تبلیغات
ایران مقاله - دکتر مصدق2

ایمیل مدیر:ali_Asd314 @yahoo.com تلفن موبایل نویسنده:09373775330


Admin Logo
themebox Logoتاریخ:دوشنبه 28 تیر 1389-02:45 ب.ظ

نویسنده :علی قوامی

دکتر مصدق2


درادامه مطلب

نهضت ملی‌شدن صنعت نفت ایران

دکتر مصدق پس از شهریور ۲۰ و سقوط رضاشاه در انتخابات دوره ۱۴ مجلس بار دیگر در مقام وکیل اول تهران به نمایندگی مجلس انتخاب شد. در این مجلس برای مقابله با فشار شوروی برای گرفتن امتیاز نفت شمال ایران، او طرحی قانونی را به تصویب رساند که دولت از مذاکره در مورد امتیاز نفت تا زمانی که نیروهای خارجی در ایران هستند منع می‌شد.

در انتخابات دوره ۱۵ مجلس با مداخلات قوام‌السلطنه (نخست وزیر) و شاه و ارتش، دکتر مصدق نتوانست قدم بمجلس بگذارد. در این دوره هدف عوامل وابسته به بریتانیا این بود که قرارداد سال ۱۹۳۳ دوره رضاشاه را به دست دولت ساعد مراغه‌ای و با تصویب مجلس تنفیذ کنند. بر اثر فشار افکار عمومی و همچنین مساعی اقلیت چهارنفره مجلس، خصوصا سخنرانی چندین روزه حسین مکی در مخالفت با این لایحه، مقصود انگلیسی‌ها تأمین نشد و عمر مجلس پانزدهم به‌سر رسید.[۲۷] در ۱۳۲۸ دکتر مصدق و همراهان وی همچون احمدملکی، حسین فاطمی، دکتر کریم سنجابی، مهندس احمد زیرک‌زاده و دکتر سید علی شایگان اقدام به پایه گذاری جبهه ملی ایران کردند. گسترش فعالیت‌های سیاسی پس از شهریور ۱۳۲۰ سبب گسترش مبارزات مردم و به ویژه توجه آنان به وضع قرارداد نفت شده بود. دکتر مصدق در مجلس و بیرون از آن این جنبش را که به «نهضت ملی شدن نفت» معروف شد، هدایت می‌کرد 

ملی شدن نفت و نخست وزیری

محمد مصدق، در حال سخنرانی در دادگاه بین المللی لاهه

در انتخابات مجلس شانزدهم با همه تقلبات و مداخلات شاه و دربار، صندوقهای ساختگی آراء تهران باطل شد. عبدالحسین هژیر وزیر دربار توسط جمعیت فداییان اسلام ترور شد و در نوبت دوم انتخابات، دکتر مصدق به مجلس راه یافت. پس از ترور نخست‌وزیر وقت سپهبد حاجیعلی رزم‌آرا، طرح ملی شدن صنایع نفت به رهبری دکتر مصدق در مجلس تصویب شد. پس از استعفای حسین علاء که بعد از رزم‌آرا نخست وزیر شده بود، در شور و اشتیاق عمومی دکتر مصدق به نخست وزیری رسید و برنامه خود را اصلاح قانون انتخابات و اجرای قانون ملی شدن صنعت نفت اعلام کرد.دكتر مصدق بلافاصله پس از نخست وزیری اجرای قانون ملی شدن صنعت نفت را در دستور كار خود قرار داد و بدین ترتیب در 27 اسفند 1329 قانون ملی شدن صنعت نفت به تصوب مجلس شورای ملی و در 29 اسفند همان سال به تصویب مجلس سنا و امضای شاه رسید.این روز از همان زمان به نام روز ملی شدن صنعت نفت نامگذاری شده است.

دكتر مصدق پس از به تصویب رسیدن قانون ملی شدن صنعت نفت حسین مكی و مهدی بازرگان را برای به اصطلاح "خلع ید" شركت نفت انگلیس و ایران به آبادان فرستاد.بیرون راندن شركت انگلیسی با عث اعتراض دولت بریتانیا شد.پس از شکایت دولت انگلیس از دولت ایران و طرح این شکایت در شورای امنیت سازمان ملل، دکتر مصدق عازم نیویورک شد و به دفاع از حقوق ایران پرداخت. سپس به دادگاه لاهه رفت و با توضیحاتی که در مورد قرارداد نفت و شیوه انعقاد و تمدید آن داد، دادگاه بین‌المللی خود را صالح به رسیدگی به شکایت بریتانیا ندانست و مصدق در احقاق حق ملت ایران به پیروزی دست یافت. ( قاضی اختصاصی ایران در آن دادگاه، دکتر کریم سنجابی بود ) وکالت ایران در این پرونده را دکتر هانری رولن رییس سابق مجلس سنای بلژیک بر عهده گرفت و برای این کار از دولت ایران دستمزدی دریافت نکرد. دکتر حسین علی آبادی از دانشکده حقوق دانشگاه تهران نیز وی را در این کار همراهی می کرد. در جریان این پیروزی بزرگ و تاریخی، قاضی انگلیسی سر آرنولد مک نایر که ریاست دادگاه را برعهده داشت به نفع ایران و بر خلاف منافع دولت بریتانیا رای داد. نطق های دفاعیه ایران در این دادگاه توسط دکتر مصدق ایراد شد. وی در راه بازگشت به ایران به مصر رفت و مورد استقبال پر شکوه ملت مصر و نخست وزیر ملی گرای آن سعد زغلول قرار گرفت.

 کشمکش با دربار و مخالفان

انتخابات دوره هفدهم مجلس بخاطر دخالتهای ارتشیان و دربار به تشنج کشید و کار بجایی رسید که پس از انتخاب ۸۰ نماینده، دکتر مصدق دستور توقف انتخابات حوزه‌های باقی مانده را صادر کرد.

دکتر مصدق برای جلوگیری از کارشکنیهای ارتش و دربار درخواست انتقال وزارت جنگ به دولت را از شاه نمود. این درخواست از طرف شاه رد شد. به همین دلیل دکتر مصدق در ۲۵ تیرماه ۱۳۳۱ از مقام نخست‌وزیری استعفا کرد. مجلس قوام السلطنه را به نخست‌وزیری انتخاب کرد و او با صدور بیانیه شدید الحنی نخست وزیری خود را اعلام نمود.

تظاهرات دانشگاهیان که تبدیل به تظاهرات عمومی به نفع مصدق شد، اسفند ۱۳۳۱.

مردم ایران که از برکناری دکتر مصدق خشمگین بودند، در پی چهار روز تظاهرات در پشتیبانی از دکتر مصدق، که به کشته شدن چندین نفر انجامید، موفق به برکنار کردن دولت قوام گردیدند. در ۳۰ تیر ۱۳۳۱ دکتر مصدق بار دیگر به نخست‌وزیری ایران رسید.

آیت‌الله کاشانی پس از ۳۰ تیر ۱۳۳۱ به‌تدریج با بقائی، مکی و... متحد شد و به جبهه کودتاچیان پیوست. در رویداد ۹ اسفند مشخصا روحانیونی مانند کاشانی و بهبهانی در توطئه کشتن مصدق شرکت داشتند که با هوشیاری مصدق به هدف خود نرسیدند.

در ۹ اسفند ماه ۱۳۳۱ دربار با کمک عده‌ای از روحانیون، افسران اخراجی و اراذل و اوباش توطئه‌ای علیه مصدق کردند تا او را از بین ببرند. نقشه این بود که شاه در آن روز به عنوان سفر به اروپا از پایتخت خارج شود و اعلام دارد که این خواسته دکتر مصدق است. مصدق از نقشه اطلاع یافت و توانست جان بدر برد و توطئه شکست خورد.

چند روز بعد ، عمال دربار و چند تن از افسران اخراجی ، سرتیپ افشارطوس ، رئیس شهربانیِ دکتر مصدق را ، ربودند و پس از شکنجه کشتند.

بدنبال استعفای بسیاری از نمایندگان طرفدار مصدق، دولت اقدام به همه‌پرسی (رفراندم) در کشور کرد تا مردم به انحلال یا عدم انحلال مجلس رای دهند. در این همه‌پرسی (که به خاطر هم‌زمان نبودن رای‌گیری در تهران و شهرستان‌ها و جدا بودن صندوق‌های مخالفان و موافقان مورد انتقاد بسیاری قرار گرفت) در حدود دو میلیون ایرانی به انحلال مجلس رای دادند و مجلس در روز ۲۳ مرداد ۱۳۳۲ منحل شد.

 جدایی کاشانی

 
دکتر محمد مصدق در بیرون ساختمان مجلس

سید ابوالقاسم کاشانی از جمله کسانی بود که در پی پشتیبانی مردمی از محمد مصدق به گروه هواخواهان او پیوست. حضور او در مناقشه ۳۰ تیر که سرانجام منجر به پیروزی جبهه ملی و صنعت ملی شدن نفت و رسیدن دوباره مصدق به نخست وزیری شد، اوج همکاری روحانیون با دولت مردمی محمد مصدق بود. اما این پشتیبانی ها دیری نپایید. پخش اخبار نادرست علیه وجهه مذهبی مصدق، ترس از گسترش کوششهای حزب توده و هراس نابودی دودمان تنها فرمانروای شیعی جهان، روحانیون را از دولت محمد مصدق دور کرد. اختلاف‌ها با چند انتصاب دولت مصدق که مورد انتقاد مذهبی‌ها بود، بالا گرفت و سرانجام منتهی به فروپاشی مجلس هفدهم به وسیله همه پرسی عمومی شد که کاشانی را به سمت مخالفت و دشمنی با دولت مصدق گرایش داد. در ماه‌های آخر عمر دولت محمد مصدق، کاشانی گرچه سکوت کرده بود اما پیدا و پنهان و با پشتیبانی از دسته جات مذهبی، به ویژه دار و دسته "شعبان بی مخ"، اعلام پیاپی در خطر بودن اسلام و تحریک به مقاومت گروه‌هایی که علقه مذهبی داشتند، آشکارا به تضعیف دولت محمد مصدق اهتمام ورزید. درنتیجه کودتاچیان که از این اختلاف بیش ترین استفاده را برده بودند، کار مردمی ترین دولت تاریخ معاصر ایران را یک سره ساختند. پس از موفقیت کودتای ۲۸ مرداد، سید ابوالقاسم کاشانی به شاهی که با کودتا علیه دولت قانونی کشور خود، به کشور و قدرت بازگشته بود تبریک گفت و او را از جمله کسانی می‌دانند که در نوشتن پیام تبریک مرجعیت زمان، بروجردی به شاه دخیل بود. در یک اظهارنظر آشکار پس از کودتا نیز کاشانی گفت:


«مصدق شاه را مجبور کرد که ایران را ترک نماید اما شاه با عزت و محبوبیت چند روز بعد بازگشت. ملت شاه را دوست دارد و رژیم جمهوری مناسب ایران نیست» [۲۸]

 کودتا علیه دولت مصدق

تصویر محمد مصدق به عنوان شخص سال مجله تایم در سال ۱۹۵۲

در کودتای ۲۵ مرداد ۱۳۳۲ بنا بر نقشه سازمان‌های جاسوسی آمریکا و انگلیس برای براندازی دولت مصدق، شاه فرمان برکناری دکتر مصدق را امضا کرد و رئیس گارد سلطنتی، سرهنگ نصیری را موظف نمود تا با محاصره خانه نخست وزیر فرمان را به وی ابلاغ کند. همچنین نیروهایی از گارد سلطنتی مامور بازداشت چند تن از وزرای دکتر مصدق شدند. ولی نیروهای نگهبان نخست‌وزیری رئیس گارد سلطنتی و نیروهایش را خلع سلاح و بازداشت نمودند.

در روز ۲۸ مرداد ماه ۱۳۳۲ دولت‌های آمریکا و بریتانیا دست به کودتای دیگری زدند که این‌بار باعث سرنگونی دولت مصدق گشت. در این روز سازمان سیا با خریدن فتوای برخی از روحانیون و همچنین دادن پول به ارتشیان، ولگردان و اوباش تهران آنها را به خیابان‌ها کشانید. کودتاچیان توانستند به آسانی خود را به خانه دکتر مصدق برسانند و پس از چندین ساعت نبرد خونین گارد نگهبانی نخست وزیری را نابود کنند و خانه وی را پس از غارت کردن به آتش بکشانند. در روز ۲۹ مرداد دکتر مصدق و یارانش خود را به حکومت کودتا به رهبری سرلشکر زاهدی تسلیم کردند. بدین ترتیب در کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ (۱۹ اوت ۱۹۵۳) سازمانهای جاسوسی بریتانیا و ایالات متحده آمریکا با کودتا دکتر مصدق را برکنار کرده و محمدرضا شاه پهلوی را که پس از شکست کودتای ۲۵ مرداد به رم رفته بود بازگرداندند و به قدرت رساندند.

 مصدق در فیلم

در سال 2003 میلادی فیلمی تلویزیونی درباره زندگی شاهبانو ثریا اسفندیاری بختیاری همسر دوم محمدرضا شاه پهلوی ساخته شد. در این فیلم حضور نقش مصدق دارای اهمیت بسزایی می باشد. http://en.wikipedia.org

 محاکمه و زندان و خانه نشینی

 
مصدق به منزلش در روستای احمدآباد تبعید شد

مصدق پس از کودتای ۲۸ مرداد در دادگاه نظامی محاکمه شد. او در دادگاه از کارها و دیدگاه های خود دفاع کرد. دادگاه وی را به سه سال زندان محکوم کرد. پس از گذراندن سه سال زندان، دکتر مصدق به ملک خود در احمد آباد رانده شد و تا پایان زندگی زیر نظارت شدید بود.

در سال ۱۳۴۲ همسر دکتر مصدق، خانم ضیاالسلطنه، در سن ۸۴ سالگی درگذشت. حاصل ازدواج وی و دکتر مصدق دو پسر و سه دختر بود.

در ۱۴ اسفند ماه ۱۳۴۵ ساعت ۶ صبح دکتر محمد مصدق بدلیل بیماری سرطان، در سن ۸۴ سالگی درگذشت. مصدق وصیت کرده بود او را کنار کشته‌شدگان ۳۰ تیر در ابن بابویه دفن کنند، ولی با مخالفت شاه چنین نشد و او در یکی از اتاقهای خانه‌اش در احمدآباد به خاک سپرده شد.


 آثار دکتر مصدق

 کتاب‌ها

 1. مسؤولیت دولت برای اعمال خلاف قانونی که از مستخدمین دولتی در موقع انجام وظایف‌شان صادر می‌شود و قاعدهٔ عدم تسلیم مقصرین سیاسی: رساله‌ای به زبان فرانسه در مدرسه علوم سیاسی پاریس.
 2. وصیت در حقوق اسلامی (شیعه‌): رسالهٔ دکترای مصدق به زبان فرانسه (۱۹۱۴ م‌). ترجمه به فارسی توسط علی‌محمد طباطبایی قمی چاپ انتشارات زریاب‌
 3. کاپیتولاسیون و ایران: پس از انتشار خبر الغای کاپیتولاسیون در اول اکتبر ۱۹۱۴ در ترکیهٔ عثمانی مصدق این کتاب را برای آگاهی مردم از نتایج منفی وجود چنین قانونی و نیزبرای تشویق دولت ایران به الغای کاپیتولاسیون نگاشت‌. به این ترتیب او اولین کسی بوده که در ایران به مصونیت سیاسی اتباع دول بیگانه اعتراض کرد و خواهان‌الغای این رژیم مخالف آزادی و استقلال مملکت شد.
 4. شرکت سهامی در اروپا: این کتاب بعد از اظهارات اردشیر جی، نمایندهٔ زرتشتیان هند در ایران، مبنی بر این‌که تاکنون در ایران کتابی دربارهٔ شرکت‌های تجاری منتشر نشده و دراین خصوص کمبودی وجود دارد، با مطالعهٔ قوانین مختلف کشورهای اروپایی، در آبان ۱۲۹۳ در ۱۰۳ صفحه انتشار یافت‌.
 5. دستور در محاکم حقوقی: این کتاب نتیجهٔ مطالعات گستردهٔ حقوقی مصدق بود که به درخواست مدیر مدرسهٔ سیاسی تهران، دکتر ولی‌الله‌خان نصر تالیف گردید.
 6. مختصری از حقوق پارلمانی در ایران و اروپا برای آقای محترم نمایندگان دوره پنجم تقنینیه‌: در ۷۲ صفحه در سال ۱۳۰۲
 7. اصول قواعد و قوانین مالیه در ممالک خارجه و ایران قبل از مشروطیت و دورهٔ مشروطه: ابتدا در سال ۱۳۰۴ بعدها در ۱۳۷۷ با پیش‌گفتاری از عزت‌الله‌سحابی و مقدمه‌ای از علی‌اکبر شبیری‌نژاد به وسیلهٔ نشر “فرزان‌” تجدید چاپ شد. در این کتاب مصدق به ارائه اطلاعات و تجربیات خود در امور مالی به عموم‌مردم پرداخت.
 • کتاب‌های پنج‌گانه اخیر را مصدق در قلمرو عمومی قرار داد و بر صفحهٔ عنوان آنها نوشت‌: مجانی و حق طبع و ترجمه آزاد است‌

 مقالات

 1. اسقاط دعاوی یا قاعدهٔ مرور زمان‌: در اولین شمارهٔ مجلهٔ علمی در سال ۱۲۹۳ به چاپ رسید.
 2. تصویب بودجه در پارلمان‌های مختلف‌: مقالهٔ مزبور در مجلهٔ آینده دورهٔ اول، در سال ۱۳۰۴ بدون نام و با ذکر امضاء محفوظ به چاپ رسید.
 3. انتخابات در اروپا و ایران
 4. تابعیت در ایران‌
 5. اصول مهمهٔ حقوق مدنی و حقوق تجاری ایران‌: این مقاله دربارهٔ سیر قوانینی مانند حقوق مدنی، عقود، حقوق خانواده، حقوق توارث، املاک و تجارت در ایران از هنگام وروداسلام تا آغاز مشروطیت و نیز دورهٔ بعد از مشروطیت است‌. مقالات ردیف‌های ۳، ۴ و ۵ در مجلهٔ آینده، دورهٔ دوم، سال ۱۳۰۵ به چاپ رسید.
 6. طرح پیشنهادی برای اصلاح قانون انتخابات‌: در دورانی که مصدق در مجلس چهاردهم نماینده بود، در روزنامهٔ اطلاعات ۱۳۲۳/۲/۲۳ چاپ شد.
 7. مسئلهٔ انتخابات: در یک مقدمه و در شش فصل که به بیان و بررسی قوانین انتخاباتی در ایران پرداخته است، در دورهٔ نمایندگی مصدق در مجلس چهاردهم و به درخواست مجلهٔ آینده، دورهٔ سوم در مهرماه ۱۳۲۳ چاپ شده است .

 خاطرات، نطق‌ها و نامه‌ها

 1. خاطرات و تألمات مصدق‌: با یادداشت غلامحسین مصدق و توضیح ایرج افشار، تهران، انتشارات علمی، چاپ اول ۱۳۶۴، چاپ هشتم ۱۳۷۵. این کتاب توسط دکتر محمدعلی همایون‌کاتوزیان به زبان انگلیسی ترجمه شد.
 2. دکتر مصدق و نطق‌های تاریخی او در دورهٔ پنجم و ششم تقنینیه: گردآورنده حسین مکی، تهران، انتشارات جاویدان، چاپ سوم ۱۳۶۳. این کتاب قبلا در سال‌های ۱۳۲۴ و۱۳۵۸ نیز چاپ شده بود
 3. سیاست موازنهٔ منفی در مجلس چهاردهم: شامل نطق‌های مصدق در مجلس چهاردهم، دو جلد در یک جلد، گردآورنده حسین کی‌استوان، مدیر روزنامهٔ مظفر، تهران‌انتشارات اسلامی، ۱۳۲۷، ۱۳۲۹، ۱۳۵۶
 4. نطق‌ها و مکتوبات دکتر مصدق در ادوار ۵و ۶و ۱۴و۱۶ مجلس و در دوران نخست وزیری‌ ـ دفتر ۱ تا ۱۰” انتشارات مصدق ۹ـ۱۳۴۸
 5. مدافعات مصدق و رولن در دیوان بین‌المللی لاهه، تهران، انتشارات زبرجد، بی‌تا
 6. 'نامه‌های دکتر مصدق‌: دو جلد، گردآورنده‌: محمد ترکمان، تهران، نشر “هزاران‌”، ۱۳۷۴ و ۱۳۷۷.
 7. دکتر محمد مصدق در محکمهٔ نظامی، سرهنگ جلیل بزرگ‌مهر، دو جلد، تهران، نشر تاریخ ایران، ۱۳۶۳، دوبار در سال‌های ۶۹ و ۷۸ در یک جلد توسط انتشارات “نیلوفر” نیز انتشار یافته است‌.
 8. دکتر محمد مصدق در دادگاه تجدیدنظر نظامی‌: جلیل بزرگ‌مهر، تهران، شرکت سهامی انتشار، ۱۳۶۵
 9. دکتر محمد مصدق و رسیدگی فرجامی در دیوان کشور:تهران، شرکت سهامی انتشار، ۱۳۶۵ یا ۱۳۶۷
 10. تقریرات مصدق در زندان‌: زیر نظر ایرج افشار، تهران، سازمان کتاب، ۱۳۵۹; بعدها تحت عنوان “رنج‌های سیاسی دکتر مصدق‌” با توضیحات عبدالله برهان به وسیله‌ی‌نشر در سال ۷۰ چاپ گردید و چاپ سوم آن در سال ۱۳۷۷ منتشر شد


نظرات() 
https://sendit.cloud/v4jts6lrflrb
جمعه 21 تیر 1398 11:26 ب.ظ
Hello to every body, it's my first pay a visit of this blog;
this web site consists of awesome and in fact excellent information designed for readers.
http://www.docspal.com/viewer?id=higjpros-15876300
جمعه 21 تیر 1398 09:41 ب.ظ
Ahaa, its fastidious conversation concerning this
paragraph here at this webpage, I have read all that, so now me
also commenting here.
https://my.getjealous.com/mendoza15mendoza
جمعه 21 تیر 1398 09:19 ب.ظ
With havin so much content and articles do you ever run into any problems of plagorism or
copyright violation? My site has a lot of completely unique content I've either authored myself or outsourced but it
looks like a lot of it is popping it up all over the internet without
my agreement. Do you know any techniques to help prevent
content from being stolen? I'd definitely appreciate it.
http://shorl.com/rodribabrybaru
جمعه 21 تیر 1398 08:46 ب.ظ
I'm amazed, I must say. Seldom do I come across a blog that's both educative and engaging,
and let me tell you, you have hit the nail on the head.
The problem is something that not enough men and women are speaking intelligently about.

I am very happy that I came across this during my search for something relating to this.
http://cutt.us/CtE7n
جمعه 21 تیر 1398 08:25 ب.ظ
There is visibly a bunch to realize about this.
I suppose you made various nice points in features also.
https://lambstentoft10.tumblr.com/post/185731183252/muscle-building-different-workout-products
جمعه 21 تیر 1398 08:20 ب.ظ
I do not even understand how I finished up here,
however I thought this put up was great. I do not recognize who you might be however certainly you are going to a famous blogger if you happen to are not
already. Cheers!
https://wanelo.co/truehartvigsen6
جمعه 21 تیر 1398 07:36 ب.ظ
Some times its a pain in the ass to read what website owners wrote but this web site is really user genial!
https://dailyuploads.net/d6cu1t4ccmov
جمعه 21 تیر 1398 06:40 ب.ظ
We're a group of volunteers and starting a new scheme in our community.

Your website offered us with valuable information to work on. You have done an impressive job and our whole community will be thankful to you.
https://freesound.org/people/oglethomas70/
جمعه 21 تیر 1398 06:23 ب.ظ
What i don't understood is in reality how you're no longer really a lot more well-liked than you might be now.
You're very intelligent. You recognize therefore
significantly in terms of this matter, produced me in my opinion believe
it from so many numerous angles. Its like men and women aren't involved except it is something to accomplish with Lady gaga!
Your individual stuffs excellent. At all times care for it up!
https://tiny.cc/pfsj8y
جمعه 21 تیر 1398 06:01 ب.ظ
This is a very good tip particularly to those fresh to the blogosphere.

Brief but very precise info? Thank you for sharing this one.
A must read post!
http://lambstentoft46.uniterre.com/881851/A+weight+Program+For+The+Unfit.html
جمعه 21 تیر 1398 05:50 ب.ظ
Real great info can be found on website.
http://www.docspal.com/viewer?id=-
جمعه 21 تیر 1398 05:48 ب.ظ
I'm truly enjoying the design and layout of your site.
It's a very easy on the eyes which makes it much more pleasant
for me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to
create your theme? Superb work!
https://vue-forums.uit.tufts.edu/user/profile/880229.page
جمعه 21 تیر 1398 05:48 ب.ظ
Hello there, I discovered your website via Google even as searching for
a related matter, your web site came up, it looks great.
I have bookmarked it in my google bookmarks.[X-N-E-W-L-I-N-S-P-I-N-X]Hello there,
just changed into alert to your weblog through Google, and found that
it is truly informative. I am gonna be careful for brussels.
I will be grateful for those who continue this in future.
A lot of folks will probably be benefited out of your writing.
Cheers!
https://mcintyremadden063.shutterfly.com/21
جمعه 21 تیر 1398 05:46 ب.ظ
I as well as my friends were found to be looking at the great recommendations from the website
and then suddenly developed a horrible suspicion I never thanked the web blog owner
for those strategies. My ladies were consequently stimulated to
study them and now have sincerely been having fun with them.
Thank you for simply being really thoughtful as well as for considering this kind of incredible tips most people
are really needing to discover. My honest apologies for not saying thanks to you sooner.
http://bit.do/
جمعه 21 تیر 1398 05:45 ب.ظ
Good post. I'm experiencing many of these issues as well..
http://firsturl.de/ENeV03i
جمعه 21 تیر 1398 05:45 ب.ظ
Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any
widgets I could add to my blog that automatically
tweet my newest twitter updates. I've been looking for a plug-in like
this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this.

Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look
forward to your new updates.
https://www.minds.com/blog/view/988310077807661056
جمعه 21 تیر 1398 05:41 ب.ظ
I as well as my pals have been looking through the nice tips from the website and so quickly came up with an awful suspicion I had not thanked
you for those tips. The guys came as a consequence very interested to learn them and have clearly been tapping into them.
Appreciate your turning out to be very considerate and also for
deciding upon this kind of remarkable useful guides most people are really desperate to discover.
Our sincere regret for not expressing gratitude to you earlier.
https://foursquare.com/user/547109395/list/skin-care-practices-for-males-dont-always-mean-sp
جمعه 21 تیر 1398 05:18 ب.ظ
Howdy very cool web site!! Man .. Beautiful .. Superb ..
I'll bookmark your site and take the feeds additionally...I'm
glad to seek out numerous useful info here in the publish, we'd like develop more strategies on this
regard, thank you for sharing.
https://speakerdeck.com/rosenthal19corneliussen
جمعه 21 تیر 1398 05:16 ب.ظ
I consider something truly special in this website.
https://www.kiwibox.com/LammCrowley27/blog/entry/148851913/what-could-be-the-right-food-to-build-muscle/?pPage=0
جمعه 21 تیر 1398 04:49 ب.ظ
I know this if off topic but I'm looking into starting my
own blog and was wondering what all is required to get set
up? I'm assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
I'm not very web savvy so I'm not 100% certain. Any recommendations or
advice would be greatly appreciated. Cheers
http://ity.im/2BVOi
جمعه 21 تیر 1398 04:46 ب.ظ
Hi there, I discovered your blog by the use of Google even as searching for a similar topic, your web site came up, it
appears great. I have bookmarked it in my google bookmarks.[X-N-E-W-L-I-N-S-P-I-N-X]Hello there, simply changed into aware of your weblog through
Google, and found that it is really informative. I'm gonna be careful for brussels.
I'll appreciate if you continue this in future. A lot of other folks will likely be benefited out of
your writing. Cheers!
https://davidvognsen821.shutterfly.com/21
جمعه 21 تیر 1398 04:38 ب.ظ
I just couldn't leave your website before suggesting that I
extremely loved the standard information an individual
provide for your visitors? Is gonna be again often in order to check out new posts
https://www.sendspace.com/file/o4catk
جمعه 21 تیر 1398 04:37 ب.ظ
Howdy! I could have sworn I've been to your blog before but after browsing through a few
of the posts I realized it's new to me. Regardless, I'm definitely happy I stumbled upon it and I'll be book-marking it and checking back regularly!
https://www.goodreads.com/topic/show/19883064-do-penis-enlargement-pills-hard-work-the-truth-men-are-waiting-for?tab=author
جمعه 21 تیر 1398 04:23 ب.ظ
Sweet web site, super design and style, rattling clean and
utilize genial.
https://forum.vodafone.co.uk/t5/user/viewprofilepage/user-id/682974
جمعه 21 تیر 1398 04:15 ب.ظ
I am really happy to glance at this blog posts which contains plenty of helpful information, thanks for providing
these information.
https://dailyuploads.net/0lh6iga70jv2
جمعه 21 تیر 1398 04:14 ب.ظ
Howdy! This article couldn't be written any better! Looking through this post reminds me of my previous roommate!
He continually kept preaching about this. I most certainly will forward
this article to him. Fairly certain he will have a good read.

Many thanks for sharing!
https://wanelo.co/rocha37bradford
جمعه 21 تیر 1398 04:10 ب.ظ
What's Taking place i'm new to this, I stumbled upon this I have discovered It positively useful and it has helped me out loads.
I am hoping to give a contribution & help other customers like
its helped me. Good job.
http://firsturl.de/8zSg5B6
جمعه 21 تیر 1398 03:19 ب.ظ
My family always say that I am wasting my time here at web,
except I know I am getting familiarity daily by reading such pleasant articles.
https://8tracks.com/axelsenbooker0
جمعه 21 تیر 1398 03:17 ب.ظ
What's Happening i'm new to this, I stumbled
upon this I have found It absolutely helpful and it has helped me out loads.
I'm hoping to contribute & assist other users like its aided me.

Good job.
http://7.ly/yFaN+
جمعه 21 تیر 1398 03:06 ب.ظ
Keep functioning ,remarkable job!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکرنمایش نظرات 1 تا 30