تبلیغات
ایران مقاله - بنزین

ایمیل مدیر:ali_Asd314 @yahoo.com تلفن موبایل نویسنده:09373775330


Admin Logo
themebox Logoتاریخ:سه شنبه 28 اردیبهشت 1389-03:00 ب.ظ

نویسنده :علی قوامی

بنزین

 

درادامه مطلب

نام

این سوخت را نخستین بار در آلمان «بنزین» نامیدند. بر خلاف تصور برخی که فکر می‌کنند نام بنزین از نام برتا بنز (Bertha Benz) گرفته شده (که در سال ۱۸۸۸ برای رانندگی از شهر مانهایم به شهر فورتزهایم از داروخانه بنزین مورد نیاز خود را خریداری می‌کرد)، این نام از ماده شیمیایی بنزن می‌آید. در بسیاری از کشورها و زبان‌ها نیز نام آن بنزین یا بسیار شبیه به بنزین است. نام «بنزین» در فارسی نیز از زبان روسی گرفته شده است.

در بیشتر کشورهای مشترک المنافع بریتانیا، به استثنای کانادا، از عبارت «پترول» (به معنی روغن سنگ) استفاده می‌کنند. عبارت گازولین عمدتا در آمریکای شمالی به کار می‌رود که معمولا در کاربردهای محاوره‌ای «گاز» گفته می‌شود که باید بتوان در زمینه کاربرد آن را از سوختهای گازی از قبیل گاز نفت مایع مورد استفاده در موتورهای درون‌سوز کاملا متمایز کرد. کلمه «بنزین» در انگلیسی بریتانیایی به یک مشتق دیگر نفت که در چراغ به کار می‌رود اشاره دارد و به هر حال این مورد استفاده امروزه رایج نیست.

واژهٔ «گازولین» (Gasoline) در سال ۱۸۶۵ از کلمه گاز گرفته شد. املای کنونی این کلمه ابتدا در سال ۱۸۷۱ به کار رفت. شکل کوتاه شده گاز در انگلیسی آمریکایی و برای اولین بار در سال ۱۹۰۵ ثبت شده است.

کلمه «پترول» اولین بار در سال ۱۸۹۲ به عنوان ماده پالایش شده مورد استفاده قرار گرفته (این کلمه قبلا به معنای نفت پالایش نشده بود) و تحت نام تجاری توسط کاپل و لئونارد و کارلس ثبت شد. اگرچه هنوز رسما به عنوان علامت تجاری ثبت نشده بود رقبای کارلس تا سال ۱۹۳۰ عبارت Motor Spirit را به کار می‌بردند.

 تاریخچه

پیش از اختراع موتورهای درون‌سوز در نیمه‌های قرن نوزدهم، بنزین را در بطری‌های کوچک برای کشتن شپش و تخم آن می‌فروختند. در آن زمان کلمه پترول یک نام تجاری بوده و این روش درمان بعلت خطر شعله ورشدن و خطر ایجاد حساسیت پوستی برای مدت طولانی به کار نرفت.

در طول جنگ فرانسه–پروس در سال ۱۸۷۱-۱۸۷۰ در پاریس جهت استفاده علیه حمله احتمالی پادشاهی پروس در شهر بنزین ذخیره شد. بعدها در سال ۱۸۷۱ در طول کمون پاریس مخالفان انقلاب شایع کرده بودند که در شهر زنانی (که آن‌ها را نفتی‌ها می‌نامیدند) با استفاده از بطری‌های بنزین ساختمان‌های شهر را به طور عمدی آتش می‌زنند.

همچنین از آن به عنوان گاز استنشاقی فرح‌بخش استفاده می‌شد.

 اکتان و جنگ جهانی دوم

یکی از زمینه‌های تاریخی جالب در مورد اکتان طی جنگ جهانی دوم رخ داد. آلمان نزدیک به کل نفت خود را از رومانی دریافت کرده و کارخانه‌های بزرگ تقطیر را برای تولید بنزین از زغال سنگ تاسیس کرد. در ایالات متحده کیفیت نفت مناسب نبود و صنعت نفت مجبور بود در سیستم‌های مختلف افزایش کیفیت سرمایه‌گذاری‌های کلان کند. این مساله به نفع این کشور تمام شد. صنایع ایالات متحده شروع به تحویل سوخت هایی با عدد اکتان بالاتر و بالاتر کرد و عوامل افزایش کیفیت وزیر ساخت‌های آن را بهبود بخشید و صنعت تولید عوامل اکتان پس از جنگ به شدت رونق یافت. در زمان جنگ و تا انتهای آن مساله کیفیت نفت خام اهمیت خود را از دست داد. سوخت هواپیمایی آمریکا عمدتا عدد اکتان 130 تا 150 داشت این عدد اکتان بالا به آسانی در موتورهای موجود استفاده می‌شود به طوری که با افزایش فشار اعمال شده به ابر شارژ ها توان بیشتری حاصل می‌شود. آلمانی‌ها کاملا به بنزین مناسب وابسته بوده و صنعت دیگری نداشتند در عوض مجبور بودند به موتورهای بزرگ تر جهت ارائه توان بیشتر تکیه کنند.

به هر حال موتورهای هواپیمایی آلمان از نوع تزریق مستقیم سوخت بوده می‌توانستند از تزریق متانول– آب و همچنین تزریق اکسید نیترو استفاده نشده که به ازای هر پنج دقیقه از جنگ بین هواپیماهای شکاری توان موتور را پنجاه درصد افزایش می‌داد. این کار تنها می‌تواند پنج بار یا پس از چهل ساعت زمان استفاده انجام شود. وپس از آن موتور باید بازسازی شود. اکثر موتورهای آلمانی سوخت با عدد اکتان ۸۷ را (که B4 نامیده می‌شوند) استفاده کردند در حالی که بعضی از موتورهای پر قدرت سوخت (C2/C3) را با عدد اکتان ۱۰۰ مورد استفاده قرار دادند.

این مساله تاریخی بر پایه یک سوء تفاهم خیلی معمول در مورد اعداد اکتان سوخت زمان جنگ است برای هر سوخت دو عدد اکتان وجود دارد یکی برای مخلوط رقیق و دیگری برای مخلوط غلیظ که عدد مربوط به مخلوط غلیظ همواره بزرگتر است. بنابراین برای مثال عدد اکتان سوخت هواپیمای بریتانیایی معمولی بعد از جنگ 125/100 بود. دلیل این سوء تفاهم که سوختهای آلمانی عدد اکتان کمتر دارند (وبنابراین کیفیت پایین تر) از این ناشی می‌شود که آلمانی‌ها عدد اکتان مخلوط رقیق را برای سوخت هایشان ذکر کردند حال آنکه متحدین عدد مربوطه به مخلوط غلیظ را ذکر نمودند. سوخت هواپیمایی با درجه بالا و استاندارد آلمانی که در مرحله بعدی جنگ به کار رفت (با طرح C3) نسبت عدد اکتان مخلوط رقیق به غلیظی معادل 130/100 داشت. آلمانی‌ها این را با سوخت اکتان 100 فهرست کردند در حالیکه متحدین عدد 130 را لیست کردند.

پس از جنگ جهانی نیروی دریایی ایالات متحده یک ابلاغ تکنیکی به آلمان فرستاد تا با شیمی دان‌های نفتی مصاحبه کرده و کیفیت سوخت آلمان را آزمایش نماید. گزارش هایشان که گزارش فنی ساخت 14545بنزین هواپیما در آلمان نام گرفت انواع سوخت را از لحاظ شیمیایی تجزیه کرده وبه این نتیجه رسید که تا پایان جنگ کیفیت سوخت مورد استفاده جنگنده‌های آلمانی کاملا شبیه کیفیت سوخت هواپیماهای متحدین بود.

  فراریت

بنزین از نفت دیزل جت – A یا کروسن نه تنها به خاطر اجزای تشکیل دهنده اصلی بلکه به دلیل افزاینده ها که به آن افزوده می‌شود بیشتر است. فراریت مطلوب بستگی به دمای محیط دارد : در هوای گرم تر اجزایی از بنزین مورد استفاده قرار می‌گیرند که وزن مولکولی بالاتر وبنابراین فراریت کمتر دارند. در هوای سرد برای اینکه ماشین شروع به کار کند از اجزای با فراریت بسیار کم استفاده می‌شود. در هوای گرم فراریت اضافی باعث اشباع شدن بخار می‌شود که در این حالت احتراق رخ نمی‌دهد. در استرالیا محدوده فراریت هر ماه تغییر می‌کند وبرای هر مرکز توزیع اصلی تفاوت دارد. اما اکثر کشورها به سادگی محدوده تابستانی زمستانی و حتی چیزی بین این دو را دارند در ایالات متحده برای کاهش نشر هیدروکربن هایب سوخته نشده مراکز شهری بزرگی تاسیس می‌شود. در شهرهای بزرگ از بین دیگر خواص بنزین بنزین با فرمولاسیون جدید که کمتر تبخیر می‌شود مورد نیاز است.

استانداردهای فراریت در موارد اضطراری که کمبود بنزین وجود دارد کمتر رعایت می‌شوند (و درنتیجه عناصر آلاینده بنزین در جو زمین افزایش می‌یابد). برای مثال در تاریخ 31آگوست 2005 ایالات متحده در پاسخ به توفند کاترینا مجوز فروش بنزین بافرمولاسیون قبلی را در بعضی از نواحی شهری صادر کرد که باعث شد که استفاده از بنزین زمستانی زودتر از حدمعمول انجام شود. طبق دستور ریاست EPA استفان جانسون این نادیده انگاری استانداردهای سوخت از تاریخ 15 سپتامبر 2005 اجرا شد. [۱] اگر چه استاندارهای کاهش یافته فراریت باعث تخریب لایه اوزون و آلودگی هوا می‌شوند بنزین دارای فراریت بالاتر (که در مقایسه با بنزین با فراریت پایین افزاینده‌های کمتری دارد) ذخیره بنزین کشور را به طور محسوس افزایش می‌دهد چرا که پالایشگاه‌های نفت می‌توانند با سهولت بیشتر محصول خود را تولید کنند.

 عدد اکتان

مهمترین خاصیت بنزین عدد اکتان آن است که نشان دهنده میزان مقاومت بنزین در برابر افنجار زودهنگام در سیلندر موتور است که باعث ضربه زدن به موتور و آسیب های جدی به موتور می‌شود. این عدد نسبت به مخلوط 2 و 2 و 4- تری متیل پنتان ایزومر اکتان و n - هپتان اندازه گیری می‌شود. معیارهای قراردادی مختلفی برای بیان عدد اکتان وجود دارد بنابراین بسته به سیستم مورد استفاده سوخت‌های مشابه ممکن است اعداد اکتان متفاوت داشته باشند.

 افزوده‌ها

 سرب

بنزین که یک نوع مخلوط می‌باشد و وقتی در موتورهای درون‌سوز با فشردگی فیزیکی بالا استفاده می‌شود خیلی زود شعله‌ور پیش افروزش یا انفجار می‌شود که موجب آسیب دیدن ضربه زدن به موتور. تحقیقات اخیر برروی این اثر توسط هری ریکاردو و آ.ه. گیبسون در انگلستان همچنین توسط توماس دمیگلی و توماس بوید در آمریکاانجام شد. این کشف مبنی بر اینکه افزودنی‌های سرب سبب این رفتار می‌شوند منجر به استفاده گسترده از این ماده در دهه ۱۹۲۰ و بنابراین ایجاد موتورهای با قدرت بیشتر و فشردگی بالاتر شد. معمول ترین افزاینده تترا–اتیل سرب بود.

همزمان با کشف اثر زیان‌آور سرب بر سلامت و محیط و همچنین ناسازگاری آن با مبدل‌های کاتالیزوری در همه اتومبیل‌ها از سال ۱۹۷۵ این شیوه عمل در دهه ۱۹۸۰ رو به نقصان گذاشت. اکثرکشورها تولید سوخت سرب‌دار را متوقف می‌کنند و افزودنی‌های مختلف جایگزین ترکیبات سرب شده‌اند. معمول‌ترین این افزاینده‌ها عبارتند از: هیدروکربن‌های آروماتیک، اترها و الکل (معمولا اتانول یا متانول).

در ایالات متحده که جهت بهبود عدد اکتان سرب با بنزین مخلوط می‌شد از دهه ۱۹۲۰ استانداردهایی وجود داشت که استفاده از بنزین سرب دار را ممنوع می‌کردند و اولین بار در سال ۱۹۷۳ اجرا شوند. در سال ۱۹۹۵ سوخت سرب‌دار تنها 6/0 درصد فروش کل بنزین و کمتر از دوهزار تن در سال بود. از یکم ژانویه سال ۱۹۹۶ سازمان هوای پاک فروش سوخت سرب‌دار مورد استفاده وسایل نقلیه جاده‌ای را ممنوع کرد. هم اکنون در ایالات متحده مالکیت و استفاده از بنزین سرب‌دار در وسایل نقلیه جاده‌ای حداکثر ده هزار دلار جریمه در پی خواهد داشت. به هر حال سوخت‌های سرب دار ممکن است به منظور استفاده‌های غیر جاده‌ای برای مثال هواپیما، ماشین‌های مسابقه، تجهیزات کشاورزی، و موتور‌های دریایی تا سال ۲۰۰۸ فروخته شود. ممنوعیت استفاده از بنزین سرب‌دار سبب کاهش سطح سرب در جریان خون مردم شده و همچنین از آزاد شدن هزاران تن سرب توسط خودرو‌ها در هوا جلوگیری شده است.

اثر جانبی افزاینده‌های سرب حفاظت سوپاپ در برابر فرسایش بود. به علت در دسترس نبودن سوخت‌های سرب‌دار بسیاری از موتورهای ماشین‌های قدیمی به منظور استفاده از سوخت‌های بدون سرب باید اصلاح می‌شدند. به هر حال محصولات جایگزین سرب نیز تولید شده و گاهی اوقات در مغازه‌های فروش قطعات خودرو یافت می‌شوند.

بنزین خریداری شده از پمپ بنزین همچنین شامل افزودنی‌هایی به منظور کاهش تشکیل دوده در موتور می‌باشد که سبب بهینه شدن سوختن بنزین شده و باعث می‌شود خودرو در هوای سرد آسان‌تر روشن شود.

در بیشتر نقاط آمریکایی جنوبی و آفریقا و بعضی از نقاط آسیا و خاورمیانه استفاده بنزین سرب‌دار همچنان رواج دارد.


 سلامت

سوختن بنزین مقدار زیادی دوده تولید می‌کند.

بسیاری از هیدروکربن‌های غیر آلیفاتیک که به طور طبیعی در بنزین موجودند (مخصوصا هیدروکربن‌های آروماتیک مانند بنزن) مشابه بسیاری از افزاینده‌های ضد ضربه سرطان زا هستند. به این دلیل هرگونه نشت بنزین در مقیاس بزرگ که باعث تهدید سلامت عموم و محیط شود. خطرات اصلی این نشت‌ها ناشی از وسایل نقلیه نیست بلکه از تصادف کامیون‌های حامل بنزین می‌باشد که طی این رخداد بنزین از تانکرهای ذخیره نشت می‌شود. به دلیل وجود این خطر امروزه بر روی محل نصب اکثر تانکر‌های ذخیره (زیرزمینی) محاسبات گسترده‌ای انجام می‌گیرد تا هرگونه نشت مشخص شده و از آن جلوگیری شود. با توجه به اینکه بنزین نسبتا فرار (بدین معنی که زود تبخیر می‌شود) است باید آنها را در تانکرهایی ذخیره کرد و در صورت حمل و نقل با وسایل نقلیه آنها را کاملا مهرو موم نمود. فراریت بالای بنزین همچنین به این معناست که برخلاف سوخت دیزل که در شرایط هوایی سرد به آسانی آتش می‌گیرد یک سیستم تهویه مناسب برای اطمینان از اینکه سطح فشار در داخل و بیرون یکسان است مورد نیاز می‌باشد. بنزین به طور خطرناک با مواد شیمیایی معمول و خاصی وارد واکنش می‌شود. برای مثال بنزین بلور Drano و هیدروکسید سدیم طی یک احتراق خود به خود یا هم واکنش می دهند.

بنزین همچنین یکی از منابع گازهای آلاینده است. حتی بنزینی که دارای سرب یا گوگرد یا دیگر ترکیبات شیمیایی نباشد. اگزوز موتوری که در حال حرکت است تولید دی اکسید کربن، اکسیدهای نیتروژن و مونوکسید کربن می‌کند. علاوه بر این بنزین نسوخته پس از تبخیر از مخزن در جو با نور خورشید واکنش داده و تولید مه‌دود فتوشیمیایی می‌کند. افزودن اتانول فراریت بنزین را افزایش می‌دهد.

در صورت استفاده ناصحیح از بنزین به عنوان ماده‌ای که قابل استنشاق است بنزین سلامت رابه خطر می‌اندازد. برای بسیاری از مردم استنشاق بنزین معمول ترین راه رسیدن به حالت مستی است و در بسیاری از جوامع فقیرتر از قبیل بومی‌های استرالیا به صورت همه گیر اپیدمی در آمده است. اپال توسط پالایشگاه کوینانا متعلق به بی‌پی در استرالیا توسعه یافته و تنها شامل 5درصد ترکیبات آروماتیک (برخلاف حد معمولش که ۲۵ درصد است) می‌باشد که در نتیجه استنشاق آن اثرات زیان بارکمتری متوجه فرد است.

 همچنین ببینید

 پیوند به بیروننظرات() 
http://canadianopharmacy.com/
دوشنبه 7 مرداد 1398 02:20 ق.ظ

You suggested it fantastically.
canadian pharmacys online drug store pharmacy canada canadian pharmacy uk delivery buy viagrow pro buy viagrow pro canadian online pharmacies reviews online pharmacies canadian pharmaceuticals stocks canada online pharmacies
yoanieloiujii
یکشنبه 6 مرداد 1398 11:59 ق.ظ
smfvpldnprtu viagra ingredients [url=https://bizsugar.win/story.php?title=want-healthy-skin-its-easy-with-these-tips#discuss]buy brand cialis online canada[/url] rx cialis <a href="http://askanjali.com/index.php?qa=user&qa_1=winebeetle0">order cialis from canada</a>
eaanielrvtbfl
شنبه 8 تیر 1398 09:25 ب.ظ
gwcigtrauyza no prescription viagra [url=http://northwestpharmacyph.com/]viagra effects on women[/url] cheap viagra <a href="http://northwestpharmacyph.com/">canadian pharmacy generic cialis</a>
cialis discount
Cialis 20 mg
دوشنبه 3 تیر 1398 05:53 ق.ظ

This is nicely expressed! .
dose size of cialis prix de cialis cialis for daily use click here cialis daily uk cialis generika in deutschland kaufen order cialis from india look here cialis order on line cialis for bph generic cialis levitra cialis italia gratis
http://nighkickkitt.strikingly.com/
یکشنبه 2 تیر 1398 01:55 ب.ظ

Thanks! Awesome stuff.
cialis 10mg prix pharmaci cialis diario compra are there generic cialis 200 cialis coupon the best choice cialis woman cialis online comprar cialis 10 espa241a buy cialis uk no prescription order a sample of cialis cialis tablets australia
Online cialis
شنبه 1 تیر 1398 11:17 ب.ظ

Kudos. Lots of data.

cialis 200 dollar savings card viagra or cialis cialis generika in deutschland kaufen we choice cialis uk click here to buy cialis brand cialis nl cialis vs viagra cialis australian price generico cialis mexico cialis official site
Cialis canada
شنبه 1 تیر 1398 06:30 ق.ظ

Wonderful posts, Kudos.
cialis dosage cialis with 2 days delivery cialis daily reviews cialis online deutschland cialis generique 5 mg cialis official site cialis generico postepay cialis for sale where to buy cialis in ontario cialis tablets for sale
cialis dosage for bph
جمعه 31 خرداد 1398 02:32 ب.ظ

Good material. Appreciate it!
side effects for cialis dosagem ideal cialis miglior cialis generico how much does a cialis cost only here cialis pills il cialis quanto costa achat cialis en europe where to buy cialis in ontario cialis canada price cialis best
Buy generic cialis
پنجشنبه 30 خرداد 1398 10:02 ب.ظ

Very good stuff. Regards.
cialis usa cost ou trouver cialis sur le net safe dosage for cialis safe dosage for cialis generic cialis at walmart cialis 100 mg 30 tablet buy cheap cialis in uk achat cialis en europe 200 cialis coupon cialis baratos compran uk
cialis muscle aches
پنجشنبه 30 خرداد 1398 03:11 ق.ظ

Beneficial content. Thanks a lot.
cialis rezeptfrei cialis kaufen wo click now buy cialis brand enter site very cheap cialis buy cialis cheap 10 mg cialis 5 mg effetti collateral fast cialis online compare prices cialis uk free cialis cialis efficacit
cialis online napol
چهارشنبه 29 خرداد 1398 10:56 ق.ظ

You actually expressed that superbly!
cialis 20 mg cut in half acheter cialis meilleur pri cialis side effects dangers how to purchase cialis on line link for you cialis price 5 mg cialis coupon printable effetti del cialis tadalafilo cialis super acti buy brand cialis cheap
http://unicin.strikingly.com/
سه شنبه 28 خرداد 1398 06:35 ب.ظ

Cheers! I value it!
achat cialis en itali cuanto cuesta cialis yaho pastillas cialis y alcoho cialis online bulk cialis cialis 30 day sample cialis patentablauf in deutschland cialis reviews tadalafil 10 mg how does cialis work
generic cialis 20mg
دوشنبه 27 خرداد 1398 05:58 ق.ظ

Very good info. Appreciate it!
cialis tablets australia cipla cialis online import cialis cialis great britain purchasing cialis on the internet cialis manufacturer coupon brand cialis nl cialis arginine interactio buying cialis overnight we use it 50 mg cialis dose
http://tainasria.strikingly.com/
شنبه 25 خرداد 1398 12:06 ب.ظ

Nicely put, Thank you!
comprar cialis 10 espa241a estudios de cialis genricos online cialis cialis generico online venta cialis en espaa side effects of cialis viagra vs cialis vs levitra calis deutschland cialis online cialis free trial
Cialis online
جمعه 24 خرداد 1398 09:57 ب.ظ

Fantastic content. Kudos!
cialis for sale in europa acheter du cialis a geneve acquisto online cialis generic cialis soft gels tadalafil tadalafil 5mg legalidad de comprar cialis cialis with 2 days delivery calis cialis diario compra
tadalafil without a doctor's prescription
جمعه 24 خرداد 1398 07:47 ق.ظ

Many thanks, I appreciate it.
cialis manufacturer coupon achat cialis en itali enter site 20 mg cialis cost cialis 5 mg funziona cialis venta a domicilio cialis price in bangalore rezeptfrei cialis apotheke cialis 10 doctissimo cialis in sconto how to purchase cialis on line
http://raperwett.strikingly.com/
پنجشنبه 23 خرداد 1398 05:25 ب.ظ

You mentioned it fantastically.
cialis baratos compran uk cialis kamagra levitra non 5 mg cialis generici cialis online nederland warnings for cialis cialis prices in england ou acheter du cialis pas cher canadian cialis legalidad de comprar cialis walgreens price for cialis
cost of cialis at cvs
پنجشنبه 23 خرداد 1398 03:56 ق.ظ

Regards. I enjoy this.
cipla cialis online generic cialis pill online 5 mg cialis pharmacie en ligne generic cialis at the pharmacy interactions for cialis click here take cialis generic cialis pill online cialis 5 mg para diabeticos 5 mg cialis pharmacie en ligne does cialis cause gout
tarif cialis france
چهارشنبه 22 خرداد 1398 01:55 ب.ظ

Good posts. Cheers!
cialis cipla best buy online cialis discount cialis usa cialis online cialis vs viagra ou trouver cialis sur le net dose size of cialis cialis sans ordonnance what is cialis cialis e hiv
vvanieldicvor
سه شنبه 21 خرداد 1398 09:22 ق.ظ
rlzplyhtzgtf free viagra sample <a href=http://northwestpharmacyc.com/>substitute viagra</a> celis <a href="http://northwestpharmacyc.com/">cialis subscription canada</a>
free viagra
cialisvie.com
دوشنبه 20 خرداد 1398 05:43 ق.ظ

Thanks a lot. Very good stuff.
cialis prices in england cialis vs viagra cialis for sale south africa cialis savings card enter site very cheap cialis cialis cuantos mg hay cheap cialis prix cialis once a da tadalafil generic cialis generico online
http://cialisvie.com/
شنبه 18 خرداد 1398 11:42 ب.ظ

Whoa a lot of helpful advice.
cialis online holland order generic cialis online order a sample of cialis cialis 30 day trial coupon when will generic cialis be available cialis mit grapefruitsaft rx cialis para comprar how much does a cialis cost cialis pills boards generic cialis review uk
http://cialisvie.com/
جمعه 17 خرداد 1398 05:52 ب.ظ

You revealed it perfectly.
cialis official site generic cialis review uk non 5 mg cialis generici generic low dose cialis prices for cialis 50mg purchase once a day cialis cialis bula recommended site cialis kanada achat cialis en suisse cialis 5mg
http://canadiantousapharmacy.com/
چهارشنبه 21 فروردین 1398 12:54 ب.ظ

Nicely put, Kudos.
pharmacy canada canadian pharmacy cialis canadian pharmacy meds canadian medications list canada medications information pharmacy canada plus canadianpharmacyusa24h canada medication prices canadian pharmaceuticals companies canadian medications 247
Cialis online
پنجشنبه 15 آذر 1397 11:59 ب.ظ

Wow lots of great information.
cialis prezzo in linea basso cialis online prix de cialis when will generic cialis be available we recommend cheapest cialis cialis 5 mg funziona when will generic cialis be available cialis rckenschmerzen interactions for cialis prices for cialis 50mg
Buy cialis
پنجشنبه 15 آذر 1397 04:30 ق.ظ

Terrific facts. Thank you.
cuanto cuesta cialis yaho cialis 20 mg cost low dose cialis blood pressure how much does a cialis cost cialis pills price each we recommend cialis best buy canada discount drugs cialis cialis 5mg cialis online deutschland tadalafil 20mg
Cialis pills
چهارشنبه 14 آذر 1397 10:51 ق.ظ

Very good facts. Cheers!
cialis 5 effetti collaterali look here cialis order on line viagra vs cialis cialis 20 mg effectiveness miglior cialis generico price cialis best 200 cialis coupon cialis canada on line only here cialis pills interactions for cialis
buy cheap cialis coupon
سه شنبه 13 آذر 1397 11:25 ب.ظ

You actually stated this adequately.
cialis super kamagra cialis alternative cialis online brand cialis generic side effects for cialis cialis lilly tadalafi opinioni cialis generico how to buy cialis online usa only best offers 100mg cialis cialis prezzo al pubblico
buy cialis no rx
سه شنبه 13 آذر 1397 12:27 ب.ظ

With thanks. Very good information!
cialis 5 mg effetti collateral get cheap cialis acheter cialis kamagra cialis prices buy online cialis 5mg only now cialis for sale in us wow look it cialis mexico cialis 30 day sample when will generic cialis be available cialis efficacit
Buy generic cialis
سه شنبه 13 آذر 1397 12:55 ق.ظ

Fine postings. Thanks a lot.
cialis 5 mg para diabeticos price cialis best cialis 20mg cialis prezzo in linea basso buy cialis online nz only best offers cialis use sialis we like it cialis soft gel cialis online deutschland viagra vs cialis
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکرنمایش نظرات 1 تا 30