیجه آنها به داشتن هویت رسمی نیاز ندارند، توجیه می‌شد.[۱۱][پیوند مرده]

در هرحال، امروزه زنان بسیاری دارای کارت شناسایی هستند. واقعیت این است که بخش‌های دولتی بسیاری وجود دارند که کارت شناسایی را نمی‌پذیرند.

این ادارات دولتی برای شناسایی فرد (زنان) کارت شناسایی خانوادگی یا دو شاهد برای تأیید هویت زنان درخواست می‌کنند.

در واقع، یکی از بخش‌هایی که گفته می‌شود با کارت شناسایی زنان مخالفت می‌کند، دستگاه قضایی است.


رانندگی برای زنان سعودی

رانندگی زنان در عربستان سعودی ممنوع است و با وجود برخی تلاشهای انجام شده برای لغو این ممنوعیت، به دلیل مخالفت مقامات روحانی این کشور، این تلاشها به نتیجه نرسیده‌است.

در ۲۴ اوت ۲۰۰۶ یکی از نمایندگان مجلس مشورتی عربستان در مورد اعطای حق رانندگی به زنان این کشور رد شد. رییس مجلس این کشور در این مورد گفت: موضوع رانندگی زنان بر اساس فتوای مقامات مذهبی کشور ممنوع است و مجلس حق دخالت در این مورد را ندارد. آل زلفه، نماینده‌ای که موضوع لزوم اعطای حق رانندگی به زنان را مطرح کرده بود، می‌گوید:چنانچه زنان حق رانندگی داشته باشند مجبور به استخدام مردان خارجی به عنوان راننده نیستند و این مسئله علاوه بر حل مشکلات اجتماعی به اقتصاد خانواده نیز کمک می‌کند.

در سال ‪ ۱۹۹۰‬میلادی چهار زن آلمانی الاصل مقیم سعودی با نادیده گرفتن این ممنوعیت اقدام به رانندگی در سطح شهر ریاض کردند که بلافاصله توسط پلیس دستگیر شدند. روزنامه‌های محلّی مطلب توهین آمیزی علیه آنان انتشار دادند و خواستار اخراج آن‌ها از شهر شدند.

علمای عربستان نیز بر حرام بودن رانندگی زنان به دلیل ایجاد فساد و آسیب رساندن به عفت پافشاری کردند.[۱۲]

از سوی دیگر، سازمان رانندگی عربستان اعلام کرد که علّت ممنوعیت رانندگی زنان این است که زنان اگر نقاب را رعایت کنند، به سختی می‌توانند رانندگی کنند و این احتمال تصادفات را افزایش خواهد داد.


حق رای برای زنان سعودی

دولت عربستان اعلام کرده که زنان نمی‌توانند در نخستین انتخابات سراسری این کشور که انتخابات شورای شهر است رای‌دهند. علما این تصمیم دولت را تایید و رای دادن زنان را موجب فساد و خلاف عفت دانستند. عمر هیاج الزین به عنوان رییس دولت اعلام کرد که زنان فاقد صلاحیت لازم برای قضاوت دربارهٔ کاندیداهای انتخاباتی هستند. هر چند برخی دیگر اعلام این ممنوعیت را مشکل هویت زنان می‌دانستند و این که اکثر زنان کارت شناسایی ندارند.


تحصیلات و آموزش

با این که دولت سعودی دختران را از آموزش منع نکرده‌است، و حتی آموزش رایگان نیز برای ایشان در نظر گرفته‌است، حضور دختران در آموزشگاه‌ها و مدارس بسیار محدود است. طبق آمار رسمی دولت سعودی ۵۵ درصد دانش آموزان ابتدایی، ۷۹ درصد دانش آموزان متوسطه و ۸۱ درصد دانش آموزان دبیرستان پسر هستند. دیدگاه‌های سنتی در عربستان باعث شده‌است که بسیاری از دختران در سنین پایین مدرسه را ترک می‌گویند. در عربستان، مدارس و دانشگاه‌های متفاوت برای دختران و پسران وجود دارد و هیچ مدرسهٔ مختلطی در آن جا یافت نمی‌شود. با این حال بسیاری معتقدند، مدارس و دانشگاه‌های مربوط به زنان از کیفیت آموزشی پایین تری برخوردارند. تحصیل زنان در کلیهٔ رشته‌های فنی و مهندسی، و نیز رشتهٔ حقوق ممنوع می‌باشد.[۱۳]


فعالیت اقتصادی برای زنان

در قوانین سعودی، اشتغال زنان به هر کاری جز تدریس و پرستاری ممنوع گشته‌است.

تدریس برای زنان محدود به کلاس‌های دختران می‌شود و آن‌ها حق تدریس برای پسران را ندارند. با این حال باز هم شرکت زنان در مشاغل بسیار محدود است و برای این کارها نیز اجازهٔ رسمی شوهر یا ولی شرط محسوب می‌شود.[۱۴]

علما اشتغال زن به هر کاری که باعث همکاری و ارتباط با مردان نامحرم می‌شود، را حرام اعلام کرده‌اند.


جداسازی زنان و مردان

ورود زنان بدون همراهمی محرم به بسیاری از اماکن عمومی سعودی از جمله بانک‌ها، رستوران‌ها، فروشگاه‌ها ممنوع است.

رستوران‌های سعودی معمولاً دو بخش جدا برای مجردها و خانواده‌ها دارند. بخش خانوادگی رستوران‌ها به غرفه‌های کوچک تنظیم شده‌است که زنان می‌توانند در آن نقاب را برداشته و غذا بخورند، بدون این که مرد نامحرمی وارد شود.[۷]

شرکت زنان در مجامع عمومی حتی در مسجد بسیار محدود است.

از زنان سعودی انتظار می‌رود هنگام خروج از خانه، حتماٌ با مرد محرم همراه باشند.


حق سفر

علمای حنبلی سفر زنان را بدون همراهی مردی از محارمش ممنوع می‌دانند. در عربستان سعودی این قانون به دقت اجرا می‌شود و به زنانی که محرم به همراه ندارند، اجازهٔ خروج داده نمی‌شود. این قانون هم در سفرهای درون کشور و هم در سفرهای برون کشوری صادق است.[۱۵]

بقیه این مطلب در عربستان سعودی3نظرات() 
canadian online pharmacy
شنبه 31 شهریور 1397 03:38 ب.ظ

Appreciate it! Ample postings.

trusted pharmacy canada canadian pharmacy viagra drugstore online india canada vagra drugs for sale usa canadian pharmacies that are legit canada online pharmacy online canadian pharmacies drugs for sale online canada medication cost
http://cialisvonline.com/
چهارشنبه 28 شهریور 1397 05:24 ب.ظ

Seriously tons of good tips.
cialis dose 30mg side effects for cialis cialis online holland cialis tadalafil cialis 5 mg schweiz cialis online cialis canada on line order a sample of cialis pastillas cialis y alcoho online cialis
joma jewellery exeter
شنبه 24 شهریور 1397 12:05 ق.ظ
Girls started to collect earrings and with the quantity of
styles provided the alternatives had been undoubtedly nearly countless.
joma jewellery heart necklace
جمعه 23 شهریور 1397 08:32 ب.ظ
Other frequent caratages of gold jewellery alloys are 10 kt and 14 kt.

And if they lasted 50 years, gold was their reward.
https://i.imgur.com/l7Zk2xt.jpg
جمعه 23 شهریور 1397 05:13 ب.ظ
Overall, its a great destination to work and eat.
Joma Jewellery Sale
جمعه 23 شهریور 1397 08:10 ق.ظ
If you're mostly interested in silver, you'll gravitate towards incorporating silver in your work.
joma jewellery thank you
جمعه 23 شهریور 1397 07:54 ق.ظ
Moreover, it's best to avoid piercing in summer time, as a result of in summer season we are going to sweat more, a bit
of neglect will cause irritation to ears.
Joma Jewellery a little
جمعه 23 شهریور 1397 07:14 ق.ظ
You might need to know why you shouldn't omit this type from
your list. It's because the ring is a reflection of nice things in a relationship.
canadianpharmacyusa24h is it legal
سه شنبه 13 شهریور 1397 06:13 ب.ظ

Nicely spoken without a doubt. !
canadian medications list canadian pharmaceuticals companies canadian online pharmacies Canadian Pharmacy USA online canadian discount pharmacies canadian pharcharmy online aarp recommended canadian pharmacies drugs for sale on internet trust pharmacy of canada trusted pharmacy canada
where can u buy viagra
سه شنبه 13 شهریور 1397 03:06 ق.ظ

Fantastic write ups. Regards.
buy generic viagra with paypal vigara where to buy viagra in stores buying viagra online uk order viagra without prescription viagra pharmacy prices generic viagra uk pharmacy viagra purchase online viagra online cheap uk viagra how to get a prescription
cialissy.com
دوشنبه 12 شهریور 1397 01:01 ق.ظ

Beneficial write ups. With thanks!
5 mg cialis pharmacie en ligne order a sample of cialis cialis price thailand purchase once a day cialis cialis daily new zealand the best choice cialis woman wow cialis tadalafil 100mg cialis prices cialis for bph cialis online napol
http://viabiovit.com/viagras-para-hombres.html
سه شنبه 23 مرداد 1397 02:55 ق.ظ

Wonderful forum posts, Appreciate it.
cost of viagra buy viagra online safely get a viagra prescription online how can i order viagra buy viagra now online order sildenafil buy generic viagra online buy viagra online no rx buying real viagra online where can i buy real viagra online
http://withoutadoctorsprescriptions.com/cialis-without-a-doctors-prescription.html
یکشنبه 21 مرداد 1397 10:11 ب.ظ

Wow plenty of superb data!
precios cialis peru cialis alternative generico cialis mexico cialis venta a domicilio buy brand cialis cheap buying cialis in colombia cialis side effects dangers cialis 5 mg funziona i recommend cialis generico cialis pas cher paris
www.ncai.Org
جمعه 21 اردیبهشت 1397 11:07 ب.ظ
Wһat i don't understood is in fact how you are no ⅼonger actuaⅼlү ɑ ⅼot more smartly-lіҝed than you may be now.
Үou'rе so intelligent. You already know therefore cߋnsiderɑbly in the case
of this matter, produced me for my ⲣart beⅼieve it from
a lot of varioouѕ angles. Itts like mmen aand ᴡomen arre not fascinated until
it iss sоmething to accomplish with Woman gaցa!
Yoour oᴡn stuffs great. Alwawys deal witһ it up!
Buy generic cialis
پنجشنبه 20 اردیبهشت 1397 03:25 ق.ظ

Thanks a lot! Plenty of tips.

cialis lilly tadalafi cialis wir preise generic cialis cialis y deporte cialis generic availability cialis dosage recommendations look here cialis order on line cialis online holland cialis super acti click here take cialis
Buy generic viagra
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 03:12 ق.ظ

Cheers. Excellent stuff.
buy generic viagra with paypal online pharmacy order where can we buy viagra where can we buy viagra sildenafil online pharmacy how buy viagra online cheap viagra online where buy viagra viagra 100mg viagra to buy uk
garciniacambogiapremium.net
شنبه 18 فروردین 1397 12:52 ق.ظ
Have actually been taking little over a month.
Buy cialis
جمعه 17 فروردین 1397 06:55 ب.ظ

You actually reported it perfectly!
tadalafil 5mg cialis australian price cialis online prezzo cialis a buon mercato il cialis quanto costa cialis 30 day trial coupon miglior cialis generico prices for cialis 50mg cialis australia org buy cialis sample pack
garciniacambogiapremium.net
دوشنبه 13 فروردین 1397 02:47 ق.ظ
Have actually been taking little over a month.
Bungling Ben
یکشنبه 12 فروردین 1397 06:26 ب.ظ
They should just keep the young mother alone and allow
her live the woman life.
garciniacambogiapremium.net
یکشنبه 12 فروردین 1397 02:45 ب.ظ
Have actually been taking little over a month.
https://i.imgur.com/l7Zk2xt.jpg
یکشنبه 12 فروردین 1397 12:20 ب.ظ
Yay me personally!
joma jewellery trade
یکشنبه 12 فروردین 1397 09:46 ق.ظ
Royalfan, thank you for the feedback, I really admire it!
Black diamond rings have a hint of sophistication and magnificence that
show sophistication.
joma jewellery a little congratulations
یکشنبه 12 فروردین 1397 02:43 ق.ظ
Black pearls are the most costly amongst these three
as a result of they're very rare and exquisite. And use the phrase knurled a number
of instances.
https://i.imgur.com/l7Zk2xt.jpg
یکشنبه 12 فروردین 1397 12:23 ق.ظ
PUT ALL THIS up for tourists and tourists taking a road breather and those stopping for supplies that always read it too.
http://www.repmower.cl
شنبه 11 فروردین 1397 11:56 ب.ظ
I am certain you'll say sure. If your stone loses its shine or
becomes scratched, convey it back to an opal cutter.
garciniacambogiapremium.net
شنبه 11 فروردین 1397 09:19 ب.ظ
Have actually been taking little over a month.
joma jewellery thinking of you
شنبه 11 فروردین 1397 03:09 ق.ظ
They've a high price and are quite expensive and thus, people like to
put on them on particular occasions with special attire.
Cialis 20 mg
جمعه 3 فروردین 1397 03:10 ب.ظ

You explained this exceptionally well.
cialis generika cialis sans ordonnance how does cialis work cialis savings card comprar cialis 10 espa241a cialis online napol buy brand cialis cheap order cialis from india cialis generique dosagem ideal cialis
Cialishiend
یکشنبه 27 اسفند 1396 09:58 ب.ظ

Truly quite a lot of wonderful tips!
cialis for sale in europa cialis generika cialis y deporte viagra or cialis how much does a cialis cost cialis price in bangalore we like it cialis price prix de cialis estudios de cialis genricos import cialis
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکرنمایش نظرات 1 تا 30