تبلیغات
ایران مقاله - دکتر معین

ایمیل مدیر:ali_Asd314 @yahoo.com تلفن موبایل نویسنده:09373775330


Admin Logo
themebox Logoتاریخ:دوشنبه 28 تیر 1389-01:24 ب.ظ

نویسنده :علی قوامی

دکتر معین

 

درادامه مطلب

محمد معین
Mohammad-Moin.jpg
محمد معین
تولد ۹ اردیبهشت ۱۲۹۷
رشت
مرگ ۱۳ تیر ۱۳۵۰
(۵۳ سالگی)
بیمارستان فیروزگر تهران
مدفن آستانه اشرفیه، کنار حشمت‌رود
زمینه فعالیت فرهنگ‌نویسی
ملیت ایرانی Flag of Iran
همسر دختر امیر جاهد رشتی
فرزندان ۲ دختر، ۲ پسر
والدین شیخ ابوالقاسم، طلعت


محمّد معین (۹ اردیبهشت ۱۲۹۷ در رشت - ۱۳ تیر ۱۳۵۰) استاد زبان فارسی و پدیدآورندهٔ فرهنگ معین.

 زندگینامه

 کودکی

محمد معین در روز ۹ اردیبهشت ۱۲۹۷ در رشت به دنیا آمد. پدرش شیخ ابوالقاسم از روحانیان شهر بود. بر طبق صفحهٔ اول دستخطی که وی دربارهٔ زندگی خود نوشته، تاریخ تولد وی ۱۷ رجب سال ۱۳۳۲ (قمری) برابر با ۲۱ جوزای سال ۱۲۹۳ است. در متن دانشنامهٔ دکتری سال تولَد وی ۱۲۹۱ ذکر شده است. ولی در نوشتهٔ قاب‌شده‌ای که در خانهٔ وی و در اتاق کارش به دیوار آویخته است تاریخ تولد او دوشنبه ۹ اردیبهشت ۱۲۹۷ نوشته شده است.

او که اولین فرزند خانواده بود، در سن شش سالگی مادرش را از دست داد و پنج روز بعد از فوت مادر، پدرش نیز درگذشت. جد پدری او شیخ محمدتقی معین‌العلما که در سلک علمای روحانی بود، به تربیت وی همت گذاشت. محمد معین ترقیات علمی و معنوی خود را مدیون او می‌دانست. جد مادری او شیخ محمد سعیر نیز از علما و مدرسان علوم قدیمه بود.

 تحصیلات

محمد معین تحصیلات دبستانی را در دبستان اسلامی انجام داد، و دوره شش ساله ابتدایی را ظرف دو سال پایان رساند. در رشت دوره اول متوسطه را در دبیرستان نمره ۱ (که بعدها به نام دبیرستان دولتی شاهپور خوانده شد) به اتمام رساند و دوره دوم متوسطه را در رشته ادبی در دبیرستان دارالفنون تهران به پایان رساند. در اوان تحصیل در دبیرستان، صرف و نحو عربی و بخشی از علوم قدیمه را نزد پدربزرگش و مرحوم سید مهدی رشت‌آبادی فرا گرفت. در سال ۱۳۱۰ در دانشسرای عالی در رشته ادبیات و فلسفه علوم تربیتی به تحصیل پرداخت. در سال ۱۳۱۳ با نوشتن پایان‌نامه‌ای به زبان فرانسه در مورد شاعر فرانسوی «لوکنت دولیل» در رشته ادبیات و فلسفه به اخذ مدرک کارشناسی نایل شد.

پس از طی دوره شش ماهه دانشکده افسری احتیاط، شش ماه اول سال ۱۳۱۴ را به خدمت افسری گذرانید و در مهر ماه آن سال به دبیری دبیرستان شاهپور اهواز منصوب شد. پس از سه ماه، ریاست دانشسرای شبانه‌روزی اهواز را یافت و در عین حال عضویت تحقیق اوقاف و ریاست پیشاهنگی و تربیت بدنی استان ششم به عهده وی بود. در همین ایام به وسیله مکاتبه آموزشگاه روانشناسی بروکسل، که تحت نظر Elmer Knowles روانشناس اداره می‌شد، روانشناسی عملی و دیگر شعب آن از قبیل خط شناسی، قیافه شناسی و مغزشناسی را فراگرفت.

در سال ۱۳۱۸ به تهران منتقل گردید. در حین تصدی معاونت و سپس کفالت اداره دانشسراها در وزارت فرهنگ، برای دوره دکتری در ادبیات فارسی دردانشگاه تهران ثبت نام نمود. پس از چندی با حفظ سمت به دبیری دانشکده ادبیات منصوب گردید. در روز سه شنبه ۱۷ شهریور سال ۱۳۲۱ از پایان‌نامه دکتری خود با عنوان «مزدیسنا و تاثیر آن در ادبیات پارسی» دفاع کرد. پایان‌نامه او با راهنمایی ابراهیم پورداوود با قید «بسیار خوب» پذیرفته شد و محمد معین به عنوان نخستین فارغ‌التحصیل دورۀ دکتری ادبیات فارسی در ایران شناخته شد. از آن پس به سمت دانشیار و سپس به سمت استاد کرسی «تحقیق در متون ادبی» در دانشکده ادبیات برگزیده شد.[۱] در ۱۳۲۱ ازدواج کرد که نتیجه آن ۴ فرزند می‌باشد. از آغاز سال ۱۳۲۵ شمسی که چاپ لغت‌نامه دهخدا طبق قانون، در مجلس شورای ملی آغاز شد، دکتر معین به همکاری علی‌اکبر دهخدا برگزیده شد. در دی ماه ۱۳۳۴ با موافقت علی‌اکبر دهخدا، سازمان لغتنامه از منزل شخصی دهخدا به مجلس شورای ملی منتقل شد و طبق وصیت نامه دهخدا، دکتر معین به ریاست امور علمی آن سازمان منصوب گردید. در اسفند ۱۳۳۶ سازمان مذکور به دانشکده ادبیات دانشگاه تهران انتقال یافت و طبق اساسنامه مصوب شورای دانشگاه، ریاست سازمان لغت‌نامه به عهده دکتر محمد معین گذاشته شد. وی این سمت را تا آخرین روزی که دچار سکته گردید به عهده داشت.

محمد معین در ۹ آذر ۱۳۴۵ پس از بازگشت از ترکیه، در دفتر گروه زبان و ادبیات فارسی دچار بیهوشی موقت شد. بلافاصله به بیمارستان آریا در تهران منتقل شد و بستری گردید. گفته می‌شود که در اثر اشتباه پزشک به حالت اغما فرورفت. وی را جهت معالجه بیشتر در تاریخ ۱۴ مرداد ۱۳۴۶ به کشور کانادا منتقل کردند. ولی چون بهبودی در وضعیت او مشاهده نشد، در ۱۵ آبان ۱۳۴۶ به ایران بازگردانده شد و در بیمارستان فیروزگر بستری شد. دکتر محمد معین در روز ۱۳ تیرماه ۱۳۵۰ در همان بیمارستان درگذشت.[۲]

در مراسم درگذشت دکتر محمد معین عده‌ای در حدود دویست نفر شرکت داشتند که با توجه به شخصیت والای او رنجش بسیاری از فرهنگ دوستان آن زمان ایران را بر انگیخت. ابوالقاسم انجوی شیرازی در فردای روز تشییع جنازه مقاله‌ای انتقادی با عنوان «تهران بمیر»در روزنامه اطلاعات انتشار داد و این تشییع جنازه را از سر گِلِه از فرهنگ‌دوستان با تشییع جنازه مهوش مقایسه کرد[نیازمند منبع].

 مسافرت‌ها

در تابستان سال ۱۳۳۳ به دعوت دانشگاه هاروارد به آمریکا رفت و از موسسات فرهنگی و فنی و هندی شرق آمریکا دیدار کرد. پس از آن در کتابخانه‌ها و موزه‌های لندن و پاریس نیز مطالعاتی بعمل آورد.

در تابستان ۱۳۳۶ جزو هیئت اعزامی دولت و دانشگاه تهران به کنگره خاورشناسی در مونیخ به اروپا رفت و مدتی در سوئیس و آلمان به پژوهش پرداخت. در کنگره مزبور به عضویت «کمیته مجموعه کتیبه‌های ایرانی» (به انگلیسی: Corpus Inscription Iranicarum) و عضویت کمیته تالیف «فرهنگ پهلوی» منصوب گردید و سخنرانی تحت عنوان «هورقلیا» به زبان فرانسه ایراد نمود که خلاصه آن در مجموعه سخنرانیهای کنگره مزبور درج گردید. در همین کتگره دوره برهان قاطع که به تصحیح و تفسیر او رسیده بود، از طرف والتر هنینگ و امیل بنونیست و دکتر محمد باقر (از کشور پاکستان) مورد تقدیر قرار گرفت.

در آذر ماه ۱۳۳۶ به دعوت دانشگاه‌ها و فرهنگستان‌های مسکو و لنینگراد و باکو، برای بازدید از موسسات علمی و سخنرانی در زمینه فرهنگ و ادب ایران و رفع بعض اشکالات متون ادبی و دستور زبان فارسی به کشور اتحاد جماهیر شوروی سفر کرد.

در ژانویه همان سال در «موتمر اسلامی» (به انگلیسی: Islamic colloquium)که در لاهور پاکستان منعقد گردید، شرکت کرد و در باب «صلح در نظر جلال الدین مولوی» به انگلیسی سخنرانی کرد که در مجموعه موتمر به چاپ رسید.

در فروردین۱۳۳۷ از طرف «مرکز ملی پژوهش‌های علمی» فرانسه (CNRS) برای بازدید از موسسات علمی فرانسه و ایراد سخنرانی‌ها در دانشگاه پاریس دعوت شد و تا آخر تابستان آن سال در فرانسه بود. در این مدت یک سلسله سخنرانی در مدرسه پژوهش‌های عالی در زمینه تصوّف ایرانی و تفاوت آن با شیخیه ایراد نمود که گزارش آن در سالنامه ۵۹-۱۹۵۸ مدرسه مزبور مندرج است. علاوه بر این سخنرانی درباره جلال‌الدین محمد بلخی در دانشکده ادبیات دانشگاه سوربن ایراد نمود. در همین ایام به عضویت انجمن خاورشناسان Societe Iasiatique در پاریس و انجمن فلسفی ارنست رنان پاریس درآمد. ضمناً چندی در کتابخانه‌ها و موزه‌های بلژیک و هلند به مطالعه پرداخت. در سال ۱۳۴۲ (برابر با ۶۴-۱۹۶۳ میلادی) طبق دعوت دانشگاه پرینستون آمریکا به آن کشور رفت. آذرماه ۱۳۴۵ برای شرکت در کنفرانس فرهنگ منطقه‌ای، به مدت یک هفته به ترکیه عزیمت نمود.

 امتیازات فرهنگی

Dr mohamad Moin (scan).jpg

دکتر معین در سالهای ۱۳۳۱ تا ۱۳۳۳ عضو شورای عالی فرهنگ بود. در کنگره‌های هزاره ابن سینا، هفتصدمین سال خواجه نصیرالدین طوسی، آزادی فرهنگ که در تهران برگزار شد، عضویت داشت و در آنها به ایراد سخنرانی پرداخت. در سال ۱۳۳۳ برای کتاب جامع الحکمتین ناصر خسرو که نخستین بار توسط هانری کربن (خاورشناس فرانسوی) و دکتر معین تصحیح و چاپ شده بود، از طرف فرهنگستان Academie des Inscriptions et Belles-Lettres فرانسه، به دریافت جایزه نایل آمد.

در تابستان ۱۳۳۷ بنا به تصویب هیئت وزیران ایران، به عضویت فرهنگستان ایران انتخاب شد و این انتخاب در پاییز ۱۳۴۰ از طرف هیئت وزیران مجدداً تایید شد. در مهرماه ۱۳۳۷ به عنوان «استاد ممتحن خارجی» دانشگاه پنجاب (پاکستان) برای مطالعه و اظهار نظر در رساله‌های دکترا آن دانشگاه برگزیده شد. از سال۱۳۲۴ با پروفسور هانری کربن در تصحیح و نقد متون فلسفی و عرفانی فارسی و عربی همکاری داشت. در نتیجه این همکاری، یک سلسله کتب فارسی و عربی از طرف انیستیتوی ایران و فرانسه چاپ و منتشر شده‌است.

در آذرماه ۱۳۳۸ از نیما یوشیج، پیشوای شعر نو در ایران وصیت نامه‌ای بدست آمد که در آن دکتر معین را بدون اینکه دیده باشد، به عنوان وصی تعیین کرده بود تا اشعار وی را بررسی کند و قسمت لازم را انتشار دهد و انتخاب و طبع اشعار نیز تحت نظر وی باشد.

از تاریخ ۹ تا ۱۵ شهریور ۱۳۴۵ ریاست کمیسیون ادبیات را در کنگره جهانی ایران‌شناسان عهده دار بود.

 تصنیفات و تألیفات

 تالیف:

۱. فرهنگ فارسی معروف به فرهنگ معین؛ دوره کامل فرهنگ فارسی، شامل لغات فارسی، لغات و ترکیبات عربی متداول در فارسی، لغات اروپایی که به تدریج در فارسی وارد شده و اعلام اشخاص، اعلام جغرافیایی، در هفت هزار و نهصد صفحه و در شش مجلد. تهران: انتشارات امیر کبیر،

۲. جلد اول حافظ شیرین سخن.. تهران: ۱۳۱۹.

۳. یک قطعه شعر در پارسی باستان. تهران: ۱۳۲۲.

۴. یوشت فریان و مرزبان نامه. تهران: ۱۳۲۲.

۵. «علامه محمد قزوینی» در سالنامه پارس و نیز مجله فرهنگستان چاپ شد.. تهران: ۱۳۲۴.

۶. «شاهان کیانی و هخامنشی در آثار الباقیه». تهران: ۱۳۲۴.

۷. ارداویرافنامه. تهران: ۱۳۲۵.

۸. «روزشماری در ایران باستان و آثار آن در ادبیات پارسی». تهران: ۱۳۲۵.

۹. پورداوود. تهران: ۱۳۲۵.

۱۰. «مزدیسنا و تأثیر آن در ادبیات پارسی». تهران: انتشارات دانشگاه تهران، ۱۳۲۶.

۱۱. شماره هفت و هفت پیکر نظامی. تهران: انتشارات مجله پشوتن، ۱۳۲۷.

۱۲. حکمت اشراق و فرهنگ ایران. تهران: ۱۳۲۹.

۱۳. «مفرد و جمع». تهران: ۱۳۴۰.

۱۴. اسم مصدر- حاصل مصدر. تهران: امیر کبیر، ۱۳۳۱.

۱۵. امیر خسرو دهلوی. تهران: مجله مهر، ۱۳۳۱.

۱۶. «برگزیده نثر فارسی» شماره اول (دوره‌های سامانیان، آل بویه). تهران: ۱۳۳۲.

۱۷. آیینه سکندر. تهران: مجله دانشکده ادبیات دانشگاه تهران، ۱۳۳۲.

۱۸. هورقلیا. تهران: مجله دانشکده ادبیات دانشگاه تهران،

۱۹. لغات فارسی ابن سینا. تهران: مجله دانشکده ادبیات دانشگاه تهران، ۱۳۳۳.

۲۰. «برگزیده شعر فارسی»، شماره اول (دوره‌های طاهریان، صفاریان، سامانیان و آل بویه). تهران: مجله دانشکده ادبیات دانشگاه تهران، ۱۳۳۱.

۲۱. «نصرالدین طوسی: زبان ادبیات پارسی». تهران: مجله دانشکده ادبیات دانشگاه تهران، ۱۳۲۵.

۲۲. «ستاره ناهید یا داستان خرداد و امرداد(نثر و نظم)». تهران: ۱۳۱۶.

تصحیح کتب:

۱. علم برین. دانشنامه علائی تألیف ابن‌سینا. تهران: انجمن آثار ملی، ۱۳۳۱.

۲. چهار مقاله تألیف نظامی عروضی سمرقندی، با شرح لغات و توضیح عبارات مشکل و نسخه بدلها.. تهران: دانشگاه تهران، ۱۳۳۱.

۳. «مجموعه اشعار دهخدا» با مقرمه مشروح در ترجمه احوال و آثار وی.. تهران: ۱۳۳۴.

۴. ناصر خسرو. جامع الحکمتین. تهران: انیستیتوی ایران و فرانسه، ۱۳۳۲.

۵. شرح قصیده ابوالهیثم. تهران: انیستیتوی ایران و فرانسه، ۱۳۳۴.

۶. محمد حسین بن خلف تبریزی. برهان قاطع. تهران: ۱۳۳۰ تا ۱۳۳۵.

۷. سدید الدین محمد عوفی. جوامع الحکایات. تهران: دانشگاه تهران، ۱۳۳۵.

۸. روزبهان بقلی شیرازی. عبهر العاشقین. تهران: انیستیتو ایران و فرانسه، ۱۳۳۷.

 ترجمه‌ها:

۱. علی الجارم و مصطفی امین. روانشناسی تربیتی ترجمه از «علم النفس و آثاره فی التربیه و التعلیم». اهواز: انتشارات ادره فرهنگ خوزستان، ۱۳۱۶.

۲. و.ب.هنینگ (W.B.Hening). کتیبه‌های پهلوی. تهران: مجله یغما، ۱۳۲۹.

۳. «خسرو کواتان و ریدک وی» ترجمه از پهلوی. تهران: مجله آموزش و پرورش، ۱۳۲۳.

۴. دکتر ر. گیرشمن. ایران. تهران: انتشارات بنگاه ترجمه و نشر کتب، ۱۳۳۶.

 مقالات:

مقالات وی در موضوعات ادب، تاریخ ادیان، ایران دوره قبل از اسلام و عهد اسلامی، تاریخ ادبیات، آثار باستانی، علوم تربیتی و…؛ در مجله‌های: ایران، مهر، سخن، آموزش و پرورش، یغما، یادگار، دانش (تهران)، اطلاعات ماهانه، اطلاعات هفتگی، فرهنگ (مشهد)، ایران لیگ (بمبئی)، روزگار نو (لندن)، اشتار (پایس)، آهنگ (دهلی)، آریانا (کابل) و نیز در سالنامه‌های پاریس، ایران، جاوید، کارون(تهران) و یادنامه بیروتی (کلکته) به طبع رسیده و تعداد آنها بالغ بر۲۰۴ است.

 آثار منتشرنشده:

۱. فرهنگ بزرگ فارسی شامل کلیه لغات متداول در فارسی، تاریخ استعمال کلمه در زبان فارسی، معانی حقیقی و مجازی، شواهد معانی.

۲. فرهنگ دستور زبان فارسی شامل مباحث دستوری.

۳. جلد دوم حافظ شیرین سخن. نشان‌ها و افتخارات:

  • نشان درجه سوم علمی در سال۱۳۱۶.
  • نشان درجه دوم علمی در سال۱۳۲۱
  • نشان درجه دوم سپاس در سال۱۳۲۷.
  • جایزه Tamhour از طرف Icademie des Inscriptions در سال۱۳۲۱.

همچنین در سال۱۳۴۰ از طرف دولت فرانسه نشان عالی «هنر و ادب» به ایشان اهدا شد.نظرات() 
buy cialis medication
جمعه 16 آذر 1397 12:09 ب.ظ

Wonderful forum posts. Appreciate it.
cialis patent expiration cialis savings card cialis side effects canadian cialis wow look it cialis mexico cialis mit grapefruitsaft best generic drugs cialis recommended site cialis kanada cialis preise schweiz venta cialis en espaa
buy cheap cialis no prescription
پنجشنبه 15 آذر 1397 04:57 ب.ظ

Amazing data. Kudos.
tadalafil generic cialis wir preise cialis uk next day female cialis no prescription generic cialis soft gels cialis for sale in europa fast cialis online look here cialis cheap canada overnight cialis tadalafil tadalafil generic
Cialis 20 mg
چهارشنبه 14 آذر 1397 09:12 ب.ظ

Many thanks! Quite a lot of advice!

buy cialis online nz cialis e hiv buy cialis uk no prescription import cialis cialis pills boards cialis flussig cialis for daily use canada discount drugs cialis dosagem ideal cialis cialis cuantos mg hay
buy cheap cialis no prescription
چهارشنبه 14 آذر 1397 06:41 ق.ظ

Kudos! I enjoy this.
cialis farmacias guadalajara cialis 5 mg buy comprar cialis navarr cialis baratos compran uk tarif cialis france cialis without a doctor's prescription buying cialis overnight only best offers cialis use cialis sale online cialis dosage amounts
buy cialis online cheap
سه شنبه 13 آذر 1397 07:17 ب.ظ

Regards. Awesome information.
cialis australian price generic cialis pill online cialis online preis cialis 20mg schweiz cialis generico postepay il cialis quanto costa sialis buy cialis online nz free cialis cialis et insomni
buy cialis
سه شنبه 13 آذر 1397 08:13 ق.ظ

Whoa all kinds of amazing info.
cialis for daily use cialis billig chinese cialis 50 mg cialis rezeptfrei cialis australian price cheap cialis low dose cialis blood pressure wow cialis 20 cialis per paypa cialis daily new zealand
Cialis online
دوشنبه 12 آذر 1397 08:20 ب.ظ

Incredible all kinds of superb advice!
viagra vs cialis vs levitra canada discount drugs cialis cipla cialis online link for you cialis price cialis venta a domicilio sialis deutschland cialis online we choice cialis uk cialis rezeptfrei sterreich cialis daily new zealand
buy tadalafil
دوشنبه 12 آذر 1397 07:52 ق.ظ

Terrific facts. Thanks a lot!
cialis efficacit cialis dose 30mg costo in farmacia cialis viagra or cialis only here cialis pills india cialis 100mg cost miglior cialis generico prices on cialis 10 mg cialis rezeptfrei generic cialis 20mg uk
Generic cialis
یکشنبه 11 آذر 1397 07:50 ب.ظ

Nicely put, Appreciate it!
prescription doctor cialis acheter du cialis a geneve 5 mg cialis pharmacie en ligne cialis 5 mg para diabeticos viagra vs cialis vs levitra generic cialis soft gels cialis dosage recommendations wow cialis tadalafil 100mg where cheapest cialis low cost cialis 20mg
Generic cialis
شنبه 10 آذر 1397 08:06 ب.ظ

Very good stuff. Appreciate it.
only here cialis pills cialis 5 mg schweiz sialis recommended site cialis kanada cialis rezeptfrei deutschland cialis online warnings for cialis we like it cialis price tadalafil 5mg tadalafil 20 mg
buy cialis pills
شنبه 10 آذر 1397 06:57 ق.ظ

You revealed this very well.
buy original cialis dose size of cialis cialis coupon cialis 100 mg 30 tablet achat cialis en europe cialis vs viagra prices on cialis 10 mg we like it safe cheap cialis link for you cialis price cialis italia gratis
Buy generic cialis
جمعه 9 آذر 1397 07:40 ب.ظ

Wonderful info, Appreciate it.
cialis herbs acheter cialis meilleur pri we like it cialis price we recommend cialis best buy cialis online nederland cialis purchasing cialis per paypa we recommend cialis best buy cialis cuantos mg hay cialis generico en mexico
Buy generic cialis
جمعه 9 آذر 1397 07:51 ق.ظ

You stated it exceptionally well!
bulk cialis dose size of cialis cialis sale online tesco price cialis sublingual cialis online buying cialis on internet cialis 30 day sample precios cialis peru chinese cialis 50 mg canadian discount cialis
Buy cialis online
پنجشنبه 8 آذر 1397 08:42 ب.ظ

Very good content, Appreciate it!
cialis authentique suisse wow cialis 20 how do cialis pills work cialis savings card cialis generique 5 mg how to purchase cialis on line cialis official site 40 mg cialis what if i take what is cialis click now cialis from canada
where to buy cialis online
پنجشنبه 8 آذر 1397 09:04 ق.ظ

You actually revealed it perfectly!
cialis tablets for sale cialis italia gratis 5 mg cialis coupon printable cialis purchasing cialis generico milano cialis pills price each cialis soft tabs for sale cialis dosage wow look it cialis mexico walgreens price for cialis
Cialis canada
چهارشنبه 7 آذر 1397 08:16 ب.ظ

With thanks. Fantastic stuff!
cialis 5 mg cialis farmacias guadalajara generic cialis tadalafil cialis coupons printable how do cialis pills work safe site to buy cialis online weblink price cialis cialis online buy cialis online legal we like it safe cheap cialis
Cialis prices
چهارشنبه 7 آذر 1397 08:31 ق.ظ

Thank you! Helpful stuff!
generic cialis order generic cialis online tadalafil 5mg price cialis best generico cialis mexico buying brand cialis online best generic drugs cialis cialis for sale in europa generic cialis 20mg tablets cialis sale online
buy tadalafil
چهارشنبه 11 مهر 1397 09:31 ق.ظ

Really all kinds of valuable knowledge!
cialis arginine interactio are there generic cialis cialis rezeptfrei sterreich cialis patentablauf in deutschland cialis 50 mg soft tab buy cialis online legal cialis online napol cialis lowest price buy cialis i recommend cialis generico
buy cheap cialis coupon
دوشنبه 9 مهر 1397 07:37 ق.ظ

Kudos, Awesome stuff.
buying cialis on internet cialis 20mg tarif cialis france price cialis best acheter cialis kamagra cialis ahumada generic cialis tadalafil buy online cialis 5mg cialis generique 5 mg buy name brand cialis on line
canada medication
یکشنبه 1 مهر 1397 08:28 ق.ظ

Regards, Loads of forum posts.

canadian rx online pharmacies canadian pharmacy king canadian pharmacys canada rx online pharmacies tech school canada online pharmacies for men north west pharmacy canada northwest pharmacies mail order canadian medications by mail
viagravipsale.com
چهارشنبه 28 شهریور 1397 05:25 ق.ظ

Kudos, A lot of content!

tadalafil 5mg effetti del cialis cialis savings card buying cialis on internet side effects of cialis cialis sale online cialis italia gratis price cialis best tadalafil tablets warnings for cialis
http://viagraessale.com/
پنجشنبه 15 شهریور 1397 08:32 ب.ظ

Thanks. A good amount of posts.

generic cialis with dapoxetine cialis great britain only now cialis for sale in us cialis 20 mg acquisto online cialis cialis generico postepay import cialis cialis tablets for sale cialis tadalafil online enter site natural cialis
http://canadianpharmacytousa.com/
چهارشنبه 14 شهریور 1397 01:11 ب.ظ

Excellent advice. Thank you.
Northwest Pharmacy canada online pharmacies for men canada vagra canadian pharmacy world canada rx drugs for sale online buy vistagra usa pharmacy canada plus online canadian discount pharmacies buy viagrow pro
http://viagraky.com/
سه شنبه 13 شهریور 1397 02:51 ب.ظ

Helpful forum posts. Thanks!
buy viagra on line viagra or sildenafil how to buy viagra without a prescription natural viagra generic viagra online uk buy viagra online forum order viagra online cheap buy cheap viagra no prescription buy viagra overnight delivery where can i get viagra prescription
cialisvv.com
دوشنبه 12 شهریور 1397 12:27 ب.ظ

With thanks, Loads of stuff!

cialis ahumada cialis 200 dollar savings card cialis italia gratis cialis 20 mg best price cialis cipla best buy click now buy cialis brand cialis 20mg preis cf cialis side effects dangers canada discount drugs cialis generic cialis 20mg uk
viagravipsale.com
یکشنبه 11 شهریور 1397 08:20 ب.ظ

Thanks a lot! Loads of info!

cialis 10mg prix pharmaci tadalafil generic cialis super kamagra cialis dosage cialis usa cost cialis generic availability cialis generic availability cialis diario compra cialis daily dose generic cialis from canada
viabiovit.com/pills-like-viagra-over-the-counter.html
سه شنبه 23 مرداد 1397 08:09 ق.ظ

Nicely put, With thanks!
vigra where can i buy real viagra online buy viagra online uk next day delivery viagra pill buy viagra tablets where to buy viagra without prescription viagra to buy viagra online pharmacy viagra buy viagra buy viagra cheapest can you buy viagra without a prescription
babecolate.com/cialis-20-mg-best-price.html
دوشنبه 22 مرداد 1397 11:46 ب.ظ

Kudos. Loads of stuff.

cialis price in bangalore no prescription cialis cheap miglior cialis generico we like it safe cheap cialis cialis generico lilly prescription doctor cialis cialis qualitat cialis australian price cialis 10 doctissimo sublingual cialis online
Online cialis
دوشنبه 7 خرداد 1397 12:45 ب.ظ

Fantastic postings, Cheers!
cialis professional yohimbe acheter cialis meilleur pri cialis 5 mg non 5 mg cialis generici how do cialis pills work cialis italia gratis cialis generic availability cialis pills cialis free trial cialis rezeptfrei sterreich
Viagra tablets australia
چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 11:38 ق.ظ

Effectively voiced of course. .
price for viagra viagra for sale buy real viagra online cheap buy viagra nz buy viagra using paypal online pharmacy usa viagra how to get viagra free buying viagra uk buy viagra for women sildenafil without prescription uk
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکرنمایش نظرات 1 تا 30